Sporcu proteinleri

Vücudun sağlıklı şekilde işlemesi için proteinler olmazsa olmazdır. Aynı zamanla, kas oluşumu için hayati öneme sahiptir. Proteinler; hücre protein sentezi gerçekleştirme, antikor üretme, hormon üretme ve oksijen taşıma gibi birçok işleve sahiptir.

Sporcu vücudunda proteinin yeri▲ Sayfa başı

Orta boylu yetişkin bir insanın vücudunda 10 ila 12kg protein vardır, bu proteinlerin çoğu kaslarda bulunur.

Protein molekülleri, amino asit bileşenlerinden oluşur. Daha rahat anlamak için, alfabeyle amino asitler arasında bir bağ kurarak proteinlerle sözcükler karşılaştırılabilir. Nasıl ki farklı harfler farklı şekilde bir araya gelerek anlamlı sözcükler oluşturuyorsa, amino asitler de aynı mantıkla çalışırak farklı proteinler oluşturur. Bir protein, en az 100 amino asitten oluşur.

Bu amino asitlerden dokuzu dışardan alınır çünkü vücut bu amino asitleri üretemez. Bu amino asitlere, «temel amino asitler» denir.

Bu nedenle, bir proteinin biyolojik özelliği, içerdiği amino asitlere bağlıdır.

Farklı protein çeşitleri: ▲ Sayfa başı

Yüksek biyolojik değere sahip proteinler (veya tam proteinler) vücut için gerekli tüm temel amino asitleri içeren gıdalarla alınır. Temel amino asitlerden bir veya birkaçının eksik olması durumunda, protein sentezleri eksik veya düşük biyolojik değerde olur.

Protein kaynakları: ▲ Sayfa başı

Tam protein içeren gıdalar: yumurta, süt, dana, balık ve tavuk etleridir. Tüm bu gıdaların arasında, yumurtalar gerekli amino asitleri içeren en iyi besindir. 100'e eşdeğer en yüksek biyolojik değere sahiptir.