Biraz geçmişe gidelim...

Futbolun, ne zaman ve nasıl doğduğu tam olarak bilinmemektedir. Sadece, eski Çin, Yunan ve Roma medeniyetlerinin futbola benzer oyunlar oynadığı bilinmektedir. Futbolun tarihçesine göz atalım:

Futbolun kökenleri ▲ Sayfa başı

Çinlilerin oynadığı « Cuju » adlı oyunun en eski futbol türü olduğu düşünülmektedir. M.Ö II. yüzyılda yaygın olarak oynanan bu oyun türünde, deriden yapılmış topun, 10 m yüksekliğindeki iki adet çıtaya gerdirilmiş delikli ipek kumaştan ayakla geçirilmesi esastır.

Orta Çağda, futbola benzer « soule » adında bir oyun oynanırdı. Sadece ayakla oynanan bu oyun, okullarda ve üniversitelerde ve Manş denizinin her iki yakasında da oynanırdı. 1835'te, "soule" oyununun yollarda oynanması yasaklanmıştır. Bu nedenle, oyuncular kapalı alanlara yönlenmiştir. Modern futbol ise okullarda yavaş yavaş oluşmuştur. O dönemde, her takımın kendi kuralları olduğu için maçlar bir hayli zorlu geçermiş. 1863'te kurulan İngiltere Futbol Federasyonu, herkesin ortak olarak kullanabileceği futbol kurallarını yayımlamıştır.

19. yüzyılın sonlarına doğru futbol geniş kitleler tarafından sevilmeye ve oynanmaya başlamıştır. İngilizler sayesinde önce Avrupa'ya ardından Güney Amerika'ya, Kuzey Amerika'ya, Afrika'ya, Asya'ya ve Avusturalya'ya yayılmıştır. 1904'te, Paris'te Robert Guérin, dünya futbol organizasyonu olan FIFA'yı (Uluslararası Futbol Federasyonu) kurmuştur. Bu federasyon, 208 üyesiyle, uluslararası birliği sağlamayı amaçlamaktadır.

Futbol; insanları birbirlerine yaklaştırır ve zengin-fakir, kadın-erkek ayrımını yok eder. Futbol, kesinlikle herkesi kucaklayan bir spordur!

Fenomen futbolcular ▲ Sayfa başı

Futbol tarihine birçok fenomen oyuncunun adı altın harflerle yazılmıştır. Hepsine burada yer veremesek de (FIFA 100, tarihin en başarılı 125 futbolcusunu sıralamıştır) en çok bilinenler aşağıda sıralanmıştır:

Şampiyonlar:
Pelé : Brezilyalı oyuncu, kariyeri boyunca 1000'den fazla gol atmıştır.
Michel Platini : 1984 Avrupa şampiyonu Fransa milli takım kaptanı. Birçok kez İtalya'nın en iyi kalecisi seçilmiştir.
Diego Maradona : 1986 yılında Arjantin'e dünya kupasını kazandırmıştır. Sol ayağıyla attığı goller çok konuşulmuştur.
Zinedine Zidane : 1998 yılında Fransa'ya dünya kupasını kazandırmıştır.
Lionel Messi : günümüzde dünyanın en iyi futbolcusu olarak görülmektedir.
Ronaldo : Brezilyalı oyuncu ve büyük golcü. « Fenomen» olarak tanınmaktadır.

Dünya şampiyonları:
Brezilya, 5 kere dünya kupasını kazanmıştır: 1958, 1962, 1970, 1994, 2002'de. Dünya rekoru!
Almanya da 3 dünya kupası kazanmıştır: 1954, 1974, 1990'da.
İtalya, 4 dünya kupası kazanmıştır: 1934, 1938, 1982, 2006'da.

Büyük kulüpler:
Real Madrid, 31 şampiyonluk, 17 İspanya kupası ve 11 Avrupa kupası kazanmıştır.
Milan AC, 17 şampiyonluk, 5 İtalya kupası ve 9 Avrupa kupası kazanmıştır.
Liverpool FC, 18 şampiyonluk, 7 İngiltere kupası ve 8 Avrupa kupası kazanmıştır.

Türk futbolunun zaferleri ▲ Sayfa başı

Türk Milli Takımı, 2002 yılında Şenol Güneş liderliğinde, yarı finalde Güney Kore'yi 3-2 yenerek Dünya Üçüncüsü oldu. Bu maçta Hakan Şükür maçın başlamasından 10,8 saniye sonra attığı golle Dünya Kupası tarihinin en hızlı golünü attı ve adını futbol tarihine yazdırdı. Ayrıca, Türkiye'nin en büyük futbol kulüplerinden biri olan Galatasaray, 2000 yılında düzenlenen UEFA turnuvalarında hiçbir takıma yenilmeden kupayı kazanan tek takım olmuştur.


<