Jig ve Kaşıklar

Jig Yem & Kaşıklar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
4.4/5 Şuna göre: 402 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Jigler ve Kaşıklar

Olta balıkçılığı, birçok balık avı tutkunu için bir hobiden daha derin anlamlar taşır. Olta ile balık avlarken farklı türlerde balıkları avlamak için değişik teknikler kullanılır. Balık avı sırasında kullanılan bu tekniklerinden biri de jigging yöntemidir. Jig balık avı sırasında gerekli olan aksesuar ve yemlerin doğru bir şekilde seçilmesi oldukça önemlidir. Sahip olduğunuz ekipmanları, jigging tekniğine uygun olarak kullanarak av performansınızı artırabilirsiniz.

Jig Nasıl Bağlanır?

Jigging tekniği, bottan veya tekneden yapılan balık avı sırasında kullanılan bir yöntemdir. Teknik, ismini jig adı verilen suni balık yeminden alır. Jig avı yönteminde temel amaç, yemi dibe indirerek belirli bir ritimle sarım yapmak ve bu sayede dipte ve orta seviyede bulunan balıkları avlamaktır. Balık avlamatekniği kendi içerisinde yatay ve dikey jigging olarak ikiye ayrılır. Dikey yöntemde oltaya bağlanan yem, tekneden suya serbest düşüşe bırakılarak dibe indirilir. Daha sonra farklı sarım hızları ve çeşitli olta hareketleri ile yem, yüzeye 15-20 metreye kadar çekilir ve tekrar dibe indirilir. Yatay teknikteise yem serbest düşüşe bırakıldıktan sonra değişik açılar ile farklı derinliklerde yatay olarak yüzdürülür. Jigging ile birçok farklı balık türü kolaylıkla avlanabilir.

Bu tekniklerin başarılı olabilmesi için jig malzemeleri ve aksesuarlarının seçimi ve bağlaması doğru şekilde yapılmalıdır. Jig yem seçiminde ve bağlamasında en önemli nokta, yemin ağırlık merkezidir. Ağırlık merkezine göre yemler, kuyruk ve merkezi olarak ikiye ayrılır. Avın yapılacağı bölgeye ve avlanacak balık türüne göre yemi doğru bir şekildeseçtikten sonra jigin oltaya takılması işlemine geçilir. İlk olarak misinanın ucuna bir adet solid halka takılır. Jig sahteleri ile kullanılacak kancalar da başka bir solid halkaya geçirilir. Ardından kancaların takıldığı halkaya bir adet split halka takılır. Split halka, penseyardımıyla açılarak yemin baş tarafına geçirilir. Daha sonra split halka bir kez daha aralanır ve misina ucundaki solid halkaya takılır. Bağlama işlemi bittikten sonra ana beden, solid, split ve kancaların dengeli olduğu kontrol edilir.

Döner Kaşık Nasıl Kullanılır?

Döner kaşık, amatör balık avcılığı ile ilgilenen birçok av tutkunun kullandığı yem türlerinden biridir. Sahte yem olarak da bilinen döner kaşık çeşitleri, daha çok at - çek tekniklerinde kullanılır. Döner kaşık ile balık avı faaliyeti yaparken suya atılan yem, su içerisinde döne döne ilerler ve hareketli görüntüsü ile balık izlenimi verir. Bununla birlikte balıkçılık kaşık yem çeşitlerinin parlak görüntüsü, büyük balıkların ilgisini çeker. Fosforlu tasarıma sahip jig kaşık yemler, gece yapılan balık avcılığı faaliyetlerinde de avcıların daha iyi performans göstermesine yardımcı olur. Diğer yemlere göre daha ağır olan kaşık yem çeşitleri, daha uzak mesafeye atılabilir. Ayrıca kaşığın alt bölümünde bulunan kancalar, yeme arkadan saldıran balıkların da kolayca yakalanmasını mümkün kılar. Kaşık yemlerin bir diğer avantajı da özellikle denizin dalgalı ve havanın kapalı olduğu durumlarda yemin balık avcısı tarafında da rahatça görülmesine olanak tanımasıdır.

Döner Kaşık Fiyatları Nelerdir?

Kaşık ile balık avı sırasında kullanılan yemler, farklı numaralar ile kullanıcılara sunulur. Döner kaşık fiyatları, ürünün tasarımına, üretiminde kullanılan materyallere göre değişiklik gösterir.Decathlon ürün gamında bulunan jig fiyatları da her bütçeye uygun seviyeleri ile ön plana çıkar. Kullanıma hazır halde satılan jig takımı fiyatları, tek olarak satılan jig yemlere göre daha yüksektir. Balığa çıkmadan önce tüm eksiklerinizi Decathlon spor aksesuarları kategorisinde yer alan ürünler içerisinden kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.