Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

HET SPEL, DE REGELS VAN BASKETBAL

BASKETBOL VE OYUN KURALLARI

İster arkadaşlar arasında, ister spor kulüplerinde oynayın, oyunu kuralına göre oynamak için Basketbol kurallarını bilmeniz gerekir.

BASKETBOL VE OYUN KURALLARI Bovenaan de pagina

  • Basketbol, sahada oynayan beşer kişilik 2 takımdan oluşmaktadır. Ülkelere ve şampiyonalara göre her takımın maksimum 5-7 yedek oyuncusu vardır. Takımların hedefi rakibinin potasına olabildiğince çok basket atıp rakibinin kendi potasına basket atmasını engellemektir.
  • FIBA kurallarına göre bir basketbol maçı her biri 10 dakika olmak üzere 4 periyottan, NBA kurallarına göre her biri 12 dakika olmak üzere 4 periyottan oluşur. Kronometre, hakem düdüğünü her çaldığında (faul, oyuncu değişimi...) durdurulur. Takımlar, oyun durduğunda veya serbest atışlarda oyuncu değişikliği yapabilirler.
  • Oyun, hakemin gözetmenliğinde orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Bu nedenle her takımdan bir oyuncu (genellikle en yükseğe zıplayabilen) orta saha çizgisinde yüzü hücum edeceği potaya dönük olarak rakibinin karşısına geçer ; hakem topu iki oyuncunun üstünden yukarı atar ve topa uzanan oyuncu, eliyle topu takım arkadaşlarından birine gönderir ve böylece oyun başlar.
  • Oyuncular topu sadece elleriyle yönlendirebilirler. Topa, kasıtlı olarak ayakla müdahale etmek yasaktır ve faul gerektirir.
  • Top saha çizgisi dışına çıktığında veya saha dışındaki bir oyuncu topa dokunduğunda oyun dışı sayılır. Futbolun aksine, oyuncunun veya topun pozisyonu değil, topun sıçraması ve kontrolü önemlidir (oyuncu, havadayken saha çizgisi dışına çıkmış topu kendisi çizginin dışına çıkmamak koşuluyla eliyle sahaya yönlendirebilir.
  • Basketbolda, futbolda olduğu gibi uzatma süresi yoktur ; her periyodun süresi dolduğu anda zil çalar ve oyun durur. Ancak zil çalmadan öne oyuncu bir atış yapmışsa ve top havadayken zil çalarsa, o atış geçerli sayılır.
  • Maç süresi bittiğinde, en çok sayı yapan takım oyunu alır. Eşitlik durumunda 5 dakikalık bir uzatma oynanır. Bu uzatmanın sonunda yine eşitlik olması durumunda başka bir uzatma daha oynanır. Basketbol maçı hiçbir zaman berabere bitmez (sadece iki maç üzerinden oynanan ikili elemelerde beraberlik kuralı geçerlidir).