Bisiklet kaskı ne zaman değiştirilmelidir? ▲ Sayfa başı

Darbe alması durumunda

Bisiklet kasklarının, darbe alması durumunda hemen değiştirilmesi gerekmektedir. Kasklar kullanıcının kafasını sadece bir kereliğine darbelere karşı korur. Bisikletten düştükten sonra kaskınız görsel olarak deformasyona uğramamış olsa da görülmeyen yerleri aşınmış veya özelliğini kaybetmiş olabilir. Önceden darbe almış bir kaskla bisiklete binmek kullanıcı açısından risklidir çünkü koruyuculuk özelliğini kaybetmiş olabilir.

Kaskın aşınması durumunda

Kaskınızın üzerinde; küçük çizikler, yıpranmış kayışlar, yerinden çıkan parçalar gibi aşınma belirtilerine rastlarsanız, kaskınızı hemen değiştirmeniz çok önemlidir. Sadece zarar görmemiş bir kask sizi darbelere karşı koruyabilir.

Birkaç yıl sonra

Bisiklete biniş sıklığınıza ve şeklinize göre kaskınızı bir süre sonra (hiç aşınmamışsa 5 yıldan sonra) değiştirmenizi öneriyoruz. Kaskınızın parçaları zamanla, sıcakla, soğukla... aşınabilir.

Farklı sürüş tarzına geçiş durumunda

Sürekli bindiğiniz bisikletten farklı bir bisiklete geçmeniz durumunda (örn. BMX'den Freeride'a veya yol bisikletinden dağ bisikletine) ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak başka bir kask edinmelisiniz.

Diğer nedenler

Kaskınızı, sürüş konforunuzu artırmak için daha iyi bir modelle, daha rahat hava alan bir modelle veya daha hafif bir modelle de değiştirebilirsiniz.

Hangi numara kask? ▲ Sayfa başı

Yol bisikleti ve dağ bisikleti için kask ölçüleri

Kaskların ölçüleri, kaskın alt kısmında yazar « 53-56cm ». Bu sayılar, kafanın minimum ve maksimum çevre ölçüsüne tekabül eder. Size en uygun kask numarasını seçmek için kafanızın çevresini ölçmeniz yeterlidir: kafanızın en geniş olduğu yerden bir mezura yardımıyla ölçebilirsiniz.

Kafa çevresi 53-54cm 55-56cm 57-58cm 59-60cm 60cm ve +
Kask numarası XS S M L XL

Çocuk kaskı seçimi neye göre yapılır?

Çocuklar için kask seçerken en önemli unsur doğru ölçülerde kask seçebilmektir. Çocuklar hızlı büyüdüğünden çok farklı ölçülerde kasklar mevcuttur. Kask alırken havalandırma deliklerini ve CE standartlarına uyumluluğunu da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Şehir bisikleti için kask seçimi

Şehir bisikletleri için tasarlanan kasklar genelde kısmen daha yuvarlak ve daha delikli yapıya sahiptirler. Süngerli iç kısımların yıkanabilir veya temizlenebilir özelliğe sahip olması önemlidir. Son olarak kaskın uluslararası kalite standartlarıyla (CE gibi) uyumluluğunu kontrol edin. Bu standartlar güvenliğiniz açısından büyük önem teşkil eder.

Yol bisikleti için kask seçimi

Doğru kask numarasını bulduktan sonra geriye sadece diğer ihtiyaçlarınızı belirlemek kalır: havalandırma delikleri, temizleme seçenekleri, uluslararası kalite standartlarıyla uyumluluğu ve son olarak ağırlığı. Yol bisikleti kaskları genelde olabildiğince hafif tasarlanmıştır.

Dağ bisikleti için kask seçimi

Klasik dağ bisikleti kaskları genelde yol bisikleti ve şehir bisikleti kasklarına benzer yapıdadır. Yeterli sayıda havalandırma deliklerine sahip olmalı ve uluslararası kalite standarlarıyla uyumlu olmalıdır. Dağ bisikleti kaskları, kullanıcısını güneşe, yağmura ve çamur sıçramalarına karşı koruyan vizörlere sahip olabilir.

Freeride dağ bisikleti için kask seçimi

Çok etkin bir şekilde dağ bisikleti faaliyetinde bulunuyorsanız (sıçramalar, dağlara çıkma ve inme...) ileri koruma seviyesine sahip bir kask almanız tavsiye edilir. Bu koruyucu kask, sizi darbe sırasında çeneniz de dahil olmak üzere tüm kafanızı korur. Bu gibi yoğun faaliyetlerde düşme anında ağır darbeler alınabilir bu nedenle doğru koruyuculuğa sahip kask takmak çok ama çok önemlidir.

BMX için kask seçimi

BMX için 2 farklı kask türü mevcuttur: kafanın tamamını koruyan kask ve "kase" şeklindeki kask. Kafanın tamamını koruyan kask daha koruyucu olmakla birlikte daha ağır ve daha rahatsız edicidir. Bu kasklar genelde "BMX yarışçıları" tarafından kullanılır. "Kase" şeklindeki kasklar BMX'in daha hafif versiyonları için kullanılırlar.

Kask modellerine göz at:

Kaskın doğru takılması ▲ Sayfa başı

Kaskın, kullanıcının kafasını iyice sarması gerekmetedir ve kaskla kafa arasında hiçbir boşluk kalmamalıdır. Kaskın kafada dik bir şekilde durması ve kafanın alın ve ense kısmını sıkıca kavraması gerekmektedir. Düşme anında sadece kaskın yerle temas etmesi gerekmektedir.

Kasktaki kayışların ne çok sıkı ne de çok gevşek olması gerekmektedir. Kaskın doğru takıldığından emin olmak için kafanızı önce sağa ve sola ardından yukarı ve aşağı hareket ettirin: kask hiçbir şekilde rahatsızlık vermiyorsa doğru takılmış demektir.

Yapılmaması gerekenler ▲ Sayfa başı

Kaskınızı kayışlarını takmadan kullanmayın

Kaskı kafanıza sabitlemezseniz hiçbir koruyucu özelliği kalmaz, aksine size zarar verebilir.

Kask takmadan bisiklete binmeyin

Bisiklete binenler için kask takmak zorunlu olmasa dahi uzmanlar tarafından şiddetle önerilir. Bisiklet kazası herkesin başına gelebilir ve bu olası kazalar için kask en önemli koruyucu ekipmandır. Güvenli bir sürüş için kask takmayı ihmal etmeyin!

Kask kayışını çok sıkmayın veya çok gevşek bırakmayın

Kafa ölçünüzden çok daha fazla büyük olan kask etkililiğini kaybeder. Üstelik darbe anında kafanıza zarar bile verebilir. Kayışı yanlış şekilde takılmış bir kask çok tehlikelidir çünkü darbe anında kişiyi boğabilir.

Kaskı bisiklet dışındaki faaliyetler için kullanmayın

Bisiklet kaskı sadece bisiklete binenler için tasarlanmıştır. Bu kaskları motosiklet gibi mekanik sporlarda kullanmak kesinlikle yasaktır.