Fren ve Rulman

Paten Fren Tamponu & Rulman Seti

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4.7/5 Şuna göre: 22 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Fren, Paten Rulman ve Vida

Decathlon’da paten, scooter ve kaykaylar için aradığınız kaliteli ve kullanışlı yedek parçalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle paten rulman ve vida alarak tekerlekli spor aletlerinizi ilk günkü verimliliğine taşıyabilirsiniz. Sokakta ya da antrenman amaçlı kullanacağınız spor gereçlerinizdeki aşınma, enerji kaybı yaratırken güvenli sürüşü de zorlaştırır. Bu nedenle tüm tekerlekli spor aletlerinde fren, paten rulman ve yan malzemelerinin kontrolünün sürekli yapılması gerekir.

Paten Rulman Nedir, Ne İşe Yarar?

Paten, kaykay ve scooterlarda hız, manevra kabiliyeti, hakimiyet ve harcanan enerji önemlidir. Kullanımı esnasında enerjinin verimli harcanması için sürtünmenin minimum olması gerekir. Bu nedenle tekerlekli spor ürünleri tasarımsal olarak geliştirilirken, tekerlekte sürtünmeyi oluşturan elemanlar yerine dönmeye yardımcı elemanlar kullanılarak döner hareketle verimlilik sağlanmaya çalışılır. Sürtünmeyi azaltması fren sisteminde başka tasarımsal ve teknolojik geliştirmeler gerektirse de hızlanma ve manevra kabiliyeti yanı sıra minimum aşınma oluşturduğundan döner hareketli elemanlar teknik olarak tercih edilir.

Fren Tamponu Ne İşe Yarar?

Fren, paten kullanan kişinin ayak hareketi ile yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Çocuklar ve paten kaymaya yeni başlayan kişiler için fren sistemi, patenin en önemli parçalarındandır. Geleneksel tip patenlerde sağ ayağa giyilen patenin topuk kısmına monte edilir. Daha gelişmiş bir sistem olan ABT frenleri de paten arkasındaki geleneksel yere yerleştirilmiştir. Paten sürüşü konusunda tecrübe kazanıldıkça frenler çıkartılabilir. Fren sistemi, durdurma esnasındaki sürtünmeyi emebilecek şekilde üretilmiş olmalıdır. Fren tamponu da bu enerji geçişini absorbe edecek tampon sistemdir. Bu fren sistemleri zaman içinde aşınır ve değiştirilmesi gerekir. Patene bir vida yardımı ile tutturulmuş olan frenlerin yenileriyle değiştirilmesi için sistemin sökülerek yenisinin takılması gerekir.

Paten Freni Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paten frenini seçerken, hangi paten tipine uygun seçildiğine dikkat edilmelidir. Paten tipi fitness, urban ya da agressive tiplerden birisi olacaktır. İlk kez paten kullanacaksanız fitness tipini tercih etmelisiniz. Patende frenler çıkartıldıktan sonra ilk etapta topuk frenini kullanmayı öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Topuk freninin patene doğru monte edilmiş olması gerekir. Topuk freninde ayak pozisyonu dolayısı ile frene fazla yüklenme olacağından çok hızlı yıpranmayacak materyalden yapılmış olması beklenir. Topuk frenleri kullanılırken, bileşimindeki malzemeler dolayısı ile sürtüldüğü alanda iz bırakır. İç mekanda kayarken paten freni ile bırakılan iz istenmeyen bir görüntüdür.

Patenlerin tekerleklerinin takılı olduğu metal parçaya “frame” ismi verilir. Topuk freni ile kullanılan patenlerin frame boyları, topuk freni parçasının takılması açısından önemlidir. Urban tipi patenlerde asıl amaç slalom yapmak olduğundan frame boyu kısadır ve topuk freni takılması uygun olmayabilir. Başlangıç seviyesinde topuk freninin önemi büyüktür. Bu nedenle patene rahatlıkla monte edilebilmesi ve çıkarılması gerekir. Topuk aracılığı ile uygulanan paten freni sisteminin vida ile monte edilebildiği paten tipleri fitness patenlerdir. Topuk freni ile slalom ve manevra yapılması zor olduğundan ilk etapta kullanılır ve yine zaman içinde frenlerin çıkartılması önerilir. İlerleyen zamanlarda fren için paten fren teknikleri kullanılır.

Decathlon'un fren tamponu, paten rulman seti, fren, fren tamponu, fren lastiği gibi ürünlerinden hemen faydalanmak için Decathlon.com'u veya Decathlon mağazalarını ziyaret edebilir, birbirinden kaliteli ürünleri edinebilirsiniz.