Kadın Koşu Çorapları

Kadın Koşu Çorap Modelleri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.5/5 Şuna göre: 1527 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Koşu Çorapları

Koşucular için vücut ısısını korumak, nem dengesi sağlamak, adım atmayı kolay hale getirmek, kan basıncını kontrol altına almak ve sıvı kaybını azaltmak için doğru ekipman seçimi çok önemlidir. Koşu aktivitesini yapmaya başlamadan önce sağlığınız, rahatlığınız ve performansınız için doğru kıyafet ve aksesuar seçimine özen göstermelisiniz.

İyi Bir Koşu Deneyimi için Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Vardır?

Öncelikle her koşucunun kendine uygun bir koşu ayakkabısına ihtiyacı vardır. Hem ayak sağlığı hem de performans açısından önemli olan bu ekipman, ortopedik özelliğiyle maksimum rahatlık, koruma ve uzun ömürlü kullanım sağlar. Bunun yanı sıra koşuda kullanılacak olan eşofman takımının, taytın, body veya t-shirt’ün rahat ve teri dışarı atabilen özellikte olması gerekir. Koşuya özel şekilde üretilen koşu tozlukları da kas kasılması, kas yorgunluğu ve kas tutulması gibi durumları en aza indirerek performans artışı sağlar. Aynı zamanda her koşucunun nabzını takip edebileceği, adımlarını sayabileceği ve km gösterebilen bir spor saatine de ihtiyacı vardır. Bu ekipmanın da tere dayanıklı, fonksiyonel ve hafif olması gerekir. Bütün bunların yanı sıra koşunuzu daha rahat, daha konforlu ve daha tedarikli geçirmeniz için yanınızda bulunması gereken ekipmanlar arasında telefonu taşıyacağınız arm band, matara takılan bel çantası, sırt çantası, koşu feneri, koşu kolluğu, koşu şapkası ve su çantası yer alır. Koşu ekipmanlarını doğru şekilde seçerek çok daha keyifli bir koşu yapabilirsiniz.

Koşu Tiplerine Göre Koşu Çorapları Nelerdir?

Tüm koşu tiplerinde ayakların ayakkabının içerisinde kaymaması adına koşuya özel olarak üretilmiş olan rahat koşu çorapları kullanmak gerekir. Bu noktada koşu çorabının içindeki polyester miktarının fazla olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece su tutmayan çoraplar, ayakları da tahriş etmez. Bu tahriş önleyen koşu çorapları ayakkabınızla birlikte suya dahi girseniz birkaç dakikada suyu uzaklaştırır.

Uzun süreli koşu yapan koşucular tarafından genellikle baldırlık ya da uzun konçlu çoraplar tercih edilir. Baldırlık, kasların uzun süreli koşularda fazla kısalmasına engel olurken yaptığı basınçla kan dolaşımını, performansı ve koşu bittikten sonraki toparlanma hızını artırır. Bu ürün çeşidi özellikle kadınlar tarafından baldırlık ve çorap ayrı olacak şekilde tercih edilir. Böylece çorap performansı ve basınç oranına göre iki ekipmanı farklı şekillerde bir araya getirirken kullanım kolaylığına da kavuşabilirsiniz. Daha kısa süreli koşularda bu ekipman tipine ihtiyaç duymayabilirsiniz.

İyi Bir Koşu Çorabı Nasıl Olmalıdır?

Koşu sırasında ayaklar ciddi anlamda terlediği için çorabın da nemi dışarı atabilecek yapıda olması için naylon ya da polyester gibi sentetik veya yün malzemelerden yapılmış olması gerekir. Üstelik bu özelliğiyle kokuyu önleyen koşu çorapları arasından boy yüksekliğine ise kişisel zevklere bağlı olarak tercih yapılabilir. Ancak öncesinde çorabın ayak ve bacak bölgesini ne oranda kavrayacağına karar vermelisiniz. Kısa çoraplar bilek arkasının su toplamasını önlerken uzun çoraplar ise soğuk kış günleri için ideal olur. Tüm çorap seçimlerinizde çoraplarınızın ayağınızı iyi bir şekilde sarabileceğinden emin olmalısınız.

Bazı modellerde bulunan ve havlu takviyesi yapılmış olan konforlu koşu çorapları, darbe emilimi ve darbeye karşı yüksek koruma sağlar. Çorabın bazı bölgelerinde yer alan tamponlamalar, ayak konforunu artırmasının yanı sıra zorlu alanlarda gerçekleşen koşular için darbe hissini en aza indirir.

Koşu çorabı seçerken mutlaka ayağınızı terletmeyecek, ayağınızı saracak ve ayakkabı içinde kayma ihtimalini ortadan kaldıracak ürünlere yönelmelisiniz. Aksi takdirde sürtünme artacağı için su toplaması ya da tahriş gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. İyi bir koşu deneyimi için aradığınız tüm ürünleri Decathlon'da bulabilirsiniz.