Eko-Tasarım Ürünler

Eko-Tasarım / Çevresel Etkisi Azaltılmış Ürünler

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.5/5 Şuna göre: 29944 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Eko Tasarım Ürünleri

İnsanlığın geçmişten bugüne dek çevreye bıraktığı büyük karbon izleri, artık görülmeyecek gibi değil. Biriken çöplerde, üretim alanlarında, fırınlarda ve daha birçok alanda bu ayak izlerine rastlanıyor. Her yıl atmosfere bırakılan karbondioksit ve diğer gazların miktarı, çevrenin karşı karşıya olduğu korkunç tabloyu gözler önüne seriyor. Giderek tehlikeli bir hal alan çevre sorunlarının farkına varan insanlar, ekolojik yaşama yöneliyor. Eko tasarım ürünleri gibi çevre dostu ürünleri kullanmak, ekolojik yaşamın bir parçası. Decathlon’da erkek şort, silindir çanta ya da ip misina gibi birbirinden farklı kategorilerde eko tasarım ürünler bulabilirsiniz.

Eko Tasarım Ürün Nedir?

Üretim, kullanım ve elden çıkarma gibi aşamalarda daha az kirletici olan doğal malzemelerle çevre dostu, eko tasarım ürünler üretiliyor. Örneğin organik pamuk üretilirken genetiği ile oynanmış tohumlar kullanılmıyor. Bu tarımsal uygulama sayesinde organik pamuktan doğal bir kumaş elde edilebiliyor ve çevre dostu giysiler üretilebiliyor. Eko tasarım ürünler üretmek için izlenen bir başka yol ise geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmak. Geri dönüştürülmüş plastiklerden veya kumaşlardan çevre dostu ürünler elde ediliyor. Giyim ürünleri pek çok aşamadan geçerek üretiliyor. Bir giysinin çevre dostu kabul edilebilmesi için üretim aşamalarında çevreye bıraktığı karbon ayak izi miktarının minimum seviyede olması gerekiyor.

Decathlon’da çevresel etkisi azaltılmış birçok giyim ürünü yer alıyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen polar ürünler, vücudunuzdaki terin dışarı atılmasına yardımcı olacak şekilde dokumaya sahip bulunuyor. Esnek dokusu sayesinde rahatlık hissi veriyor. Su geçirmeyen kar montları da geri dönüşüm ürünlerinden biri. Kar montları %19 CO emisyonuna sahip olmalarıyla dikkat çekiyor. İki ipten birinin renklendirilmesi ile eko tasarım olarak tasarlanan bir ürün de spor çanta. Silindir spor çanta, turnuva ve maçlarınızda yanınızda bulundurabileceğiniz kullanışlı bir ürün olarak öne çıkıyor. Tişört, şort, pantolon, ayakkabı ve çanta gibi birçok eko tasarımlı ürün barındıran Decathlon’da çevresel etkileri azaltılmış eko tasarımlı çadır, makarası geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş misina ip, kurşun içermeyen sahte yem de bulabilirsiniz. Çadırdan balıkçılık misinasına, yoga kayışından uyku tulumuna, mat kılıfından çelik dalış bıçağına birçok alanda eko tasarıma sahip ürünler Decathlon’da sizleri bekliyor.

Eko Tasarımlı Ürün Kullanmak İçin Sebepler

Decathlon eko tasarım ürünleri, çevre dostu olmasının yanında sağlığınızın da büyük ölçüde dostu oluyor. Günümüzde giysiler kimyasal boya, cilalayıcı ve sentetik böcek ilaçları içerebiliyor. Bu maddeler ağır metaller içeren kanserojen maddeler olarak biliniyor. Zaman zaman cilt tahrişlerine ve alerjilere neden olurlarken kolayca ter gözeneklerinden ve cildinizden vücudunuza yayılarak sağlığınız için tehdit oluşturabilirler.

Decathlon’da bulabileceğiniz çevre dostu eko tasarımlı giysiler ile vücudunuz her mevsim rahat eder. Organik pamuktan giysiler yumuşak ve emicidir, bambu elyaf giysiler ise yazın serin, kışın sıcak tutar.

Çevre dostu giysiler başta tek tip ve sade görünümlüyken günümüzde farklı tasarımlar sahip bulunuyor. Kadın, erkek, çocuk ve bebekler için çevre dostu giysilere ulaşmanız mümkün. Spor giysilerinden gece elbiselerine kadar çeşitlilik göstermeye başlayan eko tasarım giyim ürünleri ile her durumda şıklığı ve rahatlığı yakalayabilirsiniz. Decathlon’da renkli, kaliteli ve rahat çevre dostu ürünleri bulabilir, spor şıklığı üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Çevreye ve topluma etkisi, minimum seviyede olacak şekilde üretim yapılması anlayışına eko-tasarım deniyor. Bir ürünün eko-tasarım etiketine sahip olması için çevreye etkisinin bir önceki halinden %10 daha az zararlı olması gerekiyor. Ürünün çevresel etkisi çok kriterli analiz ile ürün ömrünün tamamı ele alınarak ölçülüyor. Decathlon’dan satın alabileceğiniz eko-tasarım ürünleri, geri dönüştürülmüş ya da sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretiliyor. Siz de bu ürünleri inceleyebilir, çevreye bir katkı sunabilirsiniz.