Sele Grubu

Bisiklet Koltuğu & Bisiklet Selesi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
Sele Mandalı
Sele Mandalı
₺90
DECATHLON

Sele Mandalı

(1)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Bisiklet Selesi - 30°
Bisiklet Selesi - 30°
₺300
DECATHLON

Bisiklet Selesi - 30°

Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.2/5 Şuna göre: 705 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bisiklet Selesi Nasıl Olmalı?

Bisiklet seleleri, kullanılan modelin türüne göre değişkenlik gösteren aksesuarlardır. Bu ürünün seçiminde bisikletin çeşidi kadar kullanıcıların fiziksel yapıları da büyük öneme sahiptir. Üretici firmalar bisiklet modelleri için ortalama bir ağırlık ve boy hesabına göre sele tasarımı kullanır. Kullanıcıların sürüş pozisyonu, kalça ölçüleri gibi faktörler kişilere sele seçiminde yol gösterir. Sele seçiminde fiziksel ölçüler kadar konfor etkileyen malzeme kalitesine de dikkat edilmelidir. Sele çeşitlerinin yumuşak, ortopedik özelliklere sahip olması yapacağınız sürüşlerin konforlu olmasını sağlar.

Bisiklet Selesi Nasıl Takılır?

Bisiklet aksesuarları içinde en önemli ürünlerden olan seleler, oturma bölümü ile bisiklete sabitlenen destek gövdesi şeklinde iki parçadan oluşur. Birbirinden ayrılan bu parçalar iki farklı şekilde bisiklete takılır. Kadro üzerinde sele için hazırlanan kısma destek gövdesinin oturtulması yeterlidir. Bu işlem için bazı modellerde sıkıştırma klipsi, bazı modeller sıkıştırma somunu kullanır. Gövdesi kadroya yerleştirilen sele gövdesi, sürücünün boyuna uygun şekilde destek gövdesi yükseltilip alçaltılarak istenilen ayarlamalar yapılır. Selenin oturma bölümleri belirli modellerde gövdeden ayrılarak kişisel ve fiziksel taleplere göre değiştirilebilir. Bu işlemler modellerde kullanılan vida çeşidine göre uygun ekipmanlarla pratik olarak gerçekleştirebilir.

Sele Çeşitleri ve Özellikleri

Bisiklet, insanlık tarihine 1800'lü yıllardan sonra girmiş bir araçtır. Günümüzde spor, hobi ve ulaşım amaçlarıyla kullanılabilmektedir. Büyük şehirlerde trafik sorunun önüne geçebilmek için giderek daha fazla bisiklet sürülmeye başlanmış, bisiklet yolları otoyolların yanına giderek daha fazla eklenir olmuştur. Sanayi devriminden sonra giderek büyük bir sorun haline gelen hava kirliliğiyle mücadele etmek için de, duyarlı vatandaşlar günlük ulaşım ihtiyaçlarını araba yerine bisikletle karşılar olmuştur. Bisiklet aynı zamanda bir spor ve yarış türüdür. Bisiklette sürücünün araçla temas ettiği üç nokta vardır. Bunlar gidon, sele ve pedallardır. Genelde krom, alüminyum ya da titanyumdan üretilen borular üzerine oturtulan seleler, ilk zamanlarda sığır derisinden üretilmişlerdir. Teknolojinin ilerlemesiyle, plastik, sentetik ve karbon gibi maddeler selelerin üretilmesinde kullanılmaya başladıysa da, hala deri kaplama seleler bulmak mümkündür. Sele tipleri, bisiklet türüne, sürücünün tarzına, beden tipi ihtiyaçlarına ve cinsiyetine göre değişebilmektedir. Çeşitli tasarımlar arasında yastıklı seleler, jel seleler, geniş ya da dar seleler sayılabilir. Seleyle gidon arasında olabilecek farklı mesafeler, sürüş tercihine göre farklı avantajlar sağlamaktadır.

Hangi bisiklete hangi sele?

Sele, üstüne oturtulduğu sele borusu modellerinde olan ray gibi ayarlama sistemleri sayesinde, sürücünün bacak boyuna ve sürüş tarzına göre ayarlama yapılabilecek bir parçadır. Boyun yanı sıra eğimi de ayarlanabilmektedir. Selenin takılıp çıkarılabilir olması, farklılaşan koşullar ve ihtiyaçlara uyacak şekilde değişim yapılmasını sağlamaktadır. Peki sizin bisiklet ve sürüş tercihinize en uygun sele çeşidi hangisi? Bisikletinizi sık sık kısa mesafeleri katetmek için kullanıyorsanız, yastıklı modelleri tercih etmek konforunuz açısından önem kazanacaktır. Dar seleler, bacak hareketine daha fazla alan sağlama özellikleriyle yarışçılar tarafından tercih edilebilir. Yarış bisikletlerinde sürücü daha öne eğik oturacağından vücut ağırlığı seleyle gidon arasında eşit dağılır. Bu sebeple daha sert selelerin daha fazla performans sağlaması mümkündür. Dağda bisiklet sürerken engebeli arazide yokuş aşağı gitmek gibi hareketler, sürücünün ağırlığını selenin arkasına vermesini gerektirir. Dar seleler bu noktada da genişlere nazaran daha fazla rahatlık sağlayacaktır. Siz de bisiklet selesi tercihinizi Decathlon'da sunduğumuz son teknoloji ürünü, sağlıklı, kaliteli ve hesaplı seçenekler arasında yapın, yolların hakimi olun!