Fitness ve Antrenman Havluları

Fitness Havlusu

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

4.6/5 Şuna göre: 56 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Fitness ve Antrenman Havluları

Koşmanız, spor salonunda ağırlık kaldırmanız ya da yoga yapmanız hiç önemli değil. Herhangi bir egzersiz yaparken terlersiniz ve terinizi kurulamak için bir havluya ihtiyaç duyarsınız. Özetle, fitness ve antrenman havlusu, egzersiz konforunuzu direkt olarak etkiler. Emiciliği, inceliği, boyutları ve diğer pek çok özelliği, egzersiz deneyimine az ya da çok katkıda bulunur.

Standart bir fitness spor havlusu, farklı şekillerde kullanılarak egzersiz deneyimini iyileştirir:

 • Fiziksel aktivite sırasında açığa çıkan teri hızla emerek kendinizi tazelenmiş hissetmenize destek verir.
 • Spor salonunda fitness aletleri ile çalışırken alet kullanım sonrasında alete bulaşan teri kurulamanızı sağlar.
 • Ter, bakteri ve fungus gibi zararlıların çoğalacağı bir ortam oluşturur. Bu nedenle spor salonu ve soyunma odası gibi toplu kullanılan alanlarda havlu kullanımına özen gösterilmesi özellikle antibakteriyel ve antifungal özellikli havlular tercih edildiğinde zararlıların çoğalmalarını kısıtlar.
 • Fitness aletlerinde baş, boyun, sırt ve bel gibi bölgeleriniz ekstra bir korumaya ihtiyaç duyduğunda serilerek ya da katlanarak ihtiyaç duyulan desteği sunar.
 • Bir mat üstünde çalışıldığında matın üstünde matla aynı boyutta bir havlu serildiğinde terleme kaynaklı nedenlerden egzersize ara verme ihtiyacını azaltır.

Fitness Havlusu Modelleri

Fitness malzemeleri arasında yer alan havlu çeşitleri, kullanım alanlarının yanı sıra fonksiyonellik ve ebatlar gibi detaylar doğrultusunda değişkenlik gösterir. Fitness havlusu modelleri, sadece tekli ve salt havlu özelliğine sahip olanlardan oluşmaz. Birçok farklı işlevi barındıran kadar içerisinde 2 ya da daha fazla havlu bulunan setler son derece revaçta. Örneğin; pratik bir şekilde çanta haline getirilebilen antrenman havluları, spor çantasını soyunma odasında bıraksanız dahi içecek, telefon ve kulaklık gibi ihtiyaç duyacağınız bazı şeyleri yanınızda taşımanıza olanak tanır. Diğer taraftan bir yüzeyi emici ve diğer yüzeyi hapsedici özelliğe sahip olan modeller, pratik bir şekilde kirli çamaşır çantasına dönüştürülür ve spor çantasının ter kokmasını engeller. Havlu modellerinde cep ya da cırtcırtlı bölme gibi ekstra detaylar bulunabilir.

Fitness havlusu modelleri, boyutlarına göre temel olarak el / yüz havlusu, vücut havlusu, ayak havlusu ve fitness aleti temizleme havlusu gibi 3 ya da 4 farklı çeşide ayrılır. Fitness spor havlusu setlerinde genellikle el / yüz ve vücut havlusu bulunur. Üçlü setlerde bazen ayak havlusu bazen de kompakt formdaki alet temizleme havlusu ekstra olarak yer alır.

Fitness Havlusu Nasıl Olmalı?

Teri emmesi, elbette bir fitness havlusunun temel işlevi fakat emiciliğinin yüksek olması bir havluyu iyi bir fitness havlusu yapmaz. Evde kullanılan havlular ve fitness spor havlusu çeşitleri arasında pek çok fark bulunur. Eğer egzersiz deneyiminizi iyileştirecek kaliteli bir fitness havlusu arıyorsanız aşağıdaki özellikleri taşıyıp taşımadığına dikkat edebilirsiniz:

 • Yüksek Nem Emilimi: Fazla teri emmek için tasarlanan bir havlu, uzun havları olmamasına rağmen yüksek bir emicilik sunar. Yüksek havlar, bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmaların gizlendikleri ve üredikleri alanlardır. Son yıllarda giderek popülerleşen mikrofiber özellikli havlular, ince dokularına kıyasla yüksek emiciliğe sahip olmaları nedeniyle genellikle tercih edilir.
 • Yumuşaklık: Bir fitness havlusu, yüz gibi hassas bölgeleri kurularken tahrişe neden olmaması adına yumuşak bir dokuya sahip olacak şekilde üretilir.
 • Malzeme Kalitesi: Pamuk, fitness havluları için halen en popüler hammadde. Pamuk / polyester karışımları, keten, bambu ve mikrofiber de sundukları faydalar nedeniyle genellikle tercih edilir. Ter dolayısıyla havluda küf, bakteri ya da mantar oluşumunun önüne geçmeniz için sağlıklı ve kaliteli materyallerden üretilmesine özen göstermeniz tavsiye edilir.
 • Doğru İncelik ve Ağırlık: İnce havlular, kalınlara kıyasla çok daha hızlı yıpranır fakat az yer kapladığı için pek çok avantaj sunar. Diğer taraftan, belirli bir kalınlığı olan havlular egzersiz sırasında sırt, bel ve boyun gibi bölgeleriniz için egzersiz sırasında ihtiyaç duyduğunuz desteği sunabilir. Çok kalın ya da ağır havlular, havlı yapı nedeniyle bakteri oluşumuna neden olabilir. Fitness havlusu seçerken sizin için doğru incelik ve boyutlarda havlu seçebilmeniz adına ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.
 • Dayanıklılık: İdeal olan her kullanım sonrası havlunuzu yıkamanızdır. Satın almış olduğunuz fitness havlusunun sık yıkanmaya dayanıklı olması oldukça önemli. Diğer taraftan ter ve benzer vücut salgıları tekstil ürünlerinin daha çabuk eskimesine neden olur. Ter dayanımı yüksek olan modeller, daha uzun süre kullanılır.
 • Kuruma Süresi: Fitness spor havlularının mümkün olan en kısa sürede kuruması oldukça önemli. Teri hızlı bir şekilde buharlaştıran havlu, antrenman sırasında fazla ağırlaşmaz. Nemi hızlı bir şekilde buharlaştırarak tekrar kullanım için belirli bir oranda kuruluk sunar. Diğer taraftan, sık yıkanacağı için yeni antrenmana hazır olması için hızlı kuruması gerekir. Yavaş kuruyan bir fitness havlusu küf benzeri zararlıların üreyeceği bir ortam oluşturabilir. Kullanım sırasında ağırlaşacağı ve giderek kurulama yeteneğini yitireceği için kullanım konforunu en aza indirir.
 • Geniş Decathlon fitness havlusu koleksiyonu, sizin için ideal olan modeli bulabilmeniz için pek çok seçenek sunuyor. Çok fonksiyonlu modellerden kullanışlı setlere kadar farklı havlu çeşitleri arasından seçim yapabilir, dilerseniz havlu bileklik ve bandana gibi aksesuarları da tercih ederek en zorlu egzersizlerin altından rahatlıkla kalkabilirsiniz.