Binici Çizmesi

Binici Çizmesi

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.4/5 Şuna göre: 50 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Binicilik Çizmeleri

Çok eski bir gelenekten zaman içerisinde sevilen bir spor dalına dönüşen binicilik, bugün tüm dünyada yaygın olarak yapılan bir aktivitedir. Binicilikte yüksek performans denince akla konfor ve güvenlik, konfor ve güvenlik denince de binicilik kıyafetleri ve aksesuarları gelir. Binicilik sporunun bu aksesuarlar olmadan yapılması düşünülemez. Özellikle binicilik çizmeleri, farklı parkurlarda at binenler için elzemdir. Peki ama neden? Binicilik çizmesi kullanmanın önemi nedir?

Binicilik Yaparken Neden Çizme Kullanmalıyım?

Binicilik çizmesi kullanmak öncelikle güvenlik açısından oldukça önemlidir. Üzengi üzerinde duran ayakların kaymaması, güvenli ve sabit durabilmesi için kaliteli bir çizme giymek gerekir. Çizmenin uzunluğu ise at binme esnasında hareket halinde olan ve atın gövdesine sürtünen bacakların zarar görmemesi ve konforlu olabilmesiyle ilgilidir. Bu nedenle at binme esnasında kısa botlar ve çizmeler kullanılmaz. Ancak çok uzun gövdeli çizmeler de dizinizin arka tarafında kıvrılacaktır. Bu nedenle boya göre ayarlanabilen ya da kesilebilen modellerden satın almak önemlidir. Doğru binicilik çizmesi modelleri ile at üzerindeyken uzun süre rahat edebilir, olası kazalara karşı çok daha güvenli olabilirsin.

İyi Bir Binici Çizmesi Nasıl Olmalı?

İyi bir binici çizmesi seçerken bazı püf noktalarına dikkat etmek önemlidir. Bu amaçla yola çıkarken göz önünde bulundurman gereken en önemli iki kriter, rahatlık ve güvenlik standartları olarak öne çıkar. Alacağın binici çizmesinin taban yapısına bakarak işe koyulabilirsin. Bu noktada, acil durumlarda ayağını üzengiden kolayca çekebilmeni sağlayan kayganlıkta bir tabana sahip binici çizmeleri idealdir. Topuğun sağlam olması da oldukça önemlidir. Dayanıklı bir topuğa sahip binici çizmesiyle ayağın üzengiden kolay kolay kaymaz. Sentetik gövdeli binici çizmelerinin avantajı ise eyerden kaynaklı sürtünmelere karşı dayanıklılık sağlamalarıdır. Eğer su geçirmez bir sentetik çizmede karar kılarsan, yağışlı havalarda ve ıslak zeminlerde çok daha rahat at binebilirsin.

Binici çizmesinde maksimum rahatlık için kolaylıkla giyilen ve bileği kavrayan modellere göz atabilirsin. Bu modeller içerisinde yandan fermuarlı olanlar veya elastiği ile farklı baldırlara göre ayarlanabilen modeller idealdir. Kesilebilen gövdeye sahip çizmeler, çizme gövdesinin bacak boyuna göre çok yüksek olduğunu düşündüğün durumlarda istediğin gibi bir ayarlama yapabilmeni mümkün kılar. Bu şekilde çizmeyi kesebilir, istediğin boyda kullanabilirsin. Soğuğa karşı koruma sağlayan ve teri emen ek tabanlık kullanabileceğin modeller de oldukça kullanışlıdır. Eğer çocuğuna uygun bir binici çizmesi arayışındaysan, konforlu iç tabanıyla öne çıkan hafif çizme modellerinden tercih edebilirsin. Bu modellerde tırtıklı taban üzengide kaymazlık sağlarken, hafif evaze gövde yapısı farklı baldır çevreleriyle uyum içindedir. Binici çizmesinde kullanım kolaylığı sağlayan bir başka özellik de kolay temizliktir. Sudan zarar görmeyen ve su geçirmeyen modelleri duru su ile kolaylıkla temizleyebilirsin.

Hangi Mevsimlerde Binici Çizmesi kullanmalıyım?

At binerken binici çizmesinin yanı sıra binici botu, ayakkabısı ve chaps de kullanılabilir. Binici çizmeleri genellikle yağışlı ve soğuk havalarda tercih edilir. Uzun binici çizmesi su geçirmemesi, sıcak tutması, ayakların üzengiden kaymamasını ve bacakların eyere sürtünerek tahriş olmamasını sağlaması açısından güvenle tercih edilebilir. Daha sıcak havalarda ise binici botları ve ayakkabıları chaps'lerle entegre şekilde kullanılabilir. Ayağa geçirilerek kullanılan esnek ve nefes alan chaps aksesuarlar, file ek kumaş nedeniyle oldukça hafiftir ve hareket özgürlüğü sunar. Binici çizmesine benzer şekilde, yer ve at kaynaklı sürtünmelere karşı dayanıklı sentetik kumaştan üretilen chaps, iki farklı koncu ve farklı baldır çevreleri ile çeşitli vücut yapılarına uyum sağlar.

İster amatör bir binici ol; istersen profesyonel, Decathlon'un birbirinden kaliteli binici çizmesi modellerine göz atabilir, aradığın modele en uygun çizme fiyatları ile sahip olabilirsin.