Ağırlık Plakaları

Ağırlık Plakaları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
KEŞFET
4.6/5 Şuna göre: 155 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Ağırlık Plakaları

Ağırlık plakaları ve barbell modelleri, olimpik/standart olarak adlandırılır. Yapılan materyal ve kullanım şekli ile isimlendirilen ağırlık plakası modelleri, dambıllar gibi kullanılabilen antrenman ekipmanıdır. Bu ağırlıklar dünya çapındaki en deneyimli vücut geliştiriciler ve halterciler tarafından tercih edilir. Bunun nedeni ise ağırlık bar ve makinelerinden daha özgür hareket edebilmeleridir. Plakalar, sıkılaşmanıza, hacim kazanmanıza ve kas kütlenizi artırmanıza yardımcı olur. Ağırlık barı, herhangi bir kuvvet antrenmanı rutininin önemli bir parçası olsa da serbest ağırlıklarla farklı faydalar elde edebilir ve farklı bölgeleri çalıştırabilirsiniz.

Standart ağırlıklar, olimpik ağırlıklara kıyasla daha küçüktür ve amatör/yeni başlayanlar için önerilir. Standart ağırlıklar, ağırlık plakasının ortasında 2,5 cm çapında bir deliğe ve 0,5 kg, 1,25 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 25 kg ağırlıklara sahiptir. Standart bir halterin maksimum ağırlığı yaklaşık 120 kg'dır. Bu limite yakın bir ağırlık kaldırdığınızda olimpik ağırlıkları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Olimpiyat ağırlıkları, standart ağırlıklardan daha büyüktür ve ağırlık plakasının ortasında 5 cm çapında bir deliğe sahiptir. Olimpik ağırlık plakaları 1.25 kg, 2.5 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg, 25 kg, 50 kg ağırlığında üretilir. Bu plakalar, orta/ileri düzeyde güç antrenmanları yapanlar için daha uygundur. Olimpik barbell’lar ayrıca maksimum 750 kg'a kadar ağırlık yüküne sahip standart barbell’lardan daha güçlüdür.

Ağırlık Plakası Nasıl Kullanılır?

Ağırlık plakaları ile antrenman yapmak bir çeşit direnç/kuvvet antrenmanıdır ve vücudu birçok yönden destekler.

  • Artan kas kütlesi
  • Daha güçlü kemikler
  • Daha esnek eklemler
  • Metabolizmanın hızlanması
  • Geliştirilmiş denge
  • Yaralanma riskinde azalma
  • İyi bir ruh hali
  • Eğilmede artış

Birçok spor dalı için gerekli olan bu özellikleri geliştirmek için ağırlık plakaları kullanılır. Ağırlık kaldırmaya yeni başlayanlar için standart ve hafif plakalar önerilir. Bu tür ağırlık antrenmanlarında ağırlıktan çok set sayısı önemlidir. Periyodik olarak ağırlıklar artırılarak ilerlenir ve belli bir ağırlıkta rutin olarak devam edilir. Ağırlık plakası modelleri sadece bara takılan veya ellerinizle tutabileceğiniz açıklıklara sahip tasarımlardan oluşur. İki elinizle birlikte tutabileceğiniz plakalar, ağırlığı eşit bir şekilde kaldırmanıza ve her iki tarafı da eşit çalıştırmanıza olanak tanır. Dambıllar gibi serbest çalışabileceğiniz Decathlon ağırlık plakası modelleri ile plank, squat, halo, kalça sıkılaştırma, kick-back, omuz kaldırma ve daha pek çok antrenmanı yapabilirsiniz.

Bar ile kullanıldığında ise amatör, orta ya da profesyonel olmanıza bağlı olarak yeterli miktarda plakayı, ağırlık plakası stop disk ile sabitledikten sonra antrenmanlarınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Ağırlık Plakası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ağırlık plakası alırken dikkat edilecek hususlar malzeme, yapı ve ağırlık birimleridir. Seviyenize göre ağırlık seçebilir, kullandığınız alana ve dayanıklılığa göre malzemeye karar verebilir ve kullanım şeklinize göre barlı ya da elle kullanılan modellere yönelebilirsiniz. Domyos ağırlık plakaları gibi bar ve stop disk ile kullanılan modellerle halter antrenmanlarınızı dilediğiniz yerde yapmanız mümkündür. Çünkü zemine zarar vermeyen kaplamalara ve kolay takılıp çıkarılması için paslanmaz çelik halkalara sahiptir. Yapılan malzemeye göre kullanım şekli ve zemin değişeceği için rehberlik etmesi açısından plaka çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Dökme demir ağırlıklar, ağırlık plakasının en popüler şeklidir. Dayanıklı, uzun ömürlü ve uygun fiyatları ile öne çıkar.Bumper kavrama ağırlıkları genellikle plakanın kolay tutulmasını sağlayan 2 veya 3 delik tasarımına sahiptir. Ağırlık plakasının kenarı, korunmasına yardımcı olan ve ayrıca zemin yüzeylerinin çizilme veya hasar görme olasılığını azaltan kauçukla çevrilidir.

Kauçuk kaplı ağırlıklar, kauçukla kaplanmış/çevrelenmiş dökme demir ağırlıklardır. Kauçuk kaplama, ağırlığın eskimesine karşı korunmasına yardımcı olur ve ayrıca zemin yüzeylerinin çizilme veya hasar görme olasılığını azaltır.

Ağırlık Plakaları Fiyatları

Malzemeye, modele, ağırlığa ve markaya göre değişkenlik gösteren ağırlık plakaları fiyatları uzun ömürlü kullanım sağladıkları için oldukça bütçe dostudur. Decathlon ağırlık plakası modelleri hem zemine zarar vermeyen kaplamalara hem de ergonomik kavrama yapısına sahiptir. Evde, salonda, açık havada veya herhangi bir yerde dilediğiniz antrenmanı yapabileceğiniz ağırlık plakalarını, barları ve bilek ağırlığı modellerini Decathlon sayesinde inceleyebilir ve size en uygun modele hemen sahip olabilirsiniz.