Gem

At Gemi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat

Kantarma: Kontrol Mekanizması

Kantarma, kontrol edilmesi zor hırçın atları kontrol altına alabilmek amacıyla dillerini bastırmak üzere dizayn edilmiş demir bir araçtır. Halk arasında atların kontrolü için standart bir ekipman haline gelmiş gem ile aynı anlamda kullanılan kantarma sözcüğü, temelde yalnızca azılı atlar için kullanılan bir durdurma aracıdır. Alt ve üst dişler arasına yerleştirilen doğrusal bir demirin iki ucuna bağlı halkalara kayışlar geçirilerek atın başına sabitlenen bu mekanizma, sürüş sırasında ata komutlar vermek amacıyla kullanılır.

Milattan önce dört bin yıllarında evcilleştirildiği düşünülen atların böyle bir mekanizmayla kontrol edilmeye başlanması da evcilleştirme evresini takip eden bir süreçtir. Binicinin atın hızını ayarlamak ya da durmasını sağlamak üzere ağız kenarlarındaki kayışlara bağlı ipleri germesi sonucu at hızlanması veya durması gerektiğini algılar. Çeşitli zemin ve ulaşım koşullarına bağlı olarak bu kontrol mekanizmasının kullanım sıklığı ve şiddeti değişiklik gösterebilir. Evcilleştirilmiş bir hayvanın kontrolünü sağlamak üzere tasma kullanılır. Anlamı tasma olan "kemos" sözcüğü Yunanca'dan dilimize gem şeklinde evrilerek yerleşmiştir. Gemin kullanımı bugün köken sözcüğün anlamıyla aynıdır.

Kantarma Nasıl Kullanılır?

Kantarma kullanımı, kontrol için son derece önemlidir. Sürüş sırasında atın biniciyle uyumlu hareket etmesi ve binicinin tercihlerine uygun hız kontrolü, güvenlik ve keyif için en önemli kriterlerdir. Halk arasında kontrol altına alınmış atlar için "gem almak"deyiminin kullanılması tesadüf sayılmaz. Çünkü burada aktif olan özne binicinin kendisidir. Uygun bir kantarma takımı ile binicilik sporunun inceliklerini keşfetmek ve bu alanda profesyonelliğe doğru ilerlemek mümkündür. Bir rakip ile yapılan sporlar gibi binicilik sporunda da iki unsur vardır. Fakat bu spordaki unsurlar rakip olmaktan ziyade takım arkadaşı olarak nitelendirilebilir.

Binicinin takım arkadaşı binektir. Bu sporda takımın her iki üyesinin de sporun gerektirdiği şekilde giyinmiş olması gerekir. Binicinin hareket kabiliyeti sağlayan binici pantolonu ne kadar önemliyse, bineğin kontrol edilmesini sağlayan mekanizma da tüm parçaları ile o kadar önemlidir. Kendi içinde ve eş zamanlı olarak doğayla uyumlu bir sürüş keyfi için amatör ya da profesyonel olarak binicilik sporuyla ilgilenen herkesin kaliteli ve uygun fiyatlı hizmetiyle dikkat çeken mağazalarımıza göz atmasını tavsiye ediyoruz.