Uyku Tulumu

Uyku Tulumu & Kamp Uyku Tulumları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
İlk Yardım Battaniyesi
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
İlk Yardım Battaniyesi
₺30
Miktar başına Fiyat ₺8,93M2
Uyku Tulumu - 12° - L Boy - Makalu III
Uyku Tulumu - 12° - L Boy - Makalu III
₺4.500
SIMOND

Uyku Tulumu - 12° - L Boy - Makalu III

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Tekrar Kullanılabilen İlk Yardım Battaniyesi
Tekrar Kullanılabilen İlk Yardım Battaniyesi
₺70
Miktar başına Fiyat ₺25,64M2
FORCLAZ

Tekrar Kullanılabilen İlk Yardım Battaniyesi

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Trekking Uyku Tulumu - Haki - MT500 -5°C
EKO TASARIM
Trekking Uyku Tulumu - Haki - MT500 -5°C
₺1.250
FORCLAZ

Trekking Uyku Tulumu - Haki - MT500 -5°C

(8)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.4/5 Şuna göre: 245 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku tulumu tercihi, yapılması planlanan aktiviteye göre değişir. Örneğin kampçılık yapıyorsanız uyku tulumu seçimini konfor açısından yüksek olanlardan yana yapmanız gerekir. Tırmanış veya doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapmayı planlıyorsanız taşıması kolay, hafif yapılı bir uyku tulumu tercih etmeniz daha mantıklı olur.

Uyku tulumu kamp sporu için oldukça elzemdir. Decathlon uyku tulumu seçiminde sizlere quechua uyku tulumu veya forclaz uyku tulumu adıyla kaliteli uyku tulumu sunmaktadır.

Uyku tulumu seçerken dikkat etmeniz gereken temel nokta uyku tulumlarının üzerinde bulunan ısı dereceleridir. Bu derecelerden üst limit; standart bir erkeğin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı değerini belirtir. Alt limit; standart bir erkeğin 8 saat boyunca rahatça uyuyabileceği ısı değerini ifade eder.

Decathlon, yaz döneminde kamp yapmak isteyenler için yaz uyku tulumu yani 10 derece uyku tulumu ya da forclaz 15 uyku tulumu gibi seçenekler ile müşterilerini karşılamaktadır. Kış zamanı kampa gidecek kampçıların için ise uyku tulumu 0 derece ve uyku tulumu - 10 derece modeller ihtiyacı karşılayacaktır. Aynı zamanda kaz tüyü uyku tulumu decathlon tarafından sunulmakta olan bir başka modeldir.

Konfor sıcaklığı; standart bir kadının rahatça uyuyabileceği ısı değerini gösterir. Ekstrem sıcaklık; standart bir kadının uyku tulumunun içinde hipotermi riski olan bir sıcaklık derecesinde yaklaşık altı saat hayatta kalabileceği ısı değeridir.

Uyku tulumunu kullanacak kişinin cinsiyeti de kamp tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Kadın ve erkeklerin vücut ısıları birbirinden farklı olduğu için uyku tulumları da farklıdır. Kadın uyku tulumları standart 1.68 boyunda, uzun modellerde ise 1.83 boyundadır. Kadın uyku tulumlarının ayak kısmında ekstra ısı yalıtımı bulunur.

Bu tulumların, erkek uyku tulumlarına göre omuz kısmı dar ve kalça kısmı geniştir. Erkek uyku tulumlarında kısa olanlar 168 cm, standart olanlar 183 cm, uzun olanlar ise 198 cm uzunluğundadır.

Aynı zamanda uyku tulumu büyükler için ve çocuklar için ayrı ayrı satılmaktadır. Unutulmaması gerekir ki uyku tulumu büyükler için erkek ve kadın uyku tulumu olarak ürün adında geçmekteyken çocuklar için olanda sadece çocuk uyku tulumu ibaresi geçer.

Uyku Tulumumu Neye Göre Seçmeliyim?

Kamp tulumu seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise uyku tulumunun üretildiği maddedir. Uyku tulumları sentetik yapılı olabileceği gibi kuş tüyünden üretilmiş de olabilir. Kuş tüyünden üretilmiş olan uyku tulumları hafif yapıları sayesinde taşıması kolay ürünlerdir.

Ayrıca hacimce küçük oldukları için de sırt çantasında kolaylıkla taşımaya elverişlidir. Bu özelliği sayesinde kuş tüyü uyku tulumları, dağcılık ve doğa yürüyüşü gibi uyku tulumunu sırtta taşımanın gerekli olduğu sporlarda kolaylık sağlar.

