Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Lastik patlamalarına karşı yeni mucize Tubless sistemi ^ Sayfa başı

Tubeless sistemi, özel olarak üretilmiş tekerleğe ve lastiğe verilen addır. Tubeless sisteminde lastik doğrudan janta takılır. İç lastiğe gerek duyulmaz. Bu sistemle, lastik doğrudan şişirilir ve iç lastiğin patlaması gibi durumlar söz konusu olmaz. Bu nedenle bisikletinizde Tubeless sistemini kullanmak için özel bir tekerleğe ve lastiğe ihtiyaç vardır.

Tubeless sisteminde, lastik hiçbir zaman patlamaz mı? Hayır, sadece lastiğinizin patlama riski çok düşüktür: lastik patlamalarının çoğunluğu « iç lastiğin sıkışmasıyla » meydana gelir. Lastiğin sıkışmasıyla birlikte, iç lastik katlanabilir ve jant lastiği kesebilir.

Tubeless sisteminde, bu tür patlamalar meydana gelmez. Ancak, lastiğinize küçük bir iğne veya cam gibi keskin maddeler batabilir ve sonucunda lastiğiniz doğal olarak patlayabilir. Bu gibi durumlarda lastiği doğrudan tamir edebilir veya tamir edene kadar iç lastik takabilirsiniz.

Lastik patlama riski nasıl azaltılır? ^ Sayfa başı

Lastiğinizin aniden patlaması durumunda öncelikle patlamanın nedenini belirlemelisiniz. İç lastikte bir delik mi yoksa kesik mi var? Eğer iç lastikte bir delik varsa lastiğinizin aşınmış olma ihtimali yüksektir.

Bu gibi patlamaları azaltmak için kendi kendini tamir eden iç lastik kullanabilirsiniz. Lastikte kesik varsa, ya iç lastik yeterince şişirilememiştir ya da iç lastiğin boyu lastiğe uygun değildir. Lastiği, üretici firmanın lastiğin üzerinde belirttiği şekilde ve kilonuz, bisiklete bineceğiniz zemin ve lastik boyu doğrultusunda şişirmeniz önerilir.

Bisikletle dışarı çıktığınız zaman yanınıza yamalı lastik tamir seti veya bir veya birden fazla yeni iç lastik almayı unutmayın. Tüm iç lastik modellerine göz at