Bisiklet Lastikleri

Bisiklet Lastiği

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
LEVYE
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
LEVYE
₺20
Miktar başına Fiyat ₺6,67unit
Lastik - 26 X 1,95 - TREKKING 1 SPEED
Lastik - 26 X 1,95 - TREKKING 1 SPEED
₺235
BTWIN

Lastik - 26 X 1,95 - TREKKING 1 SPEED

(7)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.1/5 Şuna göre: 497 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Bisiklet Lastiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Bisiklet sporundaki en önemli unsurlardan biri lastiklerdir. Sürüş deneyimi sırasında yüzeye temasınızı sağlayan ilk ekipman olan bisiklet lastiği tüm bisiklet modelleri için vazgeçilmez niteliklere sahiptir. Hem güvenliğinizi sağlayan hem de sürüş keyfinizi artıran bisiklet ekipmanları içerisinde yer alan bisiklet lastikleri birkaç farklı grupta incelenebilir. Bisikletinize uygun lastik seçimi yapmanız durumunda yol tutuşunuz ve sürüş performansınız artar.

Bisiklet Lastiği Çeşitleri Nelerdir?

Özel kauçuk bir malzemeden üretilen iç lastikler hava muhafaza etmeye yarar ve dış lastiğin içerisine yerleştirilerek kullanılır. Dış lastiklerse bisikletin yüzeye temas ettiği ekipmandır. İç lastiksiz dış lastik teknolojisi sayesinde sürüş güvenliği artar zira lastik delindiğinde iç lastiksiz ürünlerde hava daha yavaş boşalır. İç lastik ve dış lastikten kısaca bahsettikten sonra birbirinden farklı özelliklere sahip olan ve Decathlon'un internet sitesinde rahatlıkla bulabileceğiniz üç lastik türünü incelemek bisikletiniz için en doğru seçimi yapmanızı kolaylaştırır.

Clincher

En çabuk bulunan ve en fazla çeşide sahip lastik türüdür. İç lastikle birlikte kullanılır ve jantı da hesaba kattığınızda en ağır bisiklet lastiğidir. Bu ürünün bakımı oldukça kolaydır ve patladığında kısa sürede tamiri gerçekleştirilebilir. Çeşitli ebatlarda iç lastiği ve iki ayrı kalınlıkta sibobu bulunan ürün patlamaya karşı en az dirençli lastik tipidir. Clincher lastikler teknik özellikleri itibarıyla bisiklet yol lastiği olarak da ilgili modellerde kullanılır. Ayrıca 26 jant bisiklet lastiği ve 28 jant bisiklet lastiği de bu lastik tipinin rahatlıkla takıldığı jantlar arasında yer alır.

Tubeless

Bu lastik türünde iç lastik kullanılmaz. Yeni nesil motorlu araçlarda da kullanılan bu sistemde dış lastik jant kenarlarında yapışarak sızdırmayı önler. Clincher lastiklere oranla bakımı ve tamiri çok daha zordur. Esnemelere ve basınç değişimlerine çok dayanıklı olmayan bu tür delinmelere karşı clincher'a göre daha dayanıklıdır.

Tubular

İç lastik kullanılmayan bu türde lastik simit şeklindedir. Janta yapıştırılarak kullanılan tube'lar diğer iki türe nazaran daha hafif bir lastik türüdür. Bu tür janta takmadan da şişirilebilir. Çok yüksek basınçlara, delinmelere ve patlaklara karşı bir hayli dayanıklı olan bu türün en büyük eksisi tamir etmenin neredeyse mümkün olmamasıdır.

Bisiklet Lastiği Nasıl Takılır?

Önce bisikleti ters çevirip mil kolunu saat yönünün tersinde hareket ettirerek jantı sökmeniz gerekir. Jantı söktükten sonra levye yardımıyla dış lastiği kolayca takabilirsiniz. Fakat iç lastikli bir lastiğiniz varsa iç lastiğin supabını supap deliğine yerleştirmeniz ve daha sonra kıvrılmayacak şekilde dış lastiğin içerisine koymanız gerekir. Bunu da yaptıktan sonra lastik takılmış haldeki jantınızı ilk baştaki işlemin tersini uygulayarak bisikletinize takabilirsiniz.

Bisiklet Lastiği Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Bisiklet aksesuarları arasında yer alan bisiklet lastiği alırken dikkat etmeniz gereken kullanıma uygunluktur. Bisiklet modeline göre lastik seçimi yapmak çok önemlidir fakat kullanım alanı da en az bisiklet modeli kadar önem taşır. Örneğin bisiklet yol lastiği, bisiklet kar lastiği ya da zırhlı bisiklet lastiği seçerken hem ürünün materyal kalitesine hem de istediğiniz kullanıma uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Bisiklet Lastiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Temelde bisiklet lastiği fiyatı belirlenirken dikkat edilen ilk husus üretim malzemesinin kalitesidir. Delinme, patlak ve yüksek basınca karşı dayanıklı bir sürüş deneyimi vadeden materyallerden üretilen lastiklerin fiyatı farklılık gösterir. Michelin bisiklet lastiği ve Continental bisiklet lastiği modelleri birçok farklı seçeneği bünyesinde barındırmasıyla dikkat çeken bisiklet lastiği üreticileri arasında yer alır.