Futbol Koruma Ekipmanları

Tekmelik

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.7/5 Şuna göre: 15 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Futbol Koruma Ekipmanları

Oldukça yüksek tempoda oynanan bir spor olan futbol, gerekli önlemler alınmadığı taktirde sakatlıklara ve yaralanmalara açık hâle gelir. Gerek darbeye gerekse de fiziksel zorlanmalara bağlı sakatlıkların görülebildiği futbolda koruyucu ekipmanların önemi büyüktür. Ayağa, bacağa, kafaya, sırta, bele, diz kapağına, kola ve ele alınabilecek darbeler futbolcuların kariyerlerini de olumsuz şekilde etkileyebilir. Nitekim bu sporun yapısı içerisinde en az futbol topu ve futbol ayakkabısı kadar önemli olan futbol tekmelik ve futbol dizlik ekipmanları en çok tercih edilen ürünler arasında yer alır.

Futbol Tekmelik Ekipmanı Nedir?

Futbol tekmeliği dış kısmı sert plastik, iç kısmıysa eva türü yumuşak bir materyalden üretilmiş bir koruyucu ekipmandır. Futbolcuların uyluk kemiklerini korumak için tozluklarının altına taktıkları tekmelikler, bu bölgeye gelen darbeleri yavaşlatarak sakatlıkları önler.

Futbolcu tekmelik modelleri yapılarına göre bileklikli ve bilekliği olmayan tekmelikler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki model, teknik özellikleri itibarıyla farklı kullanım alanlarına sahiptir.

Bileklikli Tekmelikler, alt kısmı esnek bir kumaşla uzatılıp topuğun altından geçecek kemer benzeri bir yapıyla ayak bileğini de korumaya yarayan tekmelik türüdür. Ayak bileğinde yer alan bölümlerinde de sert koruyucu plastikler kullanılabilir.

Bilekliği Olmayan Tekmelikler, ayak bileği için koruyucu bölgesi yoktur. Kullanımı daha kolay ve yaygındır. Bileklikli tekmeliklere göre boyu daha kısadır. Futbolcular tarafından futbol eşofman ve tozlukların altına yerleştirilerek kullanılır.

Futbol Tekmelik Nasıl Takılır?

Tozluk kullanılan durumlarda tekmelik tozluğun altına yerleştirilir. Şort veya eşofman giymeniz fark etmeksizin tozluk takabilir ve tekmelik kullanabilirsiniz. Tekmelikler alt baldıra cırt cırtlı kemerlerle sarılarak tutturulur. Bu kemerler genelde ortadan bir adet veya üstten ve alttan iki adet şeklinde olabilir.

Futbolcu Tekmelik Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Tekmelik futbol modelleri her şeyden önce sporcular için koruma sağlayabilecek materyal kalitesine sahip olmalıdır. Hem kadın hem de erkek futbol tekmelik modelleri, karşılaşma veya antrenman sırasındaki darbelerde hasar almayacak kadar yüksek kalitede üretilmelidir. Futbolcuların hareketlerini kısıtlayacak ağırlıkta ve yapıda olmaması gereken bu ürünlerin kullanımında cinsiyet farklılığı olmadığı unutulmamalıdır. Tekmeliğin delikli olması bacağın ön kısmının hava almasını sağlar ve terlemeye yol açmaz.

Bu ürünler ölçü açısından S, M, L olarak gruplandırılır. Bazen sadece büyük ya da küçük boy olarak ayrıldığını da görebilirsiniz. Büyük boy yetişkin sporcular için uygunken küçük boy 8-12 yaş arasındaki çocukların kullanımı için idealdir. Futbol tekmelik fiyatları üretim malzemesinin kalitesine göre değişir.

Futbol Dizlik Modelleri Nelerdir?

Dizlik futbol modelleri temel olarak iki grupta incelenir. Sadece diz kapağı ve çevresini koruyan modeller olduğu gibi dizin üst ve alt kısmına da etki eden ve tozluklarla birlikte bacağın büyük bölümünde koruma sağlanmasını kolaylaştıran modeller de vardır. Her iki modelde de diz kapağının çevresi gelebilecek olası darbelerin etkisini azaltacak şekilde tasarlanır.

Dizlik Futbol Ekipmanı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Buradaki en önemli husus hangi tip dizliği tercih ederseniz edin dizin çevresini koruyacak bölgenin darbelere karşı göstereceği tepkinin seviyesidir. En sert darbelere ve diz kapağında sorun yaratacak ani hareketlere karşı bile sizi koruyacak kalitedeki ekipmanları satın almanız tavsiye edilir. Diz kapağının dışında ürünlerin üst ve alt kısımlarının hareketlerinizi kısıtlayacak şekilde olmaması gerekir.

Futbol Dizlik Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Futbol dizlik fiyatları belirlenirken ürünlerin üretim sürecinde kullanılan materyallerin kalitesi göz önünde bulundurulur. Decathlon'u ziyaret ederek en kaliteli ve bütçe dostu tekmelik ve dizlik fiyatları futbol seçeneklerine ulaşabilirsiniz.