Adımsayarlar

Adımsayar/Pedometre

a11y.skip-categories a11y.skip-categories
a11y.skip-filters
Filtre alanı
Fiyat
Adımsayar - Siyah - ONWALK 500
Adımsayar - Siyah - ONWALK 500
₺90
NEWFEEL Adımsayar - Siyah - ONWALK 500 (5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
Adımsayar / İvme ölçer - Siyah - ONWALK100
EN İYİ FİYAT PERFORMANS
Adımsayar / İvme ölçer - Siyah - ONWALK100
₺60
NEWFEEL Adımsayar / İvme ölçer - Siyah - ONWALK100 (5)
Şu anda internet sitesi stoğunda mevcut değil
4.5/5 Şuna göre: 19 Onlineda ve mağazalarda toplanan değerlendirmeler

Adımsayar/Pedometre

İnsanın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için her şeyden önce doğru beslenme ve düzenli hareketi hayatının bir parçası hâline getirmesi gerekiyor. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için günde 10 ila 15 bin adım atmayı öneriyor. Ancak günlük hayatın telaşı içindeyken bu sayılara ulaşmak kadar takip etmek de güç. Akıllı telefonlarla birlikte adım saymak bir nebze kolaylaşsa da spor tutkunları için geliştirilen ve adımsayar ya da pedometre adı verilen cihazlar, hem adım takip etmek hem de harcanan eforu belirlemek bakımından oldukça işlevsel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Yeni nesil teknolojiyle değişen insan ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan adımsayarlar, yürüme mesafesini adım bazında ölçüyor.

Adımsayar/Pedometre Nedir? Ne İşe Yarar?

Kişilerin kaç adım attığını ve ne kadar mesafe aldığını ölçen cihazlar, pedometre olarak tanımlanıyor. Günlük adım rutinini takip eden bu elektronik cihazlar, kol ya da bele takılabildiği gibi cebinizde, kemerinizde ya da çantanızda taşındığında da doğru sonuç veriyor.

Pedometreler genel olarak kullanıcıya yürüyüş sırasında kaç adım atıldığı bilgisini veriyor. Gelişmiş özellikteki cihazlar kat edilen mesafe, harcanan kalori, yürüyüş süresi gibi bilgileri de sağlıyor. Bilgileri kaydetme özelliğine sahip olan adımsayarlar sayesinde atılan adımların verimliliği ve düzeni gibi bilgiler günlük olarak takip edilebiliyor. Kullanıcı böylece vücudunda olan değişiklikleri hemen fark ediyor ve egzersiz hedefine göre yapması gereken müdahaleye çabuk karar verme avantajına sahip oluyor. İnternetsiz adımsayar cihazları her an yanınızda taşıyabileceğiniz boyutlarıyla günlük hayatınıza sürekli olarak eşlik ediyor. İnternet bağlantısı olanlar verilerinizi dijital ortamlara aktarmanıza olanak sağlıyor.

Adımsayar/Pedometre Nasıl Çalışır?

Eski tip olarak da nitelendirilen mekanik pedometrelerin içinde küçük bir sarkaç bulunuyor. Bu sarkaç atılan her adımda pedometrenin bir yüzeyinden diğer yüzeyine doğru savruluyor. Böylelikle kullanıcının attığı adım sayısı belirleniyor.

Günümüzde kullanılan dijital pedometreler de benzer bir prensiple çalışıyor. İçinde entegre metal bir sarkaç bulunduran pedometre adım sayacı, kullanıcı her adım attığında sensörler sayesinde sarkacın hareketini dijital ekrana yansıtıyor.

Adımsayar/Pedometre Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Pedometre ne işe yarar sorusunun cevabı basit bir şekilde adım saymak olsa da sağladığı avantajlar saymakla bitmiyor. Yürüyüş ve koşu sporları fazla bütçe ayırmadan düzenli olarak yapılabilecek egzersizlerin başında geliyor. Kolay ulaşılabilir yürüyüş aksesuarları ve koşu aksesuarları kullanılarak yapılan bir egzersizin, stresle başa çıkmak için çok faydalı olduğu biliniyor. Egzersiz sırasında öncelikle kan basıncının düzene girmesiyle birlikte mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonu daha fazla salgılanıyor. Ritmik ve düzenli olarak yapılan yürüyüş ve koşu egzersizleri, hedefinize göre kilo kontrolüne ya da zayıflamaya yardımcı oluyor.

Vücutta fark edilen olumlu değişikliklerin motivasyonu artırdığı da bir gerçek. Günlük hareket durumunu ve yaktığı kalori miktarını takip eden kişilerin motivasyonu da artıyor ve düzenli egzersiz bir alışkanlığa dönüşüyor. Yapılan araştırmalar, yürüyüş de dahil olmak üzere, tüm düzenli egzersizlerin koroner kalp rahatsızlığı ve kalp krizi oranını önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Yürüyüş sayesinde kötü huylu kolesterol seviyesi de belirgin şekilde düşüyor.

Adımsayar/Pedometreye Adım Boyunuzu Kaydetmek

Yürüyüş esnasında iki uzun adım arasındaki mesafe olarak tanımlanan adım uzunluğu, kişinin boy uzunluğu dikkate alınarak hesaplanıyor. Bir kişinin yaklaşık adım uzunluğu boyunun %42’sine karşılık geliyor. Adım uzunluğunun kaydedilmesi kişinin yürüyüş egzersizi boyunca katettiği mesafenin belirlenmesinde rol oynuyor. Yürünen mesafeyle birlikte harcanan enerji, bir başka deyişle yakılan kalori miktarı da hesaplanıyor. Bunun için adımsayar nasıl kullanılır konusuna dikkat etmek gerekiyor. Yürüyüşü algılamasıyla birlikte kendiliğinden devreye giren pedometrenin tasarımına göre dik ya da yatay olarak konumlandırılması doğru kullanım için yeterli oluyor.

Decathlon, sporu herkes için ulaşılabilir kılmayı hedefleyen yaklaşımıyla kullanıcıların beğenisine en nitelikli cihazları, uygun adımsayar fiyatları aracılığıyla sunuyor. Siz de kaliteli bir adımsayar almak isterseniz geniş ürün gamına sahip olan Decathlon’u ziyaret edebilir, uygun pedometre fiyatları ile keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.