Kayak Takımı

Kayak Takımları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.4/5 Şuna göre: 10 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kayak Takımları

Kayak, küçükten büyüğe birçok kişinin keyifle yaptığı bir kış sporudur. Yüksek rakımlı dağlarda ve eğimli arazilerde yapılan bu spor, kişiye heyecan dolu ve eğlenceli anlar sunuyor. Bu sporla ilgilenenler kaliteli kayak malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Kayak takımı ise bu malzemeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Kayak Takımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kayak takımı kayakçının kar üstünde kaymasını sağlayan bir teçhizattır. Kayak sporu ile ilgilenenler öncelikle iyi bir kayak takımına ve kayak aksesuarlarına ihtiyaç duyuyor. Kayak takımı kayakların kendisi, bağlaması ve kayak ayakkabısından oluşuyor. Kayak aksesuarları denince ise akla kayak gözlüğü, kayak kaskı ve baton geliyor. Kayak takımı fiyatları kayakta kullanılan malzeme ve teknolojiye göre farklılık arz ediyor. Bu konuda Decathlon’un sunduğu avantajlı fiyatlara göz atabilirsiniz.

Kayak Nasıl Seçilir?

Kayak boyu kısaldıkça kayağa olan hakimiyet artar, kayak boyu uzadıkça kayağa olan hakimiyet azalır. Bunun sebebi uzun kayakların daha süratli gitmesidir. Profesyonel sporcular genellikle uzun kayak tercih ederler. Kısa kayak takımı ise daha çok kaymaya yeni başlayanlar tarafından kullanılır. Dolayısıyla tecrübe, kayak boyunu belirleyen önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Bunun dışında kayış stiliniz de kayak seçiminde belirleyici rol oynuyor. Genellikle pistte kayacaksanız piste uygun, pist dışında kayacaksanız bol kara, yani pist dışına uyum sağlayan bir kayak tipi seçmeniz önem arz ediyor.

Hangi Boy ve Esneklikte Kayak Size Uygun?

Profesyonel kayakçılar için uygun kayak boyu belirlenirken kayakçının hızı, stili ve kilosu gibi dinamikler dikkate alınıyor. Hobi amaçlı kayan kimseler için ise daha pratik bir yöntem kullanılıyor. Kayak takımını dik bir şekilde önünüze koyduğunuzda kayak ucunun çene ve alın hizanız arasında bir yere gelmesi gerekiyor. Kişinin boyuna en uygun kayak bu şekilde pratik olarak seçilebiliyor.

Kayak seçerken esneklik faktörü değerlendirildiğinde ise kayakçının kilosu devreye giriyor. Zayıf kayakçılar sert kayakları, kilolu kayakçılar ise esnek kayakları kontrol etmede zorlanıyor. Dolayısıyla kilonuz, hangi esneklikte kayak tercih edeceğinizi belirleyen önemli bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

Seviyelere Göre Kayak Seçimi Nasıl Olmalı?

Kayaklar carving, allmountain, freerider ve freestyle türlerinden oluşuyor. Bunlar arasından en çok carving kayak tercih ediliyor. Carving kayaklar bel kısmı ince, burun ve kuyruk kısmı ise geniş kayaklar olarak tanımlanıyor. Bu kayaklar şekli itibarıyla kayakçıya kolay manevra yapma imkânı verirken aynı zamanda acemi kayakçıların hatalarını da absorbe ediyor.

Kayakçılar başlangıç seviye kayakçı, orta seviye kayakçı ve usta kayakçı olmak üzere üç gurupta sınıflandırılıyor. Başlangıç seviye kayakçılar esnek carving ya da all mountain türü kayakları tercih ediyorlar. Orta seviye kayakçılar tekniklerini geliştirmeye imkan tanıyan daha sert carving kayakları kullanıyorlar. Usta kayakçılar her türlü pist ve pist dışı şartlarda kayabilen kayakçılar olarak tanımlanıyor. Bu kayakçılardan pistte kaymayı tercih edenler sert carving kayakları, pist dışında kayanlar ise freestyle veya freerider tarzındaki kayakları tercih ediyorlar. Freerider kayaklar snowboard çeşitleri kadar olmasa da bel, burun ve kuyruk ölçüleri noktasında oldukça geniş ve bol karda kaymayı kolaylaştıran kayak türünü ifade ediyor.

Çocuklar İçin Doğru Kayak Seçimi

Her spor dalında olduğu gibi, kayak sporuna da erken yaşta başlamak önemli avantajlar sunuyor. Bu yüzden birçok aile çocuklarına kayak takımı alıyor ve kayak öğrenmesini sağlıyor. Çocuk kayak takımı alırken yetişkinlerde olduğu gibi, boy ve kilo hususuna dikkat etmeniz gerekiyor. Doğru kayak seçimi için yine pratik bir yöntem olarak kayak boyunun çocukların göğüs ve burun hizası arasında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Decathlon’da birçok farklı çocuk, yetişkin kayak çeşidi ve malzemesini bulabilir, ürünleri avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.