Botlar

Outdoor Bot & Trekking Bot

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.2/5 Şuna göre: 5529 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Trekking Bot

Doğa yürüyüşleri genel olarak üç alt gruba ayrılır. Bunlar hiking, trekking ve dağcılık olarak sıralanabilir. Dağcılık aynı zamanda daha teknik bir alan olduğu için hiking ve trekkingden kolaylıkla ayrıştırılır ancak hiking ve trekking arasında kesin çizgiler bulunmaz. Hiking doğada spor amaçlı ya da zevk için yapılan aktivitelere verilen addır. Diğer iki aktiviteden daha kolaydır ve genellikle vadi, patika, orman gibi alanlarda yapılır. Başlangıç-bitiş noktası ve rotası ya da ortalama yürüyüş süresi önceden belirlenir. Trekking ise bazen yüksek irtifada, uzun ve engebeli arazide yapılan yürüyüşler için kullanılan terimdir. Zorluk bakımından hiking ve dağcılık sporlarının arasında yer alır. Hiking yürüyüşlerinden farklı olarak trekking faaliyetleri iki ya da daha fazla gün sürer. Bu nedenle trekking aktivitesinde yanınıza daha fazla ekipman almanız gerekebilir. Günlerce sürebilen dağcılık ise hiking ve trekking'den çok daha zor koşullarda gerçekleştirilir. Dağcılıkta yüksek zirvelere tırmanmak hedeflendiğinden fiziksel ve teknik eğitim gerekir. Dağcılık hem diğer iki spor aktivitesinden daha fazla ekipman hem de bu ekipmanların nasıl kullanılacağının bilinmesini gerektirir.

Doğada Yürüyüş Ayakkabısı ve Dağda Yürüyüş Ayakkabısı Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Doğada yürüyüş ayakkabısı ve trekking bot çeşitleri parkurun ya da rotanın zorluk derecesine, arazi koşullarına ve mevsime göre farklılık gösterir. Genellikle düz arazide gerçekleştirilen hiking aktivitesi için sağlam, ayakları destekleyen, yer tutuş sağlayan esnek tabanlı ve su geçirmez özellikli doğa yürüyüşü ayakkabıları tercih edilir. Esnek taban yapısı doğadaki adımlarınızı kolaylaştırır. Yer tutuş ise doğa koşullarında güvenle adım atmanıza destek olur. Su geçirmez özellik ayakların her koşulda kuru kalması için önemlidir. Engebeli bir arazide yürümeyecekseniz bileksiz ve daha hafif yapıda olan doğa yürüyüşü ayakkabılarını tercih edebilirsiniz. Hiking'e göre daha zorlu ve engebeli arazideki yürüyüş aktivitelerini içeren trekking için ise kalın ve derin dişli taban yapısına, ayakları ve bilekleri koruyan desteklere, su geçirmez özelliklere sahip ayakkabılar ve trekking bot modelleri uygundur. Kalın ve derin dişli taban yapısı hem kayalıklı ve zorlu arazide yüksek yer tutuş sağlar hem de yerden gelendarbelere karşı ayaklarınızı korur. Bilek desteği engebeli parkurda iniş ve çıkışlarda bileklerinizi destekler ve daha güvenli adım atmanıza olanak tanır. Su geçirmez özellik ise her hava koşuluna ve doğa şartına hazırlıklı olmanızı sağlar.

Outdoor Ayakkabıda Bulunması Gereken Temel Özellikler Nelerdir ?

Dağda yürüyüş için tasarlanmış ayakkabıların tabanlarında diğer ayakkabılara göre daha derin dişler bulunur. Dişler çamur ya da karlı zeminde tırmanırken ya da aşağı inerken kaymayı önler. Dağda yürüyüş ayakkabıları genellikle sert tabanlı ve kalın derili olur. Bu taban yapısı yüksek irtifada karlı zeminde ayaklarınızın sıcak kalmasına yardımcı olur. Gore-tex astarlı ayakkabılar ise ayaklarınızın her zaman kuru kalmasına destek olur. Outdoor ayakkabısı denildiğinde doğa yürüyüşü ayakkabıları, trekking bot modelleri, karda yürüyüş ayakkabıları ya da dağda yürüyüş ayakkabıları kapsama alınır. Geniş bir alana sahip outdoor aktivitelerinde tercih edilmesi gereken ayakkabılar da zemin ve mevsim koşullarına, parkur özelliklerine göre değişiklik gösterir. Düz ormanlık arazide yürüyüş aktivitesi için esnek tabanlı, hafif, nefes alabilir özellikli, su geçirmez ayakkabı modelleri ideal tercihler olurken, engebeli ve zorlu koşullar için yer tutuşun öne çıktığı, ayak bileklerini destekleyen, kalın ve dişli tabanlı ayakkabı modeller tercih edilir. Daha sert, dişli ve kalın derili ayakkabılar dağ yürüyüşü için uygun modeller arasındadır. Karda yürüyüş ayakkabılarında diğer bir söylem ile kar botları ise kar suyu geçirmezlik, kayma riskini en aza indiren dişli kauçuk taban yapısı, ayakları sıcak tutan yünlü iç astar gibi özelliklerolmazsa olmazlar arasında yer alır. Siz de aradığınız trekking bot modellerini Decathlon güvencesiyle satın alabilirsiniz. Aradığınız üstün kaliteli, özel tasarımlı tenis kıyafetlerini ve tenis ekipmanlarını Decathlon güvencesiyle satın alabilirsiniz.