Kayak Batonu

Kayak Batonu

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
5/5 Şuna göre: 4 Çevrimiçi ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kayak Batonu Nasıl Olmalı?

Geçmişi 19. yüzyılın sonlarına kadar giden ve Norveç’in başkenti Oslo’da kurulan kayak kulübü ile başlayan kayak sporu, günümüzde de en popüler kış sporlarından biri oluyor. Kayak sporu temelde kar üzerinde kayarak gitmeyi ifade ediyor. Tüm spor dalları gibi kayak sporunun da kendine özgü ekipmanları bulunuyor. Kayak, kayak sopası ya da kayak batonu, kayak & snowboard gözlüğü, kayak eldiveni, kask gibi kayak & snowboard aksesuarları ve kayak giysileri bu ekipmanların en önemlileri arasında yer alıyor. Kayak, karın üzerinde dengede kalmaya ve kaymaya yarayan, hafif bir malzemeden ya da tahtadan yapılan ekipmanı, baton kayak yaparken ilerlemeyi sağlayan sağlam çubukları ifade ediyor.

Kayak Batonu Nedir? Ne için Kullanılır?

Kayak batonu, kar üzerinde ilerlerken kayakçının en büyük destekçilerinden biri oluyor. Baton, hem yeni öğrenmeye başlayanlar hem de profesyonel kayakçılar için olmazsa olmaz aksesuarlar arasında yer alıyor. Kayak sporuna yeni başlayanlar, baton yardımı ile daha rahat bir şekilde denge kurabiliyor ve düştüklerinde kolaylıkla ayağa kalkabiliyor. Amatör kayakçılar için zorlu olabilen dönüşler de kayak batonu sayesinde daha yumuşak ve kontrollü gerçekleşiyor. Profesyonel kayakçılar için ise doğru seçilmiş kayak batonu, dik ve zorlu yokuşlarda hızı ve dönüşleri düzenlemeye imkan veriyor. Kas ve eklemler üzerindeki ağırlığı paylaşan ve itici kuvvet sağlayarak ilerlerken sarf edilen eforu azaltan kayak batonu, kayak stilinin belirlenmesini de etkileyebiliyor.

Kayak Batonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak batonu, temelde sap, kayış ve sepet olarak üç parçadan oluşuyor. Dayanıklı plastik malzeme ya da kauçuktan yapılan kayak batonu sapı, batonun rahatça kavranmasını sağlıyor. Ergonomik olarak tasarlanan kayak batonu sapını eldivenle rahat bir şekilde tutabilirsiniz. Kayış ise kayakçının eline geçirdiği ve batonu yönlendirmesini sağlayan alanı ifade ediyor. Güvenlik ve kontrol için baton kayışının genişliğini eldiven ve bileğinize göre ayarlamanız gerekiyor. Sepet olarak bilinen kısım ise batonun kara saplanmasını önleyen ve böylece dengeli bir şekilde kaymaya yardımcı olan alan oluyor. Kayak batonu alırken dikkat etmeniz gereken faktörlerin başında dayanıklılık ve kalite geliyor. Dayanıklılık ve kalite, hem en zorlu arazilerde rahat ve güvenli bir şekilde kaymanıza olanak tanıyor hem de uzun süreli kullanım vadediyor.

Kayak Batonu Boyu Nasıl Belirlenir?

Doğru kayak batonu boyu, güvenliğiniz için büyük önem taşıyor. Kaymaya başlamadan önce kayak batonunun boyunun sizin için uygun olduğundan emin olmanız gerekiyor. Batonun boyunu belirlemek için izlemeniz gereken birkaç basit adım bulunuyor.

İlk olarak kayak ayakkabılarınızı giyin ve ayakta durun. Daha sonra batonu ters çevirerek baş parmağınızın sepete değmesine dikkat ederek batonu sepetin hemen altından kavrayın. Bu şekilde batonu tuttuğunuzda dirseğiniz 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır. Eğer dirseğinizin oluşturduğu açı 90 dereceden darsa daha kısa bir baton kullanmalısınız. Bu açının 90 dereceden fazla olması ise batonun sizin için kısa olduğunu ve daha uzun bir baton alabileceğinizi gösteriyor. Baton iç içe geçmeli bölümlerden oluşuyorsa bu durumda boyunu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Kayak batonu seçerken boy ve ağırlığın dikkate alındığı uluslararası kayak batonu ölçü tablosundan da faydalanabilirsiniz. Diğer taraftan kayak batonunun boyunun nasıl olması gerektiği kayakçının tekniğine, vücut ağırlığına ya da vücut yapısına göre de değişebiliyor.

En popüler kış sporlarından biri olan kayak sporu ile ilgileniyorsanız, kayak takımı baton çeşitleri ve vücut koruma ekipmanları en avantajlı fiyat seçenekleri ile Decathlon’da sizi bekliyor. Siz de Decathlon üzerinden en beğendiğiniz ürünü tek tıkla satın alabilirsiniz.