Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Kondisyon Bisiklet Seçimi Neye Göre Yapılır

Doğru kondisyon bisikleti seçimi yapabilmek için kişinin ürünü ne amaçla kullanacağını belirlemesi gerekir: hafif egzersizler veya yoğun cardio-training egzersizleri? Öncelik vermek istediğiniz özellikler: mekanik veya motorlu ayarlama? Ve evde ürün için ayırdığınız yer.

Her kondisyon bisikleti modeli belirli bi amaç için tasarlanmıştır. Bu nedenle, kondisyon bisikleti almadan önce yapmanız gereken ilk şey amacınızı ve ihtiyacınızı belirlemek olmalıdır. Amacınız spor yapmaksa, daha güçlü pedal çevirmek için sırtınızın öne doğru eğimli olduğu modelleri tercih etmelisiniz. Kilo vermek amacıyla daha « hafif » egzersizler yapmak istiyorsanız, sırtınızın « dik » olduğu modelleri tercih edebilirsiniz. Sizin için hazırladığımız ürün seçimi kılavuzu yardımıyla kendi ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi en iyi şekilde karşılayacak ürünü bulabilirsiniz.

Hangi Egzersizler İçin Hangi Bisiklet: ▲ Sayfa başı

Tıpkı klasik bisikletlerde olduğu gibi kondisyon bisikletlerinde de farklı sürüş pozisyonları vardır. Farklı kullanımları karşılayan üç farklı sürüş modeli vardır.

Hafif egzersizler ve rehabilitasyon
Hafif egzersizlerde ve rehabilitasyon amaçlı egzersizlerde, ürünün konforu performansından çok daha önemlidir. Bu nedenle, belin rahat bir pozisyonda olması, pedal gücünden çok daha önemli bir faktördür. Bu amaca uygun olarak sırt pozisyonu en dik olan ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Kardiyo egzersizleri
Uzun süren kardiyo egzersizlerinde (30 dk), kullanıcının egzersiz sırasında sırt duruşunu değiştirebilmesi gerekmektedir. Performans ve konforun bir arada olduğu ürünler sırt duruşu ve pedal gücünün dengelendiği ürünlerdir. « Karma » pozisyon denilen bu duruş, günümüzde en çok talep edilen duruştur.

Performans egzerizleri
« Performans » egzersizlerinde veya yoğun sportif/kardiyo egzersizlerinde, en önemli faktör pedal gücüdür. Bu nedenle, kullanıcının egzersiz poziyonu, pedala maksimum güç uygulayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu modellerde sırt, öne doğru eğimlidir.

Teknik Özellikler: ▲ Sayfa başı

En doğru kondisyon bisikletini seçmek için yapacağınız egzersizler için hangi teknik özelliklerin önemli olduğunu anlamanız gerekmektedir: pedal akıcılığı, konsol, kullanıcı ağırlığı...

 • Direnç ayarlama şekli: mekanik veya motorlu?
  Mekanik ayarlama şekli kullanıcıya büyük rahatlık sunmaktadır: kullanıcı, dişliyi çevirerek atalet eksenini yaklaştıran kabloyu devreye sokar ve daha büyük bir direnç meydana gelir. Bu da, pedalın « daha zor » çevrilmesine neden olur. 
  « Motorlu » ayarlama, pedalın bisiklet konsolundan doğruca ayarlanmasını sağlar. Bu sistemin iki avantajı vardır: zorluk derecesi diğerine oranla daha fazladır ve sadece bu sistemle bisiklet farklı egzersiz programlarına sahip olabilir. Farklı egzersiz programları, farklı ihtiyaçlara cevap verir.
 • Pedal akıcılığı: performansa etkisi nedir?
  Pedalın akıcı olmasının en önemli unsurları tekerleğin ağırlığı ve iletkenliğidir. Domyos kondisyon bisikletleri, kullanıcıya maksimum pedal akıcılığı sunmak için geliştirilmiştir. Bu nedenle, 3,5 kg ağırlığındaki bir tekerlek 6 kg ağırlığındaki bir tekerlekten daha rahat bir pedal çevirme sağlar.
 • Konsol
  Tüm bisiklet konsolları, size yapılan egzersizle ilgili temel bilgiler verir: hız, mesafe, egzersiz süresi, yakılan kalori. Ürün modeline göre de nabız verileri de gösterilebilir (tam nabzınızı öğrenmek için VM 510 gibi nabız ölçen modelleri tercih etmenizi öneririz). Bunların dışında, ürünler kullanıcılarına farklı programlar, interaktif uygulamalar ve farklı ekran özellikleri (geniş ekran, aydınlatma...)gibi teknik özellikler sunmaktadır.
 • Maksimum kullanıcı ağırlığı
  Bu özellikler, ürünlerin modellerine göre değişiklik göstermektedir. Domyos, 100 kg altında ve 150 kg üstündeki kullanıcılar için bisikletler üretmektedir. Domyos ürünlerinin çoğunluğu maksimum 130 kg ağırlığındaki kullanıcılar içindir.
 • Sele
  Tüm bisiklet selelerinin yüksekliği ayarlanabilir. Örneğin Domyos ürünleri, 1,55m-1,95m kullanıcılar için tasarlanmıştır. Bazı modelerde, selelerin derinliği de ayarlanabilir. Aynı şekilde, bazı bisikletlerin gidon yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir. Domyos VM 510 modeli, boyu ne kadar uzun olursa olsun, kullanıcıya dik sürüş imkanı sunar.
 • Denge
  Son olarak, bisikletinizin, her türlü zeminde dengeli egzersiz yapabilmeniz için stabilizatörü olduğundan emin olun.
 • Çevreye uyumluluk
  Egzersiz sonunda bisikletinizi kolayca kaldırabilmeniz çok önemlidir. Tüm modellerimizin bu amaca hizmet eden tekerlekleri vardır.