Amino Asit

Amino Asit

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
3.8/5 Şuna göre: 10 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Amino Asit

Egzersiz yaptığınızda vücudunuz, daha iyi çalışması için ek besin ve proteinlere ihtiyaç duyar. Protein içeriği yüksek gıdalarda bulunan amino asit, ek besin ve supplement alanında yaşanan gelişmelerle son zamanlarda sıklıkla adını duyduğunuz takviyelerin başında gelir. Genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilen amino asitler, artık sağlıklı ve aktif yaşamı benimseyen herkes için vazgeçilmez bir takviyedir. Siz de antrenmanlarınızdan maksimum performans ve verim elde edebilmek için amino asitlerin ne olduğu ve beslenme rutininize nasıl dahil etmeniz gerektiği hakkında çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Amino Asit Çeşitleri

Vücuttaki protein, kendisini oluşturan nitrojen içerikli amino asitlerle parçalanır. Amino asitler, enzimler, hormonlar, kas, deri ve diğer dokular gibi farklı protein türlerini oluşturmak için vücudun her yerinde kullanılır. Bu protein türlerinin tümü, sindirim, kas büyümesi, doku onarımı, bağışıklık fonksiyonunun düzenlenmesi ve çok daha fazlası için önemlidir. Amino asitler, yapıları, elektrik yükleri, polariteleri ve esaslılıkları dahil olmak üzere çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir:

Esansiyel Olmayan Amino Asit: Vücut tarafından doğal olarak üretilir ve yiyeceklerle hiçbir ilgisi yoktur.

Esansiyel Amino Asit: Vücut tarafından üretilemediği için yiyeceklerden alınması gerekir.

Şartlı Esansiyel Amino Asit: Genellikle vücudunuz tarafından üretilse de belli koşullar altında üretim talebi karşılamayabilir.

Takviye olarak kullanılan en iyi amino asit çeşitleri; valin, lösin ve izolösin olarak üç temel dal zinciri amino asitten (BCCA) oluşur. Toz, bar veya içecek formunda sunulan BCAA amino asit supplement türleri, kas oluşumunda ve kas yorgunluğunu azaltmada son derece önemlidir.

Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Esansiyel amino asitler özellikle balık, et, yumurta, soya fasulyesi ve süt ürünleri gibi protein içeriği yüksek gıdalarda bol miktarda bulunur. Ancak gıda formundaki amino asitlerin emilmesi, yaklaşık üç-dört saat kadar sürebilir. Supplement formundaki amino asit ise yaklaşık yarım saat kadar hızlı bir sürede vücut tarafından emilir.

Amino asitlerden en iyi sonucu almak için fazla kullanmanıza gerek yoktur. Genel olarak amino asit kullanımı miktarı, çeşitlerine göre değiştiği için ürün üzerinde yazan oranlara bağlı kalmanız son derece önemlidir. Toz formundaki ürünleri yiyecek veya içeceğinize karıştırmanız, bar ürünleri veya sporcu içecekleri ise porsiyon olarak antrenman öncesinde veya sonrasında tüketmeniz yeterlidir. Üründen maksimum verim alabilmek için paket üzerindeki kullanım talimatlarını dikkate alabilirsiniz.

Amoni Asitin Faydaları Nelerdir?

Düzenli egzersiz yapanlar için amino asit faydaları son derece çeşitli ve fazladır. Dal zinciri amino asitleri olarak bilinen lösin, izolösin ve valin, kas oluşumu için son derece etkilidir. Potansiyel olarak çok daha hızlı kas inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda daha fazla enerjiye sahip olmanıza ve yorgunluk hisleriyle savaşmanıza destek verir.

Amino Asit ve Protein Tozu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Protein tozu ve amino asit takviyeleri, spor hedeflerinize ulaşırken kullanabileceğiniz en etkili supplementler arasında yer alır. Ancak beslenme rutininize ek olarak kullanacağınız protein tozları ve amino asit desteği aynı sonuçları vermez. Protein tozları toplam proteininizi artırır, kas yapımını destekler ve diyetinizdeki boşlukları doldurabilir. Amino asitler ise protein yapımını desteklemeyi hedefler. Doğru oranda amino asit kullanımı, protein gücünü artırmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Sağlıklı ve dengeli bir diyet, egzersizlerinizden en iyi performansı el etmek için ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanın en iyi yolu olabilir. Ancak amino asit gibi değerli ek besinler ihtiyacınız olan enerji ve gelişimi sağlamaya destek olacaktır. Decathlon amino asit çeşitleri, toz, içecek veya bar gibi çeşitli formlarda sunulur. Siz de ihtiyaçlarınıza en uygun ek besinleri, bütçenize uygun amino asit fiyatları ile satın alarak sağlıklı ve verimli bir yaşam için önemli bir adım atabilirsiniz.