Su Altı Keşif Ayakkabıları

Dalış Ayakkabıları & Su Altı Keşif Ayakkabıları

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.3/5 Şuna göre: 392 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Dalış Su Altı Keşif Ayakkabıları

Dalış tutkunları iyi bilir ki dalış maskesi takıp bir kez suyun altına başını sokan, bir daha kolay kolay bu büyüleyici ortamdan ayrı kalamaz. Sudan çıkar çıkmaz bir sonraki dalışın planı yapılır ve su altı kamerasından dalış eldivenine kadar yeni malzeme edinmenin hayalleri kurulur. Dalış sporuna yeni başlıyorsanız temel ihtiyaçlarınızı tamamlamanız veya kıdemliyseniz daha uzman dalış ekipmanları edinebilmeniz için Decathlon; bu branşta da birbirinden kaliteli alternatifler sunar.

Su Altı Keşif Spor Ayakkabılarının Özellikleri Nelerdir?

Dalış kıyafetinin en önemli parçalarından biri olan su altı keşif ayakkabısı, ayağınızı kestane, mercan gibi sert ve kesici cisimlerden, zehirli deniz canlılarından koruyarak rahatça hareket etmenizi sağlar. Ayrıca suda ısı kaybetmenizi önleyerek sağlığınızı ve konforunuzu korur. Ayakkabı yardımıyla palet ayağınızı tam kavrar; bilekte zorlanma azalır ve performansınız artar. Fermuarlı modeller kolaylıkla giyilip çıkarılabilir. Kancalılar ise hem ayarlanabilir paletin ayağınıza oturması, hem de ürün çıkarıldığında bağlanarak suda kaybolmasının önlenmesi açısından çok kullanışlıdır. Neopren kumaşlıların kalınlıkları genellikle 2 ila 5 mm arasında değişir ve kuvvetli yapıştırıcıyla tutturulduktan sonra sıkıca dikilerek üretilir.

Uzun dalış kıyafetiyle kullandığınız bileklikli ayakkabıyı, bilek kısmı dalış pantolonunun altında kalacak şekilde giymek gerekir. Karada giyilirken kumdan uzak durmak, hem dalış sırasındaki konforu sağlar, hem de ayakkabının dokusunda küçük çizikler oluşmasını önler. Çıkarıldıktan hemen sonra elde yıkayarak tuzlu sudan arındırmak gerekir. Ayrıca daha uzun ömürlü olması için gölgede kurutmak daha iyidir.

Dalış Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Su altı keşfi için ayakkabılar öncelikle ayağınıza uygun ölçüde alınmalıdır. Ayrıca dalış ayakkabısı kaygan yüzeylere iyi tutunabilen destekli tabana sahip olmalı, su ısısına da uygun alternatifler tercih edilmelidir. İnce modeller derinde ve soğuk sularda ayağınızı üşütürken gereğinden fazla kalın olanlar da terlemeye sebep olur ve bilek hareketlerinizi zorlaştırır. Farklı sularda ve mevsimlerde dalıyorsanız, birden fazla çift dalış ayakkabısı edinmeniz gerekir.

Su Sporu Ayakkabıları Hangi Alanlarda Kullanılır?

İnsan bedeni sudayken karada olduğundan daha farklı tepkiler verir. Bu sebeple kullanılacak malzemenin suya dayanıklılığı kadar su sporu sırasında oluşacak anatomik değişimlere de uyum sağlayacak şekilde üretilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra yapılacak spor esnasında vücudun yatay veya dikey durması, maruz kalınacak basınç ve ısı farklılıkları da su sporu ayakkabısının tasarımını değiştirir. Bu sebeple genel kullanıma uygun deniz ayakkabısı dışında sörf, kano, dalış, tüplü dalış için özel amaçlı ürünler de mevcuttur.

Dalış Ayakkabı Fiyatları Ne Kadar?

Dalış ayakkabısı fiyatları; modelin et kalınlığına, üretildiği malzemeye ve üstünde bulunan kanca gibi ek aparatlara göre değişir. Profesyonel dalgıç ayakkabıları biraz daha maliyetliyken Akdeniz'de 5-10 metrede yapacağınız tüpsüz dalış için 2 mm dalış ayakkabısı çok uygun fiyata alınabilir.

Yapılan Su Altı Sporuna Göre Ayakkabı Seçimi Fark Eder mi?

Tüplü ve tüpsüz dalış kıyafetleri birbirine benzese de aralarında farklar bulunur. Örneğin; kıyı dalışları için üretilmiş neopren bir patik, ilk giydiğinizde ayağınıza tam otursa da derine indikçe basınç etkisiyle baloncuklu doku ezilerek incelir ve paletinizin ayağınızdan çıkmasına sebep olabilir. Tüplü dalışlarda ayarlanabilir paletle kullanılabilen, fermuarlı, topuk kancalı, kauçuk tabanı, ayak burun bölgesini destekleyen dalgıç ayakkabısı tercih etmek daha doğru olur.

Decathlon’un geniş ürün yelpazesinde Easybreath Maske gibi özgün tasarımların yanı sıra şnorkel, zıpkın gibi birçok dalış ekipmanı ve su altı spor ayakkabı çeşitleri de bulunur. Rahat ve güvenli malzemelerle suda balık gibi olabilmeniz için spor tutkusu ve Decathlon yeterlidir.