Pilates Topları

Pilates Topu 

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
KEŞFET
4.4/5 Şuna göre: 127 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Pilates Topu

Vücudun esneklik ve denge kazanmasını sağlayan antrenman çeşitlerinden biri olan pilates, 1900’lü yıllarda Joseph Huberts Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Kas ve iskelet sistemini güçlendirerek özellikle duruş bozukluklarının tedavisini destekleyen pilates antrenmanları, pilates hareketleri için özel olarak tasarlanan ekipmanlarla daha etkili hale gelir. Pilates lastiği,pilates çemberi , pilates matı , pilates bandı ve pilates topları yaygın olarak kullanılan ekipmanlar arasında yer alır. Bu ekipmanlar içinde en popüleri pilates topudur. Pilates topu boyutları yapılan egzersizin türüne göre değişiklik gösterir.

Pilates Topu Kaç cm Olmalıdır?

Pilates topu ölçüleri genellikle 55 cm, 65 cm ve 75 cm olmak üzere üç çeşittir. 55 santimetrenin altındaki küçük pilates topu daha çok bel altı ve dizlerin arasına yerleştirilerek kullanılır. Pilates topu ile spor yaparken egzersiz çeşidine ve boyunuza göre pilates topu seçimi önemlidir. Pilates topu 65 cm, 150-165 santimetre boy aralığındakiler için uygunken 180-190 santimetre boy aralığındakiler için 75 santimetre boyutundaki pilates topları ideal olabilir. Direnç egzersizleri için daha çok pilates ağırlık topu çeşitleri kullanılır. Kol ve omuzları güçlendirmek için yapılan egzersizlerde mini pilates topu kullanımı daha yaygındır. Vücut postürünü düzeltmek için yapılan egzersizlerde ise genellikle pilates denge topu kullanılır.

Pilates Topu Üzerinde Zıplamak Zayıflatır mı?

Pilates topu ile hareketler vücut kas, eklem ve kemik yapısının güçlenmesine, vücudun şekillenmesine yardımcı olur, aynı zamanda kardiyo egzersizlerine dâhil edilerek zayıflamanızı sağlayabilir. Pilates topu ile zayıflama için top üzerinde zıplama hareketleri önerilir. Kalp atım hızını artıran bu hareketler sayesinde vücudun yağ yakım kapasitesi artırılabilir. Pilates topu ile yapılan hareketler, bölgesel kasların uyarılmasını sağlayarak hem çalıştırdığınız bölgedeki kasların güçlenmesini destekler hem de o bölgedeki yağların erimesine yardımcı olur. Haftada 1-2 gün kardiyo egzersizlerine pilates topu ile zayıflama hareketleri ekleyerek esnek ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Pilates Topu Nasil Şişirilir?

Optimum pilates topu faydaları için topunuzu doğru oranda şişirmek oldukça önemlidir. Pilates topu şişirme işlemine başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, topun oda ısısında olmasıdır. Pilates topu satın aldıktan sonra en az 2 saat oda sıcaklığında (20-25 derece) bekletmeniz gerekir. Bekleme süresi bittiğinde topun üzerindeki şişirme deliğini bulun ve ucunda yer alan tıpayı anahtar ya da ucu kesin olmayan bir bıçak yardımıyla çıkartın. Daha sonra pilates topları için özel olarak tasarlanan pilates topu pompası yardımıyla topu şişirmeye başlayın. Topunuzu şişirdikten sonra tıpasını geri kapatın.

Pilates Topu Ne Kadar Şişirilir?

Pilates topu ile egzersizler yaparken topun şişme oranı önemlidir. Eğer az şişirilirse top yumuşak olur ve hareketler için gereken desteği vermeyebilir. Top çok şişirilirse aşırı gergin olur ve hareketlerin tamamlanması engellenir. Özellikle büyük pilates topu hareketleri için topun % 80 oranında şişirilmesi önerilir. Şişirme işleminden sonra topunuzu 24 saat bekletin ve içerisindeki havanın topun içine iyice yerleşmesini sağlayın. Bir günün sonunda topun tıpasını çıkartın ve pilates topunun çapı gergin bir hal alıncaya kadar şişirmeye devam edin. Şişirme işlemini tamamladığınızda tıpasını geri takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Pilates Topu Nasıl Kullanılır?

Pilates topu, esnetme hareketleriyle vücut kas ve eklemlerini gevşetmekten zıplama hareketleri ile kardiyo egzersizleri yapmaya kadar pek çok farklı antrenman için kullanılabilir. Vücudun belirli bölgelerini sıkılaştırmak ve şekillenmesini sağlamak için de pilates top modelleri tercih edilir. Yere sırt üstü yatıp pilates topunu ayak bileklerinizle kavrayabilir ve yukarı aşağı indirerek karın kaslarınızı güçlendirebilir, pilates topu göbek eritme hareketleri ile düz bir karına sahip olabilirsiniz. Pilates topu üzerine oturarak yapılan pilates topu basen eritme hareketleri ile hem eğlenceli dakikalar geçirebilir hem de kalça ve basen bölgenizdeki yağlardan kolayca kurtulabilirsiniz. Pilates topu ile basen eritme hareketleri için, topun üzerine karnınızın üstünde uzanın. Avuç içleriniz yere tam bassın ve ayaklarınızı birleştirip kalçanızı sıkarak ayaklarınızı yukarı kaldırıp indirin. Düzenli olarak yapılan pilates topu egzersizleri ile sıkı karın ve kalça kaslarına sahip olabilirsiniz.

Pilates antrenmanlarının daha verimli olması için ihtiyaç duyduğunuz pilates topu çeşitlerine Decathlon üzerinden ulaşabilirsiniz. Pilates topu fiyat aralığı satın almak istenen ürünün markasına, büyüklüğüne ve kalitesine göre değişiklik gösterir. En uygun pilates topu fiyatları ve pompa çeşitleri için Decathlon evde spor aletleri çeşitlerini inceleyebilir, beğendiğiniz ürünü hemen sepetinize ekleyerek kolayca satın alabilirsiniz.