Tenis Gripleri ve Titreşim

Tenis Gribi ve Aksesuarı

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.4/5 Şuna göre: 504 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Tenis sporu için doğru tutuş tekniklerinin uygulanması oyun performansını belirleyen en önemli faktördür. İyi bir tutuş ise doğru raket seçimini gerektirir. Bununla birlikte en iyi raketler bile kişiselleştirmeye ihtiyaç duyabilir. Tutuş performansını üst seviyeye çıkarmak ve raketinizi kişiselleştirmek için grip ya da overgrip aksesuarlarını kullanabilirsiniz.

Grip (Overgrip) Nedir?

Tenis raketleri, standart bir form olarak sekizgen sap tasarımına sahiptir. Sap ya da grip adı verilen raketteki orijinal bölüm, hem rahatlık hem de raketi doğru şekilde tutabilmek için sporcuya yeterli sürtünme sağlar. Tutuş seviyesine bağlı olarak raketin orijinal sap kalınlığı 1 ila 5 arasında değişir.Overgrip ise oyuncular için ekstra tutuş, yumuşaklık, yastıklama ve ter emilimi sağlamak için orijinal raket sapına uygulanan bant benzeri bir aksesuardır. Overgrip, raket sapının kalınlığını arttırır ve raketinizi kendi benzersiz tarzınıza göre kişiselleştirmenizi sağlar. Tenis oyuncularının overgrip kullanmasının nedeni, bir raketin orijinal tutuşunun çok sert ya da sapın yeterince kalın olmamasıdır. Ayrıca uzun süreli kullanım sonucunda raket sapı kolayca aşınabilir ve değiştirilmesi masraflı olabilir. Grip kullanmak orijinal raket sapını korur ve yıpranma durumunda raketi tamamen değiştirmek zorunda kalmaya kıyasla çok daha düşük maliyetli bir çözüm sunar.

Grip Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Raketiniz ve oyun performansınız için en iyi overgrip'i seçmek tipik olarak birkaç farklı faktöre bağlıdır.Kalınlık: Raket sapının kalınlığı size göre çok inceyse istediğiniz kalınlığı sağlamak için overgrip kullanmak yardımcı olabilir. Overgrip ile raket sapının kalınlığını kendi zevkinize göre kişiselleştirebilirsiniz. Daha fazla yastığa veya kalınlığa ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, tutuşunuzu 2-3 overgrip kullanarak katmanlar halinde uygulayabilirsiniz.Ter emme: Raketlerin orijinal sap kısımları genellikle ter emilimi açısından mükemmel değildir. Tenis oynarken ellerinizin çok fazla terlediğini düşünüyorsanız, terlemeyi azaltan malzemelerden üretilmiş overgrip'ler bu sorunu kolayca çözmenize yardımcı olabilir.Tutuş konforu: Doğru malzemelerden üretilmiş overgrip'ler raketi tuttuğunuzda elinize adeta yapışır ve yüksek tutuş konforu sağlar. Bu da raketi daha iyi kontrol edebilmeniz anlamına gelir.Dayanıklılık: Grip kullanmak raketinizin ömrünü önemli ölçüde arttırır. Ayrıca ter emme için daha iyi performansa sahiptir. Overgrip’ler kullanıma bağlı olarak genellikle tek kullanımlıktır.

Oyun Sırasında Raket Tutuş Konforunuzu Arttıran Tenis Aksesuarları

Grip aksesuarları dışında, tutuş konforunu artırmak ve raketinizi kişiselleştirmek için titreşim önleyiciler ve raket ağırlıklarını kullanabilirsiniz.Titreşim önleyiciler, top rakete çarptığında rakette meydana gelen titreşimi ve sesi azaltmak için tellere sabitlenen küçük apartlardır. İki ana tip tenis titreşim önleyicisi vardır. En yaygın model daire şeklindedir ve görünümü düğmeyi andırır. İkinci tip ise solucan şeklinde uzun ve incedir. Düğme şeklindeki titreşim önleyici aparatların iki tel arasına yerleştirilmeleri gerektiğinden kurulumu oldukça kolaydır. Öte yandan, solucan formlu titreşim önleyiciler birkaç farklı şekil ve ebatta bulunur. Topla en sık temas eden bölgedeki titreşimi azaltmaya yardımcı olmak için genellikle ana kordajlar arasına yerleştirilirler.Raketleri kişiselleştirmenin bir diğer yolu ise raketin stratejik yerlerine ağırlık ekleyerek raket kontrolünün temel değişkeni olan genel ağırlık dağılımını değiştirmektir. Ağırlık uygulaması; statik ağırlık, denge ve swing ağırlığı olmak üzere üç ana değişkeni etkiler. Ağırlık dağılımı; kararlılık, kontrol ve kol güvenliği gibi faktörleri etkilemesinin yanı sıra oyuncunun ne kadar etkin bir şekilde güç ve spin üretebileceğini belirler. Ek olarak, raket ağırlıklarını kullanmak farklı raketlerin eşleştirilmesini sağlar. Oyuncunun çantasındaki tüm raketlerde aynı tutuşu hissetmesini sağlamak için profesyonel sporcular tarafından sıkça kullanılır.