Sentetik uyku tulumları özellikle nemli hava koşullarında çok iyi yalıtım sağlar. Islansa bile ıslaklığı tulumun içine geçirmeyen sentetik kamp tulumları, ağır ve hacim olarak geniş bir yapıya sahiptir. Sırt çantasında uzun süre taşımaya çok elverişli değildir.

Kuş tüyü uyku tulumlarına nazaran fiyatları daha uygun olmakla beraber, dayanıklılık anlamında ise kuş tüyü tulumların gerisindedir. Sentetik uyku tulumu temizliği, kuş tüyü uyku tulumlarına göre daha kolaydır. Pratik bir şekilde çamaşır makinesinde yıkanabilirler.

Uyku tulumları, dikdörtgen kesim ve mumya kesim olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi kesimde uyku tulumunu tercih edeceğinize gideceğiniz bölgenin mevsim özelliklerine göre karar vermeniz gerekir. Mumya tipi uyku tulumu modelleri, özellikle soğuk havalarda kolaylıkla ısınmanızı sağlarken baş kısmından ayak kısmına doğru daralan yapısı ile dikdörtgen kesim uyku tulumlarına göre daha düşük konfor sunar.

Dikdörtgen kesim uyku tulumları ise ilkbahar ve yaz aylarında kullanabileceğiniz, oldukça konforlu uyku tulumlarıdır. Isınma yönünden avantaj sağlaması ve pratik kullanım özelliği ile mumya tipi uyku tulumları daha çok tercih edilir.

Uyku Tulumumu Neden Decathlon'dan Almalıyım?

Decathlon uyku tulumu, kaliteli yapıları ve uygun fiyatları ile doğayla buluşmalarınızda yanınızda olur. Mumya tipinden dikdörtgene, sentetikten kuş tüyüne kadar oldukça geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği sunan Decathlon'un uyku tulumları ile aradığınız konfora kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uyku tulumu decathlon online sitesinde ve mağazalarda 365 gün boyunca bulunmaktadır. Uyku tulumu fiyatları decathlon güvencesi arkasında 5 yıl garantilidir.

YAZLIK UYKU TULUM VE KIŞLIK UYKU TULUMU

Uyku tulumu seçerken gideceğiniz sezona göre yazlık uyku tulumu veya kışlık uyku tulumu modelleri arasından seçebilirsiniz. Yazlık uyku tulumu modellerimiz ve kışlık uyku tulumu modellerimiz derecelerine göre ayrılmaktadır. Kamp severler kamp atmak için genel olarak yaz dönemlerini tercih ettikleri için yazlık uyku tulumu çeşitlerimiz kullanıcılarımız tarafından daha çok tercih edilmektedir. Her mevsim kamp kullanacaksanız hem düşük derecelere dayanan bir kışlık uyku tulumu hem de yüksek derecelerde size yeterli gelecek bir yazlık uyku tulumu almanız da fayda var.

İster dağcılık, trekking, tırmanış gibi bir doğa sporu için ister sadece doğa içinde huzur için vakit geçirmek için kamp yapıyor olun, kamp malzemeleri arasında kilit rolü oynayan önemli parçalardan biri uyku tulumları oluyor. Kamp için tulumu yanınızda kesinlikle taşımanız gereken bir ekipmandır. Gecesi gündüzü çok sıcak, nemli ortamların yaz mevsimleri dışında diğer zamanlar soğuktan, gecenin ve erken sabah saatlerinin serinliğinden korunmak için kullanılan Kamp tulumu çeşitlerini seçerken öncelikle bilmeniz gereken hangi hava koşulunda kamp yapıyor olduğunuz.

Bununla birlikte farklı kalıp tasarımlarına sahip uyku tulumu çeşitlerinin hangisinde daha konforlu hissedeceğiniz, ne kadar hafif bir tercih yapmak istediğiniz de diğer önemli noktalardan oluyor. Büyük uyku tulumu, kamp uyku tulumu, kamp tulumu fiyatları hakkında güncel bilgiye online alışveriş sitemizde bulabilirsiniz.

İyi Bir Uyku Tulumunda Hangi Özellikler Olmalıdır?

Kaliteli ve güvenilir bir uyku tulumunun öncelikli özelliği, üzerinde Avrupa standartları tarafından test edilmiş ideal sıcaklık değerlerini taşıması oluyor. Konforlu bir pozisyonda üşümeden ve terlemeden vücut ısısının dengeli olduğu en düşük sıcaklık limitini ifade eden “ideal sıcaklık” değerlerinin tulumda olması, bu standartlar dikkate alınarak ölçüm yapıldığını gösteriyor.

