Kano Aksesuar ve Ekipmanları

Kano Aksesuarları ve Ekipmanları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

CAN YELEĞİNİ UNUTMA
KEŞFET
4.4/5 Şuna göre: 152 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Kano ve Aksesuarlar

Bireysel olarak ya da gruplar halinde yapılan kano, son derece keyifli bir doğa sporudur. Kano çeşitleri; durgun su kanosu, akarsu kanosu ya da deniz kanosu olarak gruplara ayrılır. Kanolar tercihe göre tek ya da çift kişilik olabildiği gibi kano sporunda genellikle şişme ya da solid kanolar tercih edilir. Günümüzde profesyonel olarak kano sporuyla ilgilenenlerin katıldığı sürat odaklı pek çok yarışma vardır. Özellikle akarsu kanosu, hızlı akan sudaki zorlu parkurlarda güvenli bir şekilde ilerleyebilmek için ciddi bir uzmanlık gerektirir. Fırtınalı havalar dışında her mevsim keyifle yapabileceğiniz kano sporunda doğru kano, kano küreği ve ekipman seçimine özen göstermelisiniz. İşe öncelikle sağlam ve kaliteli bir kanoda olması gereken özelliklere göz atarak başlayabilirsiniz.

İyi Bir Kanoda Mutlaka Bulunması Gereken Özellikler

Kano almadan önce öncelikle kanoyu hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer kano sporuyla yeni tanıştıysanız ve kanoyu durgun suda kullanmaya başlayacaksanız, şişirilebilir gezi kanolarından satın alabilirsiniz. Kullanımı oldukça pratik olan, tek ya da çift kişilik başlangıç kanolarıyla yarım günlük keşif gezilerine çıkabilirsiniz. Şişirilebilir kano seçerken kaliteli malzemeden üretilmiş, güvenli ve dengeli, kolaylıkla şişirilebilen, rahat ve yüksek oturaklı kanolardan seçmeniz önemlidir. Eğer orta seviyede bir kano kullanıcısıysanız, hafif, şişmesi kolay, yüksek performanslı bir strenfit kano tercih edebilirsiniz. Denizciliğe uygun olarak tasarlanan bu kano modeli sizi rahatlıkla uzak mesafelere götürebilir. Eğer kanoyla uzun mesafe alacaksanız, oturma kısmı rahat, vücuda uygun, sağlam ve yüksek kayma kalitesiyle üretilen modellerden seçmeye özen göstermelisiniz.

Kano seçerken kanonun uzunluk, genişlik ve derinlik ölçülerine de dikkat etmeli, güçlü bir denge için kanonun gövde biçimini göz önünde bulundurmalısınız. Kano seçiminde taşıyacağınız ağırlık miktarı da önemlidir. Eğer grup olarak bu sporu gerçekleştirecekseniz seçeceğiniz kanonun maksimum ağırlık taşıma kapasitesini mutlaka incelemelisiniz. İyi bir kano hem sizi hem de eşyalarınızı güvenle taşıyacak, su üzerinde daha rahat manevra yapabilmenizi sağlayacaktır. Keyifli bir kano kullanımı için kürek çekerken ve dinlenirken rahat etmenizi sağlayan bir oturma kısmı olan, suda yol almayı kolaylaştıran tasarımıyla öne çıkan bir model seçmeye de özen göstermelisiniz.

Kano Küreği Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En önemli kano aksesuarları arasında yer alan kano küreğinin kullanım kolaylığı sunan bir model olması oldukça önemlidir. Eğer başlangıç seviyesinde bir kano kullanıcısıysanız, simetrik, ayarlanabilir ve fiberglas malzemeden üretilmiş bir kano küreği tercih edebilirsiniz. Sökülebilir bir kano küreği seçmeniz halinde ise küreğinizi rahatlıkla katlayarak kano çantanızda taşıyabilirsiniz. İsteğe göre gölde, nehirde ya da denizde tercih edebileceğiniz kano küreklerinin uzun süreli kullanım adına hafif olması gerekir. Bu nedenle hafif malzemelerden üretilmiş küreklerden satın almaya özen göstermelisiniz. Güçlü bir tutuş için suyun altında direnç gösteren palalardan seçebilir, tutmayı kolaylaştıran saplarla tasarlanan modellere göz atabilirsiniz.

Sürekli olarak güneşe ve tatlı ve tuzlu suya maruz kalan kano küreklerinin dayanıklı olması oldukça kritiktir. Aksi halde kısa sürede yıpranan kürekler su üzerindeyken sorun yaşamanıza neden olabilir. Kano sporuyla profesyonel olarak ilgileniyor ve yarışlara hazırlanıyorsanız, darbe ve çarpmalara karşı çok daha dayanıklı olan karbon kano küreklerinden tercih edebilirsiniz. Karbon akarsu kürekleri, slalom stilde yarışan akarsu sporcuları için de oldukça idealdir. Kano küreklerinizi uzun süre sorunsuz şekilde kullanmak istiyorsanız saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz. Kano küreğini ısı kaynaklarından uzakta, ışık almayan ve kuru bir yerde sakladığınız takdirde olası aşınma ve yıpranmalardan da korumuş olursunuz.