Kadın Koşu Taytları ve Eşofman Altı

Bayan Koşu Taytı ve Eşofman Altları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Kadın Siyah Spor Tayt / Koşu - KIPRUN SUPPORT 3/4
SERİ SONU
Kadın Siyah Spor Tayt / Koşu - KIPRUN SUPPORT 3/4
₺119,99 −16%
₺99,99
KIPRUN Kadın Siyah Spor Tayt / Koşu - KIPRUN SUPPORT 3/4
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kadın Tayt - Kısa - Mavi - Dry+ Feel
SERİ SONU
Kadın Tayt - Kısa - Mavi - Dry+ Feel
₺80 −25%
₺60
KALENJI Kadın Tayt - Kısa - Mavi - Dry+ Feel (13)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Kadın Siyah Mavi Tayt / Yol Koşusu - KIPRUN CARE
SERİ SONU
Kadın Siyah Mavi Tayt / Yol Koşusu - KIPRUN CARE
₺180 −27%
₺130
KIPRUN Kadın Siyah Mavi Tayt / Yol Koşusu - KIPRUN CARE (1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.4/5 Şuna göre: 283 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Koşu Taytları ve Eşofman Altı

İnsanın, bedeninden başka hiçbir şeye gereksinim duymadan rüzgârla yarışması olarak da tanımlayabileceğimiz koşu sporu için özel olarak tasarlanan koşu taytları ve eşofman altı modelleri, maksimum performans için özel olarak tasarlanmıştır. Farklı etap ve parkurlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz tayt ve eşofman altı modelleri; esnek yapıya ve özel dikişlere sahiptir. Kavrama, hafiflik, rahatlık ve işlevsellik bakımından tam da koşu için tasarlanan modeller ile hiç olmadığınız kadar rahat koşacaksınız.

Koşu Tipine Göre Tayt Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Farklı koşu kategorileri için seçilecek koşu taytı modelleri arasından seçim yaparken, hava koşullarını ve coğrafi şartları dikkate almak daha konforlu ve daha verimli bir koşu performansı sağlar.

Uzun Mesafe Koşuları

Genel kabul itibarı ile 5000 metreden başlayan uzun mesafe koşularında, tayt seçiminin en önemli noktası mevsim normalleridir. Yaz sıcağında yapılacak koşularda, terlemeyi azaltmak için kısa ve açık renk taytlar tercih edilebilecekken, kış için uzun taytlar tercih edilmeli ve kumaşın rüzgâr geçirmediğinden emin olunmalıdır. Örneğin -5 derece ila 0 derece arasında kullanabileceğiniz, ısı yalıtımlı bir tayt modeli kış koşuları için tercih edilebilir. Yaz koşularında tercih edilecek koşu taytı, vücuttaki teri emip hapsetmek yerine dışarı atacak bir kumaştan yapılmalı ve kolay kurumalıdır.

Doğa Koşuları

Farklı pace aralıklarında gerçekleşse de, nispeten daha rahat geçen kır koşularında, vücudun rahat edebileceği, bel bölgesini tam saran taytlar tercih edilmelidir. Koşunun yapılacağı alana bağlı olarak uzun tayt kullanılmak bitkilerin ve otların olası rahatsızlıklarından koruyacaktır. Dağ ve patikada antrenman yapacağınız tepe koşularında kullanılacak taytın kumaşı ise hem esnek hem dayanıklı olmalıdır. Ağ kısmı eksiz ve dikişsiz koşu taytı modelleri bu tip koşular için idealdir. Daha konforlu koşular için, uygun tayt modeli koşu sütyeni ile tamamlanabilir.

Koşu Taytını Diğer Taytlardan Ayıran Özellikler Nelerdir?

Koşu taytları; vücudu tam saran ve maksimum konfor sağlayan sporcu taytlarıdır. Yüksek bel bandına sahip kesimler koşu sırasında daha rahat hissetmenizi sağlar. Diğer önemli nokta, koşu taytlarında boyunuza uygun crop tercih etmenizdir. Yoğun koşu antrenmanlarında, kasları saran, kavrayan ve titremeyi engelleyen tayt modelleri tercih edilmelidir. Koşu taytlarında, taytın yapısı kadar dokusu da önemlidir. Pamuklu kumaşlar, vücuttaki teri içine hapsederek vücuda yapışacağından, koşu taytlarında pamuklu yerine sentetik kumaşlar tercih edilmelidir. Bacakları tam saran ancak hareket özgürlüğünü kısıtlamayan, spandex (Lycra) ve benzeri dokular koşu tayt modelleri için idealdir. Koşu taytının nefes alan kumaştan yapılmış olması vücut sıcaklığının sabit tutulmasını sağlar. Rüzgâr geçirmeyen kumaşlar kış aylarında özellikle tercih edilmelidir. Koşu taytlarında bulunan fermuarlı cep telefon ve benzeri kişisel eşyalarınızı kolayca taşımanızı sağlar.

Eşofman Altı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Antrenman ve koşu türünüze göre kıyafet seçimi oldukça önemlidir ancak, her nasıl koşarsanız koşun, eşofman altı seçerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta ürünün vücut tipinize ve ölçülerinize uygun olmasıdır. Bu ön şartı sağladıktan sonra yapılacak tercihler mevsime ve hava şartlarına bağlıdır.

Tercih edeceğiniz eşofman altı bacaklarınızı belinizi ve bacaklarınızı sıkmamalıdır ancak bol da gelmemelidir. Bol kesim eşofman altı modelleri hızınıza negatif etki eder. Özellikle paça kısımlarının bileği sarması daha rahat ve hızlı adımlamanızı sağlar. Diğer önemli nokta olan kumaş seçiminde ise polyester ve elastan kumaş karışımları tercih edilmelidir. Teri tutmayan, dışarı atan ve çabuk kuruyan kumaşlar daha rahat ve konforlu hissetmenizi sağlar. Koşu için tercih edilecek eşofman altı modeli hafif olmalı, kumaşın ağırlığı hissedilmemelidir. Birbirinden farklı modeller en iyi kalite fiyatla Decathlon'da!