Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Golf Sopasının Parçaları

Club'lar; grip, shaft ve baş kısmından oluşur.

Club türleri, club'ın parçaları ve ekipmanlarla ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Temel olarak 2 tür grip bulunur:

  • Reminder/Ribbed Grip: Bu tür griplerde, ellerin club üzerine doğru şekilde yerleştirilmesini sağlayan çizgiler vardır.
  • Round Grip: Bu griplerde, reminder griplerde olduğu gibi çizgiler yoktur, bu sayede golfçü elini istediği gibi yerleştirebilir.

Bileşenleri:

Golf gripleri farklı bileşenlerden oluşabilir: kauçuk (hafif ve uygun fiyatlı), polimer (sağlam), deri (rahat) veya kordajlı.

Doğru grip seçimi:

Club'ınızı elinize alın ve grip'i sarın. Sağ elinizi çekin (sol elini kullananlar için sol el) ve diğer elinizle club'ı sıkıca tutmaya devam edin. Club'ı tuttuğunuz elinize dikkatlice bakın: orta parmağınızla yüzük parmağınız avcunuza deyiyorsa doğru boyda grip seçmişsiniz demektir. Söz konusu parmaklarınız avcunuzun içine kadar gidiyorsa çok küçük grip seçmişsiniz demektir. Parmaklarınız avcunuza hiç deymiyorsa çok kalın demektir.

Shaft, club'ın sap kısmıdır. Swing'in motoru olarak düşünülebilir. Uygun shaft'ı seçmek çok önemlidir. Bu seçim club'ın "flex" seviyesine (swing esnekliğine) göre yapılır. Swing hızı ne kadar çok olursa, shaft'ın o kadar sert olması gerekmektedir.

Shaft'lar genellikle aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

  • Yavaş swing'ler için: L (Lady), A (soft), R (standart),
  • Hızlı swing'ler için: S (sert) ve X (ekstra sert).

Bileşenleri:

Maksimum hız ve rahat tutuş için güç ve tolerans özelliklerine sahip grafit (hafif) shaft'ları tercih edin. Çelik (ağır) shaft'lar daha çok kontrol ve hassasiyet sunar.

Club başı ▲ Sayfa başı

Club'ların baş kısmı, golf topuyla temas eden tek yeri olduğu için en önemli parçadır. Kalıplı club başları tolerans özelliğine sahipken dökme club başları hassasiyet sunar.

  • Kalıplı/ Cavity Back : Ağırlık, club başının çevresine dağılmıştır. « Sweet spot » alanı genişletilmiştir. Topun, hizalanma hatalarını önler.
  • Dökme club başı: Performansı daha yüksek olmasına rağmen kullanması zordur, bu nedenle ileri seviye ve profesyonel golfçüler tarafından tercih edilmektedir. Ağırlık eşit şekilde dağılmıştır.

Daha fazla tolerans özelliğine sahip golf sopası istiyorsanız geniş başlı club'ları tercih edin. Daha geniş sweetspot (ideal vuruş alanı) alanına sahip club başları da, kolay vuruş sağlar.