DECATHLON’DA EKO-TASARIM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Aşağıda eko-tasarımın ne olduğunu, temel ilkelerini ve bu kavramın biz Decathlon için taşıdığı anlamı görebilirsiniz.

EKO-TASARIM NEDİR?


Eko-tasarım, kullanıcıya sunulan ürün ve hizmetlerin kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılarken üretimininin çevre ve toplum üzerindeki etkisini en az düzeyde tutmak anlamına gelir.

 

Bir ürün önceki haline göre %10 oranında çevreye daha az zararlı olduğunda eko-tasarım etiketini alma hakkını kazanır. Tasarım aşamasında seçimler çevresel ağırlıklı etkiyi en az %10 oranında azaltacak şekilde yapılır. Örneğin, tasarımcı geri dönüştürülmüş malzemeleri veya daha sürdürülebilir ham maddeleri kullanmayı tercih edebilir ya da ürün ömrünü önemli ölçüde uzatabilir. Çevresel etki çok kriterli bir analiz sonucunda belirlenir.

 

Çok kriterli analiz nedir? PVC kullanımı karbon dioksit emisyonuyla nasıl karşılaştırılır? Su kirliliği ve iklim değişikliği nasıl aynı notla ifade edilir? Su kirliliği ve iklim değişikliliği gibi farklı biçimdeki çevresel etkiler için çok kriterli analiz ile ölçüm yapılır. Bir ürünün üretiminde artık PVC kullanılmadığında üretimin oluşturduğu karbon ayak izi küçük çaplı olarak artabilir; ancak atık işleme aşamasında çevresel etki ciddi oranda azalır. Bunu tek bir notla ifade edebilmek için çevresel etki bir not listesi vasıtasıyla belirlenir. Analiz, ürün ömrünün tamamını ele alır.

EKO-TASARIMLI ÜRÜNLERİMİZİN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Çevreye olan etkimizi azaltma sözümüz

Eko-tasarımın sağladığı olanakları belirlemek ve kullanıcılarımızın ödediği ücretin karşılığında en iyi kalite / değere sahip ürün sunabilmek için ürünlerimizin çevresel etkilerini ölçüyoruz.

2017 yılında tasarımcılarımızın %59’u ürünlerinin çevresel etkilerini analiz edebildi. 2020’ye kadar tüm mühendislerimize ve tasarımcılarımıza geri dönüştürülebilirlik, onarılabilirlik ve uzun ömürlülüğü kapsayan döngüsel tasarım ilkeleri eğitimini vermeyi hedefliyoruz.

Ek olarak, sorumlu kaynaklardan aldığımız ham maddeleri kullanarak ürünlerimizin çevresel etkisini azaltıyoruz. 2020 yılına kadar kullandığımız pamuğun %100’ünü sürdürülebilir kaynaklardan (organik tarım, Better Cotton Initiative (BCI: Daha İyi Pamuk Girişimi), geri dönüştürülmüş pamuk) ve 2022 yılına kadar polyesterimizin %100’ünü sürdürülebilir kaynaklardan (geri dönüştürülmüş, yığın boyamalı, hem geri dönüştürülmüş hem de yığın boyamalı iplikler) temin etmeyi amaçlıyoruz.

Daha fazla bilgi için sürdürülebilir gelişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


DECATHLON’DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Eko-tasarımlı ürün örnekleri


QUECHUA MH100 DOĞA YÜRÜYÜŞÜ POLARI

QUECHUA MH100 DOĞA YÜRÜYÜŞÜ POLARI

Polar ürün gamımızın %75’i geri dönüştürülmüş polyesterden imal edliyor. Hedefimiz polarlarımızın %100’ünün 2021 yılına kadar geri dönüştürülmüş iplikten üretmektir.

 

Bu polarları üretmek ve ürünlerde aynı teknik özelliklerin bulunmasını sağlamak için plastik şişeleri özel olarak geri dönüştürüyoruz.

 

Şu anda polarlarımızı üretmek için yılda 39 milyon plastik şişeyi geri dönüşüm işleminden geçiriyoruz.


ÜRÜNÜ GÖR
QUECHUA TREKKING TAŞIMA ÇANTASI

QUECHUA TREKKING TAŞIMA ÇANTASI

Bu Quechua kamp çantası PVC yerine polyesterden üretiliyor. PVC oldukça dayanıklı bir malzemedir ve genellikle su geçirmemesi gereken, aşınmaya dayanıklı olması istenen ürünlerde kullanılır. Ancak PVC, atık işleme aşamasında sağlığa ve çevreye oldukça zararlı olan toksik maddeleri açığa çıkartabilir.

 

Doğaya olan etkisini azaltmak için Quechua PVC kullanmaz. PVC yerine uzun kullanım ömrüne sahip, kullanıcılarına fayda sağlayan alternatif malzemeleri ve akıllı tasarımları kullanır. Quechua, yaptığı kapsamlı laboratuvar testleriyle bu çantaya 10 yıl garanti veriyor.


ÜRÜNÜ GÖR
TIRMANIŞ ERKEK ORGANİK PAMUKLU TİŞÖRT

TIRMANIŞ ERKEK ORGANİK PAMUKLU TİŞÖRT

Organik olarak yetiştirilen, içinde GDO, kimyasal gübre veya pestisit bulunmayan pamuğa organik pamuk denir.

 

Organik pamuk kimyasal kullanılmadan yetiştirilir. Organik tarım yöntemleri özellikle çevreye olan etkiyi azaltmak için tasarlanmıştır. Bu özel tasarım biyoçeşitliliğin ve toprak verimliliğinin korunmasına yardımcı olurken yeraltı suyu tablalarının kirlenme riskini azaltır.


ÜRÜNÜ GÖR