Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Bazı büyük organizasyonlar ▲ Sayfa başı

SÜPER LİG
Kökleri 1959 yılına dayanan Süper Lig fiili olarak 2001-2002 yılında kurulmuş ve Türkiye'nin en büyük futbol organizasyonu olmuştur. Süper Lig, 9 ay boyunca oynanır ve sezon sonunda ligden 3 takım düşer ve bir alt ligden 3 takım Süper Lig'e yükselir. 18 takımdan oluşur ve lig boyunca 306 maç oynanır.

1.LİG
Süper Lig'den sonra Türkiye'deki ikinci büyük profesyonel futbol organizasyonudur. Sezon sonunda en başarılı 2 takım doğrudan Süper Lig'e çıkarken, 3., 4., 5. ve 6. sıradaki takımlar kendi aralarında Play Off oynarlar ve Süper Lig'e çıkacak 3. takımı belirlerler. Sezon sonunda en başarısız 3 takımsa 2. Lig'e düşer.

2.LİG
TFF'nin belirlediği niteliklere uygun 36 takımdan oluşan Türkiye 2.Ligi 2 gruba ayrılır. Sezon sonunda 2 grubun birincileri doğrudan 1.Lige yükselir. Her gruptan en başarısız 3 takımsa 3.Lig'e düşer.

UEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ
1955 yılında düzenlenmeye başlayan UEAFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa'nın en prestijli ve en büyük futbol organizasyonudur. Bu organizasyona, sezon boyunca Avrupa'nın en başarılı takımları ve ünlü oyuncuları katılır.

UEFA AVRUPA LİGİ
Bu organizasyon, 1955'te Fuar Şehirleri Kupası olarak kurulmuş ve 1971'de UEFA Avrupa Ligi'ne dönüştürülmüştür. Takımlar, milli liglerde gösterdikleri başarı doğrultusunda Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazanırlar. 1999 yılında Galipler Kupası, UEFA kupasıyla birleştirilmiş ve milli kupa birincilerine ve şampiyonlar ligine katılanların arkasından şampiyonayı doğrudan bitiren takımlara UEFA yolu açılmıştır.
2009-2010 yılında UEFA Avrupa Ligi, UEFA Kupası'nın devamı niteliğinde işlev görmeye başlamıştır. Avrupa Ligi'nde 48 takım oynar.

AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI
Dört yılda bir düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'na 50'den fazla ülke katılır. Avrupa'nın en başarılı takımları birinciliği hak etmek için kıyasıya yarışır. Dünya Kupası'ndan sonra en prestijli ve popüler futbol organizasyonudur. İlk Avrupa Şampiyonlar Ligi turnuvası 1960'ta düzenlenmiştir.

Kazanan takıma, 1954 yılında kurulan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) eski genel sekreteri Henri Delaunay'in adı verilen kupa verilir.
2008 yılında düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda İspanya birinci, Almanya 2. ve Türkiye 3. olmuştur.

DÜNYA KUPASI
Birçokları için Dünya Kupası, dünyanın en büyük futbol organizasyonudur. 3 yıl süren elemenin ardından dünyanın en başarılı takımları 4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanır. İlk Dünya Kupası'nın adı Jules Rimet Kupasıdır. Bu kupa, 1970 yılında kural gereği 3 kere üst üste Dünya Kupası'nı almaya hak kazanan ülke Brezilya'nın olmuş daha sonra çalınmıştır. Günümüz Dünya Kupası, 1974'te oluşturulmuştur. Alt kısmına, 1974'ten beri kazanan tüm ülkelerin adı yazılmıştır.

Dünya Kupası rekoru, 5 birincilikle Brezilya'nındır. Brezilya'nın birinci, Almanya'nın ikinci olduğu 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye üçüncü olmuştur.

Dünya Kupası'nda atılan en başarılı goller:
1958 yılında Pelé'nin İsveç'e karşı attığı müthiş vole ve 1978 yılında Hollandalı Arie Haan'ın İtalya'ya attığı 40 metrelik atış.
1986 Dünya Kupası'nda, Arjantinli Diego Maradona, 50 metre boyunca top sürdü, 4 İngiliz defans oyuncusunu geçti ve 2002'de Dünya Kupası'nın en güzel golü olarak belirlenen golünü attı.
1970 Dünya Kupası finalinde, 9 Brezilyalı oyuncunun saha boyunca birbirleriyle paslaşmalarının ardından Pelé, defans oyuncusu Carlos Alberto'ya pas atmış ve Alberto ceza sahasının köşesinden gol atmıştır.
2002 Dünya Kupası finalinde, Türkiye ve Güney Kore karşılaşmasında Hakan Şükür, maçın başlamasından 9 saniye sonra gol atarak Dünya Kupası tarihinin en erken golüne imza atmıştır.