Eliptik Bisiklet Seçimi Neye Göre Yapılır

Doğru eliptik bisiklet seçimi yapabilmek için kişinin ürünü ne amaçla kullanacağını belirlemesi gerekir: hafif egzersizler veya yoğun cardio-training egzersizleri? Öncelik vermek istediğiniz özellikler: mekanik veya motorlu ayarlama? Ve evde ürün için ayırdığınız yer. 

İhtiyaçlarınıza en uygun eliptik bisikleti bulmak için, aşağıdaki bilgilere göz atın.

Yapılacak Egzersiz Türüne Göre Ürün Seçimi: ▲ Sayfa başı

Hangi amaç için hangi eliptik bisiklet?


Her eliptik bisiklet belli bir kullanım için üretilmiştir. Bu nedenle eliptik bisiklet almadan önce kişinin ilk başta amacını tam olarak belirlemesi gerekmektedir. Kullanım, ne kadar spor amaçlı olursa ürünün pedalları o kadar akıcı ve konforlu olmalıdır.

Hafif egzersizler
Hafif egzersizlerde, kişi ilk olarak aletin konforlu olmasına önem vermelidir. Dolayısıyla belin rahat olması, pedal gücünden daha önemlidir. Domyos bisikletler, kullanıcının sırtının düz pozisyonda durmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle eliptik bisikletlerimizin tamamı, kullanıcı konforu ihtiyacını karşılayacaktır. 

Yoğun kardiyo egzersizleri
Daha yoğun veya profesyonel kardiyo egzersizleri için, pozisyon değiştirme özelliği kullanıcıya konfor ve performans sunar. Bu nedenle, mobil kollu ve çok pozisyonlu gidona sahip eliptik bisikletleri tercih etmenizi öneririz.

Özellikler: ▲ Sayfa başı

 • Pozisyon
  Sırtınız her zaman dik durmalıdır! Doğru seçilen eliptik bisiklet sırtınızın dik durmasını sağlar. Mobil kollara veya sabit gidona sahip bisikletlerde bu duruş, karın kaslarının, vücudun üst ve alt kısımlarının doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur ve performansın uzun süreli olmasını sağlar. Ürünlerimizi mağazamızda denemekten çekinmeyin: mobil kollar en uzak mesafede olsa bile sırtınız her zaman dik pozisyonda olmalıdır.
 • Pedal sistemi
  Rahat bir pedal sistemi, her şeyden önce yumuşak ve akıcı olmalıdır. Pedalın akıcı olmasının en önemli unsurları tekerleğin ağırlığı ve iletkenliğidir. « Mekanik » ayarlama, büyük kolaylık sunar: kullanıcı, dişliyi çevirerek atalet eksenini yaklaştıran kabloyu devreye sokar ve daha büyük bir direnç meydana gelir. Bu da, pedalın « daha zor » çevrilmesine neden olur. « Motorlu » ayarlama, pedalın bisiklet konsolundan doğruca ayarlanmasını sağlar. Bu sistemin iki avantajı vardır: zorluk derecesi diğerine oranla daha fazladır ve sadece bu sistemle bisiklet farklı egzersiz programlarına sahip olabilir. Farklı egzersiz programları, farklı ihtiyaçlara cevap verir.
 • Konsol:
  Tüm bisiklet konsolları, size yapılan egzersizle ilgili temel bilgiler verir: hız, mesafe, egzersiz süresi, yakılan kalori. Ürün modeline göre de nabız verileri de gösterilebilir (tam nabzınızı öğrenmek için VM 510 gibi nabız ölçen modelleri tercih etmenizi öneririz). Bunların dışında, ürünler kullanıcılarına farklı programlar, interaktif uygulamalar ve farklı ekran özellikleri (geniş ekran, aydınlatma...)gibi teknik özellikler sunmaktadır.
 • Maksimum kullanıcı ağırlığı ve stabilizatör:
  Bu özellikler, ürünlerin modellerine göre değişiklik göstermektedir. Domyos, 110 ila 130 kg ağırlığındaki kullanıcılar için bisikletler üretmektedir. Kettler Satura modellerinde 150 kg'a kadar kullanıcı ağırlığı sunmaktadır. 
  Son olarak, bisikletinizin, her türlü zeminde dengeli egzersiz yapabilmeniz için stabilizatörü olduğundan emin olun.