Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Terimler ▲ Sayfa başı

Rotor
Rotor, diskli frenin İngilizcesidir. Rotor (veya disk) farklı motiflere sahip olabilir ve yaklaşık 1 mm kalınlığında ve bisikletinize uygun çaptadır (140 ila 220mm).

Fren kalipi
Fren kalipleri, diskli frenin fren balatsıyla temas eden kısmına denir. Ya maşanın üstünde ya da kadronun arka kısmında yer alır.

Diskli fren nasıl işler? ▲ Sayfa başı

Diskli frenler, fren kaliplerinde bulunan fren balatasının fren yapmak için disklere doğru itildiği bir sistemdir. 2 farklı diskli fren vardır: hidrolik veya mekanik.
Hidrolik frenle fren yapıldığında fren koluyla fren kalipi arasında bulunan sıvı fren balatalarını diske doğru iter ve fren yapılır.
Mekanik diskli frenlerde, frene yapılan basınçla kablo çekilir, kablo fren balatalarını çeker ve diske doğru iter.

Diskli freni bisikletime takabilir miyim? ▲ Sayfa başı

Diskli frenler, tüm bisikletlere takılamaz. Diskli fren nispeten yeni bir uygulama olduğu için tüm bisikletlerle uyumlu değildir. Bisiklete diskli fren takılabilmesi için iki şeyin uyumlu olması gerekmektedir : kadro (veya ön fren içinse maşa) ve tekerlek. Kadronun arka kısmında fren kaliplerinin takılabilmesi için mutlaka 2 yer bulunması gerekmektedir. Diskli fren takmaya uygun kadrolarda hangi boyda disk kullanılmasıyla ilgili üretici firmayla iletişime geçmeniz tavsiye edilir.(Disk ne kadar büyükse kadronun o kadar sağlam olması gerekmektedir).

Aynı şekilde ön kısma disk takmak için maşanın uyumlu olması gerekmektedir. Yine disk boyuna aynı şekilde dikkat edilmelidir.

Son olarak tekerleklerin de uyumlu olması gerekmektedir. Tekerlek göbeğinin bir kısmında vidalamak için yıldız şeklinde 6 küçük delik bulunmalıdır. Bu delikler sayesinde disk, tekerleğe takılabilir.

Diskli fren klasik frenlerden daha mı iyidir? ▲ Sayfa başı

Diskli frenler, özellikle dağ bisikletlerinde pratik olabilirler. Klasik frenlere oranla daha güçlü ve daha etkilidirler. Bu sayede fren seviyesi rahatça ayarlanabilir. Diskli frenlerin fiyatları klasik frenlerinkine oranla çok daha yüksektir. Ayrıca bisiklete diskli fren takmak için bisikletin güçlü ve sağlam olması gerekmektedir. Yol ve şehir bisikleti gibi bisikletler için V-brake frenler yeterlidir.

Hidrolik disk mi mekanik disk mi? ▲ Sayfa başı

Disk seçimi ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda yapılır. Hidrolik diskli frenler daha pahalı ve kullanımı daha yaygındır. Bu tür frenler daha güçlüdür ve fren yapma seviyesi kolayca ayarlanabilir. Yılda bir bakım yapmanız yeterlidir.

Bisikletinizi yoğun olarak kullanmıyorsanız mekanik frenler fazlasıyla yeterli olacaktır. Doğru şekilde ayarlandığında hidrolik frenler kadar etkilidir. Mekanik diskli frenlerin etkililiği, frenin markasına ve disklerin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Tüm fren modellerine göz at