Fluocarbon Misinalar

Fluocarbon Misinalar

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4/5 Şuna göre: 55 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Fluorocarbon Misinalar

Birçok kişi için dinlendirici, rahatlatıcı ve sakin bir aktivite olan balık tutmak, aslında titiz bir hazırlık ve ekipman teminini de beraberinde getirir. Özellikle balık avcılığı konusunda giderek deneyiminizi artırdığınızda, gerekli spor aksesuarları ile av malzemelerini profesyonel anlamda kullanmak istersiniz. Onlardan biri olan fluorocarbon misina da balık avcılığının keyfini artırmak için özel olarak tasarlanmış bir balık avı malzemesidir.

Fluorocarbon Misina Nedir?

Su içerisinde %99 oranında görünmeyen misinalara fluorocarbon misina adı verilir. Gölge oranı az olan fluorocarbon misina özelliği gereği ışık geçirgenliği fazla olduğu için su içerisinde kaybolur ve kullanıcısına büyük avantaj sağlar.

Son yıllarda aşırı balık avı nedeniyle balık sürülerinin küçülmesi, popülasyonun azalmaya başlaması, sürülerin avlak alanların uzağından geçmesi ve çevre kirliliği, daha profesyonel misina çeşitleri kullanmayı gerektirmiştir. Bu nedenle tercih edilen fluorocarbon misina çeşitleri ve özellikleri bakımından pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu tür misinalar, %100 saf fluorocarbon misina ve kırma misina olarak ikiye ayrılır. Kırma misinalar nispeten daha uygun fiyatlı olmasına rağmen, elbette %100 saf fluorocarbon misinalar çok daha büyük avantajlar sağlar. Bu avantajları özetlemek gerekirse şunlar söylenebilir:

  • Fluorocarbon misinalar ışığı su ile aynı seviyede geçirme özelliği sunduğundan neredeyse görünmez özelliğe sahiptir.
  • Fluorocarbon misinalar UV ışınları, nem ve yağmur gibi dış etkenlerin sebep olduğu aşınmaya karşı uzun vadede koruma sağlar.
  • Fluorocarbon misinaların yapısı oldukça serttir. Bu nedenle çok çabuk tepki alınabilir. Öte yandan monofilament misinalara göre esneme yetenekleri çok daha azdır.
  • Fluorocarbon misinalar diğer misinalara göre su içerisine çok daha hızlı batar. Bu sayede özellikle fluorocarbon misina spin avcılığında mesafe avantajı sağlar.
  • Fluorocarbon misinalar suyu emmez. Böylece uzun vadede daha az zarar görme özelliğine sahiptir.
  • Fluorocarbon misina sarma esnasında oluşan gam (bükülme-kıvrılma) daha kolay yok edilebildiği için diğer misinalara göre daha pratik kullanım sunar.

Fluorocarbon misinalar oldukça sert yapıdadır. Bu nedenle çeker değerleri ve düğüm mukavemetleri düşük olduğundan misina bağlamak nispeten daha zor olabilir. Olta takımı hazırlarken yani FC misinayı iğneye bağlayıp köstek yapmak ya da köstekleri sarabileceğiniz beden misinası için kullanabilirsiniz. Buna karşın kesinlikle olta makinesine ve plastik kasnak üzerine sarılmaması gerekir. Yapısı sert olduğu için yalnızca uygun plastik kasnak modelleri tercih etmek gerekir. Çünkü FC misina diğer makara ve kasnak çeşitlerinden boşalabilir. Bunların yanında elverişli bir misina sarma aparatı ile olta takımı hazırlamak için kullanıldığında fluorocarbonlar ile çok daha verimli av zamanlarına imza atabilirsiniz.

Fluorocarbon Misina Nasıl Anlaşılır?

Fluorocarbon misinalar ile monofilament misinalar ilk bakışta parlaklık, saydamlık ve kayganlık bakımından neredeyse birbiriyle aynı gibi görünür. Gözle fark edilemediğinden dolayı FC misinaları test etmek için ateşle yakma yöntemini kullanabilirsiniz. Monofilament misinalar ile naylon misinalara çakmak tutulduğunda kıvrılma, büzülme ya da alev alma durumları meydana gelirken, FC misinalarda böyle bir aksiyon görülmez. Ayrıca misinanın yanan kısmı âdeta bir kömür gibi kararır ve uç kısmında minik bir top meydana gelir.

Fluorocarbon Misina Fiyatları Nelerdir?

Fluorocarbon misina fiyatları diğer misina çeşitlerine göre daha yüksek seyreder. Çünkü içerisine kullanılan karbon oranı oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak görünmezlik kalitesi de aynı oranda artar. Pek çok üretici firma bu tür misinalar üzerinde "%100 Fluorocarbon" ibaresini kullanılır. Ancak tabii ki misina fiyatları da o oranda artar. Bunun yanı sıra olta takımı hazırlanırken FC misina ile tercih edilecek plastik kasnak fiyatları da o oranda yüksek olabilir.

Bunların yanı sıra bazı monofilament misinalar, fluorocarbon malzeme ile kaplanmış şekilde satılır. Bu tür misinalar daha yüksek çeker değeri yanında dış kaplaması ile daha az görünmezlik hedefler. Bütçenize uygun olarak bu tür misinaları da kullanabilirsiniz.

Balık avcılığı keyfinizi kesintisiz sürdürmek, suyun verdiği huzuru kaliteli malzeme ve ekipmanlar ile tamamlamak için Decathlon'a göz atabilirsiniz. Balıkçılık ve av malzemeleri yanı sıra her türlü dalış & su altı sporları ürünleri ile ekipmanlarını da uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.