Bodyboard ve Skimboard

Bodyboard ve Skimboard

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

4.1/5 Şuna göre: 9 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bodyboard Ekipmanı

Bodyboard ve skimboard Güney Kaliforniya kökenli su sporlarıdır. İlk skimboard modelleri 1920’li yıllarda üretilir ve cankurtaranlar tarafından kullanılır. Zaman içerisinde gelişen skimboard dünya şampiyonası düzenlenen bir spor dalı haline gelir. Bodybord ise 1973 yılında Kaliforniyalı Tom Morey tarafından icat edilir. Skimboardtan tamamen farklı bir tasarıma sahip olan bodyboard, her seviyeden kullanıcının dalga sörfü yapmasına imkân veren yapısı ile ön plana çıkar. Dalgalı kıyıların keyfini çıkarmak ve özgürlük hissini su üzerinde yaşamak için Decathlon bodyboard ve skimboard çeşitlerinden beğendiğiniz ürünlere hemen sahip olabilirsiniz.

Bodyboard Çeşitleri ve Bodyboard Fiyatları Nedir?

Bodyboard, uzunluğu ortalama olarak 120 santimetre, genişliği ise 60 santimetre olan bir sörf tahtasıdır. Bodyboard çeşitleri, ekipmanın üretildiği materyalin cinsine, boyutlarına ve kullanıcının seviyesine göre değişiklik gösterir. Bodyboardlar genellikle genleştirilmiş polistren, polipropilen ve polyester materyalden üretilir. Bu malzemeler boarda yumuşak ve esnek bir yapı kazandırır. Bodyboardun uzunluğu ise ekipmanın kontrol edilebilirliğini etkileyen unsurdur. Bu kapsamda kullanıcının boyu ve ağırlığına göre boardun boyutları değişir. Kullanıcının bodyboardu batmadan sağlıklı bir şekilde kontrol edebilmesi için ekipmanın boyutları ile sörfçünün vücut ölçüleri uyumlu olmalıdır. Kullanıcıya göre küçük bir bodyboard, su üzerinde kalamaz ve dalga sörfü yapılmasını engeller. Ayrıca üzerine kapasitesinin üzerinde yük binen board kırılabilir.

Çocuklar için tasarlanan bodyboard çeşitleri ise daha küçük boyutlara sahiptir. Çocukların kullanımı için üretilen daha kısa ve hafif yapıya sahip Decathlon bodyboard modelleri, ergonomik kavrama sağlayan tasarımları ile kullanım kolaylığı sağlar. Bodyboard fiyatı üzerindeki en etkili unsur ise ekipmanın üretildiği malzemedir. Ekipmanın üretiminde kullanılan materyalin kalitesi arttıkça fiyatı da aynı oranda artar.

Skimboard Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Skimboard çeşitleri arasından seçim yaparken ekipmanın büyüklüğünü, üretildiği materyali, kullanacağınız yeri ve beceri seviyenizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Skimboard modelleri genellikle ahşap, köpük, karbon fiber ve fiberglas malzeme kullanılarak üretilir. Su üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız ahşap modellere göre daha hızlı ve daha hafif olan fiberglas skimboard çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Hedefiniz su üzerinde mümkün olduğunca hızlı hareket etmek ise fiberglas modellere göre hafif ve güçlü yapıları ile ön plana çıkan karbon fiber skimboard tasarımlarını satın alabilirsiniz.

Skimboard seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise boardun büyüklüğü ile ağırlığınızın uyumlu olmasıdır. Aldığınız board modeli kullanacağınız su üzerinde batmadan yüzebilecek hafiflikte, hafif bir rüzgârda havalanmayacak kadar da ağır olmalıdır. Ayrıca kullandığınız skimboardun esnekliği ve hızı beceri seviyeniz ile uyumlu olmalıdır. Eğer başlangıç seviyesinde iseniz sağlamlıkları ve daha uygun fiyatları ile dikkat çeken ahşap skimboard dizaynlarından birine sahip olabilirsiniz. Kendiniz geliştirdikçe daha fazla esneklik, hız ve hareket serbestisi sağlayan diğer skimboard çeşitlerine yönelebilirsiniz.

Bodyboard ve Skimboard Farkı Nedir?

Bodyboard ile skimboard tasarımları arasındaki göze çarpan ilk fark boyutlarıdır. Skimboard şekil olarak sörf tahtasına benzese de boyut olarak bodyboard çeşitlerinde daha kısa ve dardır. Bodyboard modelleri ise skimboarda göre daha dikdörtgen şekle sahiptir. Ayrıca bodyboard dizaynlarının burun kısmı hafif sivri, kuyruk kısmı ise geniştir. Bu iki boardu birbirinden ayıran bir diğer özellik ise kalınlıklarıdır. Bodyboard tasarımları skimboard modellerine göre daha kalın yapıya sahiptir. Skimboard ile bodyboard arasındaki bir diğer fark ise kullanım alanlarıdır. Bodyboard çeşitleri sörf tahtalarında olduğu gibi dalgalar üzerinde kullanılırken skimboard modelleri daha çok kıyıya yakın kullanılır. Her iki board türü ile deniz ve güneşin keyfini çıkarırken sörf kıyafetleri ve güneş kremi kullanarak vücudunuzu korumayı ihmal etmeyin.

Eğer su sporlarından hoşlanıyorsanız ve daha önce bodyboard veya skimboard yapmadıysanız, Decathlon marka ürünler arasından kendinize uygun bir ürünü hemen sipariş vererek sörf yapmanın benzersiz hislerini yaşayabilirsiniz.