Yol Bisikletleri

Yol Bisikleti & Yarış Bisikleti

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.7/5 Şuna göre: 41 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Yol Yarış (Hız) Bisikleti Nasıl Olur?

Yol bisikleti, sürat ve mesafe odaklı kullanıcıların tercih ettiği bisiklet modeli olup aynı zamanda yarış bisikleti olarak da isimlendirilir. Yol bisikletlerinin ağırlıkları, dişli oranları ve tekerlek kalınlıkları diğer bisiklet çeşitlerine göre farklıdır. Yüksek hızlara çıkmanıza imkân veren yol bisikletlerinin en önemli özelliği karbon ve alüminyumdan üretilen hafif yapıya sahip gövdeleridir. Eğer bisiklette aradığınız şey hız ise yol bisikleti kategorisinde bulunan ürünleri inceleyebilir ve beğendiğiniz modele Decathlon ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz.

Yol Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yol bisikleti alırken dikkat etmeniz gereken konuların ilki bisikletin seviyesidir. Yol bisikleti tasarımları genel olarak başlangıç, orta ve yüksek seviye olarak üç gruba ayrılır. Almak istediğiniz bisikleti seçerken seviyenizi mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Yol bisikleti alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kullanım şartlarıdır. Ayrıca satın aldığınız bisiklet modelinin beden yapınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Eğer bisikletiniz vücut ölçüleriniz ile orantılı olursa daha rahat pedal çevirebilir ve bisikletin üzerinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bununla birlikte seçtiğiniz yol bisikletinin sele ve gidon kısımlarının ayarlanabilir yapıya sahip olmasına da özen göstermelisiniz. Bu sayede bisikleti kendinize göre ayarlayabilir ve daha rahat bir sürüş konforu elde edebilirsiniz.

Uzun Yol Bisikleti Fiyatları Ne Kadar?

Uzun yol bisiklet fiyatları; bisikletin tasarımına, teknik özelliklerine ve boyutlarına göre farklı gösterir. Oldukça hafif dizayna sahip profesyonel yol bisikletleri, başlangıç seviyesindeki bisikletçiler için tasarlanan modellere göre daha yüksek fiyatlara satılır. Disk frenli olarak üretilen yol bisiklet fiyatları diğer fren sistemlerine sahip modellere göre farklı fiyatlandırılır. Eğer daha düşük bütçelere uygun uzun yol bisikleti satın almayı düşünüyorsanız alüminyum gövdeye sahip karbon maşalı bisiklet modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Yol Yarış Bisikleti Nasıl Olur?

Yol yarış bisikletleri yeni nesil teknolojiler kullanılarak tasarlanan bisiklet modelleridir. Oldukça ince lastiklere sahip olan yol yarış bisikletleri, daha iyi yol tutuşu için özel aerodinamik teknolojiler ile üretilir. Yol yarış bisikletlerini diğer bisiklet türlerinden ayıran bir diğer özellik ise pedalsız dizaynlarıdır. Satın almak istediğiniz yol bisikletine karar verdikten sonra pedal ve bisiklet ayakkabısı da almanız gerekir. Yarış bisikleti modellerinin ayaklara kilitlenen pedal tasarımları sayesinde hem pedala basarken hem de ayağınızı çekerken güç üretebilirsiniz.

Yol Bisikleti Önerisi: Triban

Decathlon Triban yol bisikletleri, farklı seviyelerdeki bisikletçilere uygun modelleri ile ön plana çıkar. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için tasarlanan uzun yol bisikleti çeşitleri, basitleştirilmiş vites geçişleri ve güvenli lastik dizaynları ile dikkat çeker. Özellikle yeni başlayanlara Triban yol bisikleti tavsiye edilmesinin bir diğer nedeni de bisiklet modellerinin rahat geometrisidir. Bisikletlerin kısa kadro borusu ve yüksek furş yatağı, sürüş sırasında daha dik bir pozisyon alınabilmesini sağlar. Çelikten üretilen düz maşa ise hassas bir sürüş deneyimi sunar. Triban yol bisikletlerinde kullanılan Shimano vitesler uzun süre performans gösterir. Mekanik disk fren sistemi ile donatılan modeller, yağmurlu havalarda oldukça etkilidir. Yol bisikleti önerisi denilince Decathlon Triban yol bisikletlerinin akla gelmesinin bir başka nedeni de bisikletlerin çok işlevli tasarımlarıdır. Triban yol bisikletlerine istediğiniz zaman çamurluk veya portbagaj takılabilirsiniz. Tüm bunların yanında bisikletlerin maşa, kadro, gidon ve gidon boğazı ömür boyu garantilidir.

En İyi Yol Bisikleti Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

En iyi yol bisikleti; öncellikle hafif olmalıdır. Profesyonel kullanıcıların yol bisikleti modellerinde aradıkları bu nitelik, yokuşlarda rahat bir kullanım ve çabuk ivmelenme olanağı sunar. Bununla birlikte iyi bir yol bisikletinin, bisikletçinin kullanım amacına uygun dizayna sahip olması gerekir. Yol bisikletleri gidon tasarımına göre ikiye ayrılır. Altı kıvrık gidon yapısı ile dizayn edilen yol bisikletleri daha çok yüksek hızlara çıkmak isteyen kullanıcılar için üretilir. Aynı zamanda drop bar olarak da isimlendirilen bu tip gidonlar aerodinamik özelliklere sahiptir. Bisikletçiye yokuş, iniş veya hızlanma sırasında farklı tutuş olanağı sağlayan bu dizaynlar, sürüş performansına da olumlu katkı sağlar. Yol bisikletlerinde kullanılan diğer gidon dizaynı ise düz gidonlardır. Düz gidonlar bisikletçiye daha dikey pozisyonda kullanım imkânı verir. Ayrıca iyi bir yol bisikletinin karbon maşası yollarda bulunan engebe ve çıkıntıların oluşturduğu şokları önleyebilecek nitelikte olmalıdır.