Dalış Fenerleri

Dalış Feneri

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre
Fiyat

En yüksek fiyat en düşük fiyattan küçük olamaz.

4.2/5 Şuna göre: 8 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Dalış Feneri

Dalış lambaları, gece dalışlarında, mağara dalışlarında ve batık dalışlarında dalgıçlar tarafından kullanılan temel araçlardır. Ayrıca resiflerde ve dalış alanlarındaki yarıkları keşfederken ve geçişlerde yüzerken çok kullanışlıdırlar. Bununla birlikte, ister deneyimli bir dalgıç olun ister yeni başlıyor olun, iyi bir dalış feneri, herhangi bir dalıcı için son derece önemli bir ekipmandır. Su altı dünyasını keşfetmek için üretilen tüplü dalış fenerleri, uzun süre su altında kalabilmeleri için özel olarak tasarlanır. Dalış feneri çeşitleri, derinliklerde su basıncına dayanacak şekilde yapıldığı için su geçirmezdir ve el fenerlerinden oldukça farklı özelliklere sahiptir.

Dalış Feneri Modelleri

Su altı keşifleri için dizayn edilen dalış feneri modelleri, aydınlatma teknolojisi ve pillerine göre iki kategoriye ayrılır. Işık başlığı/ampul tipleri söz konusu olduğunda dalgıçların birkaç seçeneği vardır: Xenon (akkor), LED (ışık yayan diyot) ve HID (yüksek yoğunluklu deşarj). Ampullere göre su altı dalış feneri çeşitleri şöyle sıralanabilir:

 • Xenon dalış fenerleri, doğal ışık yayarlar. Diğer iki ampul kadar yüksek parlaklık sağlamazlar ancak, gündüz ve eğlence amaçlı dalışlar için idealdir.
 • HID dalış fenerleri, ışığın yayılmasına izin veren mavi-mor 6000° renk sıcaklığı sunmak üzere tasarlanmıştır. HID ampuller, gece dalış feneri çeşitlerinde sıklıkla kullanılır. Su altında uzak mesafeleri aydınlatır, bu sayede mercanlar ve su altı canlılarının renklerini görebilirsiniz. Teknik dalış ve su altı fotoğrafçılığı için birincil ışık olarak da kullanılmaktadır.
 • LED dalış fenerleri daha verimli, daha güçlü ve daha uzun ömürlüdür. HID gibi, LED ampuller de su altında daha uzağa gidebilen daha beyaz bir renk sıcaklığı sunar. LED dalış ışıklarının en önemli özelliği, piller azaldığında bile sürekli en yüksek seviyede aydınlatma sağlayabilmeleridir.
 • Şarj edilebilir dalış el feneri modelleri oldukça kullanışlıdır. Dalışa her gittiğinizde yeni pil alma zorunluluğunu ortadan kaldırarak tasarruf etmenizi sağlarlar. Şarj edilemeyen pillere sahip fenerler ise alkalin pillerle gelir ve şarj için beklemeye gerek yoktur.

Dalış Feneri Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tüplü teçhizat arızalandığında veya olması gerektiği gibi çalışmadığında çoğu zaman bunun nedeni uygun şekilde bakımının yapılmamasıdır. Dalış cihazları arasında yer alan su altı feneri çeşitleri de düzenli olarak bakımla daha uzun süre yüksek performans gösterir. Su altı el feneri için bakım ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

 • Her dalıştan sonra dalış fenerinizi temiz suyla duruladığınızdan emin olun.
 • Muhafaza etmeden önce tamamen kurulayın.
 • Piller çıkarılabilir özellikte ise el fenerinden çıkarın.
 • Su altı fenerinizi dalıştan önce hazırlarken o-ringleri iki kez kontrol edin. O-ringleri üreticilerin önerdiği şekilde düzenli olarak yağlayın.
 • Son olarak dalış fenerinizin bakımı için daima üreticinin bakım talimatlarını uygulayın. O-ringlerin yağlanması için uygun maddeler kullandığınızdan emin olun.

Dalış Feneri Lümeni Nedir?

Lümen, enerji kullanımını ölçen Watt'a karşı ışık parlaklığının (çıkışının) ölçümüdür. LED ampullü dalış fenerleri, parlaklığı tanımlamak için lümen çıkışını kullanır. Düşük ışıkta video çekmek için en az 300 – 500 lümene ihtiyacınız vardır, bu bir GoPro veya benzeri ile çekim yapmak için mükemmeldir. Ancak, birçok su altı fotoğrafçısı, deneyim seviyelerine bağlı olarak 900 lümenden 2500'e kadar ışık kullanır. Işık parlaklığını etkileyen diğer faktörler ise ışın açısı ve kelvin ışık sıcaklığıdır. Çoğu dalış feneri markası 5000 ila 7000 kelvin arasında LED dalış fenerleri üretir. Dolayısıyla farklı dalış türleri için uygun olan fenerler birbirinden farklıdır. Bu sebeple, tıpkı tüplü dalış ekipmanları gibi feneri de gereksinimlerinize ve yapmayı planladığınız dalış türüne göre seçebilirsiniz.

Dalış Feneri Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

En iyi dalış ışığını seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir dizi önemli faktör vardır. Örneğin, dalış ışığını ne için kullanacağınız (fotoğrafçılık, öncü dalışlar veya kişisel kullanım) ve katılacağınız dalış türü (gece dalışları, batık dalışları veya mağara dalışları) önemlidir. Bu nedenle, sizin için en iyi dalış lambasını satın alırken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Gece dalışları için iyi bir birincil ışık arıyorsanız oldukça geniş bir hüzme açısına sahip parlak bir dalış feneri seçmeniz gerekir. Suyun berrak veya bulanık olması seçeceğiniz fenerin hüzmesi ile yakından alakalıdır. Temiz bir su için gece de olsa daha küçük bir fener yeterlidir. Böylece su canlılarını kaçırmadan gözlemleyebilirsiniz.
 • Fenerin ağırlığı ve tutma şekli de oldukça önemlidir. Her ne kadar suyun altında olsanız da ağır ve yorucu bir ekipman koşullarınızı zorlaştırabilir.
 • Gündüzleri küçük mağaraları ve yarıkları keşfetmek veya kayaların altına bakmak için bir ışığa ihtiyacınız varsa dar ışınlı küçük, hafif bir fener iyi bir seçenektir.
 • Su altı fotoğrafçılığı için geniş, tutarlı bir ışına sahip ve sıcak noktaları olmayan bir su altı feneri ve ayrıca sistemi bir araya getirmek için bazı flaşlar gereklidir.
 • Son olarak, teknik dalış için dalış el feneri, parlak ve yoğun bir ışına ve çok uzun bir pil ömrüne sahip olmalıdır.

Işın, lümen, kelvin, pil ve kalitesine göre değişen dalış feneri fiyatı aralığı oldukça geniştir. Decathlon dalış feneri modelleri ise hem fiyat hem de lümen açısından birçok seçenek sunar. Bu sayede oldukça bütçe dostu olan dalış feneri fiyatları ile hem uzun ömürlü hem de kaliteli bir ekipmana sahip olabilirsiniz.