Nabız Ölçerler

Nabız Ölçer Saat

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
4/5 Şuna göre: 53 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Nabız Ölçer

Günümüz dünyasında artık sağlıklı yaşamla egzersiz ayrılmaz bir ikili olarak düşünülüyor. Fit ve sağlıklı bir yaşama açılan kapı düzenli beslenme ve egzersizle aralanıyor. Sağlıklı yaşam için egzersiz yaparken elbette her bireye özgü bazı parametrelere dikkat etmek gerekiyor. Bu parametrelerden biri de nabız sayısı. Nabız sayısının ortalama bir değeri olmakla birlikte bu değer kişiden kişiye değişiyor. Egzersiz ve spor aktivitelerinden verim almak için nabız sayısının mutlaka kontrol altında tutulması gerekiyor. Belirli bir oranın üstünde ya da altındaki değerler sağlıksız sonuçlara neden oluyor. Nabız sayısını belirlediğiniz ortalama bir değerde tutmak için sürekli takip etmek gerekiyor. Nabız ölçer kullanarak nabzınızı takip etmek bir anlamda kalp ritminizi de takip etmek anlamına geliyor.

Nabız Ölçer Nedir?

Hareketsiz ve hareketli hâldeyken nabız sayısını ölçen ve sayısal olarak bir ekran üzerinden yansıtan cihazlara nabız ölçer deniyor. Bu cihazlar genellikle bir saate entegre olarak bulunuyor ve nabız ölçer saat veya nabız ölçer bileklik olarak da adlandırılıyor. Nabız ölçer kol saati profesyonel sporcular ve sağlığı için spor yapan amatörler için vücudun gösterge paneli olarak görev yapıyor. Egzersiz sırasında nabız değeri takibini sağlayan cihaz, hangi nabız aralığında düzenli nefes alıp verdiğinizi belirlemenize yarıyor. Nabız iniş çıkışlarınızı kontrol altına alarak yapacağınız egzersizler, daha güvenli ve etkili sonuçlar almanızı sağlıyor. Böylelikle vücut daha az yoruluyor, ciğerler tam kapasite kullanılıyor ve egzersizden keyifli bir şekilde etkili sonuçlar alınıyor.

Spor Yaparken Nabzın Önemi Nedir?

Profesyonel ya da amatör olarak spor yapan herkes için nabız sayısı büyük önem taşıyor. Yeterli hazırlık dönemi geçirmeden spor yapan kişilerin vücudu çok ağır bir yükün altına giriyor. Vücudun yükünü hafifleterek spora hazır hâle gelmek için nabız sayısına mutlaka dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde özellikle kalp zorlanıyor ve bu durum çok ciddi kalp rahatsızlıklarıyla sonuçlanabiliyor. Spor yapmaya devam edildiğinde egzersiz şiddeti aynı olmasına rağmen nabzın daha düşük olmaya başladığı gözleniyor. Bu durum performansınızın geliştiğine işaret ediyor.

Spor Yaparken Nabız Kaç Olmalı?

Egzersizden en yüksek verimi almak ve egzersizden kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçmek için ortalama kalp hızınıza göre spor yapmak gerekiyor. Düzenli spor yapanların maksimum kalp hızı ve hedef kalp hızı değerlerini bilmesi önemli. Maksimum kalp hızı 220 sayısından yaşınızın çıkarılmasıyla bulunuyor. Hedef kalp hızı spor yaparken olması gereken nabız sayısını veriyor. Bu değer orta şiddetli bir egzersizde maksimum kalp hızının %50 ila %70’i, şiddetli bir egzersizdeyse maksimum kalp hızının %70 ila %85’i olarak değerlendiriliyor. Bu durumda 30 yaşındaki bir bireyin maksimum kalp hızı 220-30=190. Bu bireyin orta şiddetli bir egzersiz sırasında hedef kalp hızı 190x0.50=95, 190x0.7=133 formüllerinden 95 ila 133 arasında değişmeli. Birey eğer şiddetli bir egzersiz yapıyorsa nabzı, 190x0.85=152 formülünden 133 ila 152 arasında olmalı. 152’nin üstündeki değerlerde kalp tehlikeye girebilir ve bireyde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Yağ Yakmak için Nabız Kaç Olmalı?

Yağ yakmak için nabız hesabında da yaş faktörü dikkate alınıyor. Etkili spor için belirlenen nabız değerlerinde hem yağ hem de kas kaybı yaşanabilir. Maksimum yağ yakmak ve minimum kas kaybetmeye dayalı yapılan spor için nabız hesabı, hedef kalp hızı ve şiddetli egzersiz için saptanan nabız değerlerinden faydalanıyor. Öncelikle bu iki değer arasındaki maksimum fark bulunup üçe bölünüyor. 30 yaşındaki birey için hesaplama yapmaya devam edilirse;

Bu, birey için taban nabzın 19 fazlası en fazla yağ yakılan nabız değerini ifade ediyor. Tabii ki bu hesaplamalar ortalama değerler. Genetik faktörler ve bireyin vücut yapısı gibi etkenler değerlerde farklılığa neden olabiliyor. Sonuç olarak hem spor yaparken hem de yağ yakarken nabzınızın kaç olması gerektiğiyle ilgili bilgilerin doktorlardan alınması öneriliyor.

Decathlon herkes için sağlıklı ve ulaşılabilir spor ürünlerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Koşu aksesuarları ve adım sayarlar gibi yardımcı ürünler sağlıklı spor için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Nabız ölçer saat ve bileklik modellerinin yanı sıra ileri teknolojiden faydalanılan Bluetooth nabız ölçer kemer modelleri de Decathlon’da bulunuyor. Diğer tüm spor gereçlerinde olduğu gibi nabız ölçer saat tavsiye edenlerin de ilk önerileri arasında yer alan Decathlon, uygun nabız ölçer saat fiyatları ve modelleriyle kullanıcılardan tam not alıyor.