İyi bir uyku tulumu aynı zamanda taşıma kolaylığı sağlayan, kamp çantanızda fazla bir yük yaratmayan ve yürümenize engel olmayan bir ağırlıkta olmasıyla da kendini gösteriyor. Taşıma kolaylığı sağlayan, olabildiğince hafif uyku tulumu modelleri, huzurlu bir spor aktivitesi sağlıyor. Bunun yanında kılıfının içindeyken olabildiğince az yer kaplaması ve kolay katlanabilir olması da iyi bir uyku tulumunda olması gereken diğer özellikler arasında bulunuyor.

Kamp aktiviteleri sonrasında uyku tulumları, çeşitli etmenlere bağlı olarak kirlenip tozlanıyor. Tulumların çamaşır makinesinde gönül rahatlığıyla yıkanabilir özelliğe sahip olmaları da kullanım deneyimini konforlu yapan bir faktör oluyor. Yıkama sürecinde yıkama talimatlarına uygun bir işlemden geçmesi de doğru kullanım için önem arz ediyor.

Uyku tulumları aynı zamanda rahat bir uyuma rahatlığı sağlayabilmesi açısından ergonomik boyutlara, havalandırmayı destekleyen entegre fermuar gibi işlevsel detaylara da sahip olmalı. Örneğin; 2 adet çift ‌kürsörlü 3/4 fermuar tarzı, tulum içinde daha fazla hareket özgürlüğü ve konfor sağlayarak keyifli uyunmasına imkan tanıyor.

İyi bir uyku tulumunda olması gereken bir diğer özellik, tüketici haklarının korunmasını destekleyen garanti süresi faktörü oluyor. Olası hasarlarda ücretsiz onarıma veya ürün değişimine izin veren garanti hizmeti, aldığınız ürünün aynı zamanda tüketici dostu bir ürün olduğunun en önemli kanıtı sayılıyor.

Hava Şartlarına Göre Uyku Tulumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uyku tulumu seçerken öncelikli olarak mevsim, bölge ve sıcaklık ortalamalarını dikkate almanız gerekiyor. Yazın yapacağınız kamp aktiviteleriniz için uyku tulumu ısı yalıtımı değerinin en az 5 dereceye, kış kampları için ise eksi 5 dereceye karşılık gelmesi önemli.

Bu, belirtilen sıcaklık değerlerine kadar tulumunuzun ısı yalıtımı sağlayacağı anlamına geliyor. Kamp çadırı kuracağınız bölge ekstrem hava koşullarına sahip ise yani gün içinde hem artı hem de eksi dereceli değerlere maruz kalma ihtimaliniz varsa bu durumda 3 ya da 4 mevsim özellikli uyku tulumu modellerinin seçilmesi faydalı oluyor.

Yüksek irtifada, eksi 10, 20 gibi farklı derecelerde donmadan hayatta kalma amacınız var ise kaz tüyü içerikli ‌extreme uyku tulumlarının seçilmesi öneriliyor. Bunun yanında kamp yapacağınız bölgenin en düşük sıcaklık değerine göre uyku tulumu seçimi yapmanız sizi bazen sürprize uğratabiliyor. Bu yüzden bu sıcaklık değerinin 5 derece altı olan sıcaklığı standart belirleyip tulumunuzun ısı yalıtımı seçimini buna göre yapmanızda fayda var.

Uyku tulumları kadın ve erkeklerin vücut ısıları birbirinden farklı olduğu için bu cinsiyet ayrımına göre satışa sunuluyor. Kadınların el ve ayakları erkeklere kıyasla daha çok üşüdüğü için kadınlar için üretilen kamp tulumu kadın modelleri ayak bölgesinde ekstra ısı yalıtımına sahip olarak üretiliyor. Bunun yanında kalıp ve boy farklılıkları da görülüyor.

Mumya tipi mi yoksa dikdörtgen kesimli uyku tulumu mu alacağınız konusunda kararsızsanız; mumya tipi tulumların özellikle soğuk havalarda etkin yalıtım sağladığını, dikdörtgen kesim kamp tulumlarının ise ilkbahar ve yaz aylarında yüksek olmayan yerlerde kullanıma uygun olduğunu bilmeniz önemli oluyor. Farklı fermuar detayları da kafanızda karışıklık yaratıyorsa fermuar hacmi küçük olan tasarımların ısı yalıtımını daha sağlıklı bir şekilde yaptığını bilmenizde fayda var.