Aralık Ayı Boyunca Tüm Bisikletlerde Kargo Bedava! Kışın Bisiklet Keyfine Devam Et!

Tog Neye Göre Seçilir?

Binicilik, ciddi yaralanmaların yaşanabileceği bir spor türüdür ve binicinin bu riskleri en aza indirmesi gerekmektedir.
En yaygın olarak karşılaşılan binici yaralanmaları kol, bacak ve kafadan alınan darbeler sonucu oluşanlardır.
Biniciliği güvenli bir şekilde yapmak için, yapılacak binicilik türüne ve kişinin vücut yapısına göre bir güvenlik togu seçmek gerekmektedir.
Bunun için, tog seçiminizde size yardımcı olacak bir kaç tavsiye oluşturduk.

Tog Seçimi: ▲ Sayfa başı

Tog seçimi yaparken, togun, konfor, kafa yapısı ve spor seviyesi gibi kriterlere uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.
Stil haricinde, togun sahip olduğu koruma seviyesi, ülkede geçerli olan standartlara uygun olmalıdır. Avrupa'da geçerli olan standart, CE EN1384 standardıdır. Türü ne olursa olsun, binicilik koruma ekipmanlarında kullanılan tek standart budur. Bütün ürünlerimiz bu standarda uygundur.
Togun temel görevi, oluşabilecek bir darbe anında beyin travmasına neden olabilecek sarsıntıları önlemektir, binicinin kafasını korur. Yaygın olarak kullanılan malzeme sıkıştırılmış polistirendir. Polistiren, bir kaza anında oluşan enerjiyi emerek sarsıntının kafayı etkilemesini önler. 

İki adet tog türü vardır ve tog, yapılacak binicilik türüne ve seviyesine göre seçilir: Kafa ölçüsü tek olan toglar ve kafa genişliği ayarlanabilen toglar. 

Not: Alınan darbe, genellikle togun üzerinde gözle görülebilecek bir hasar oluşturmaz. Bu yüzden, kazadan sonra togu değiştirmek gerekmektedir.
Togu kirlenmeye ve çizilmeye karşı korumak için, özel tasarlanan binicilik togu çantalarında muhafaza etmenizi öneririz.
Togu, bir sıcaklık kaynağının yakınında tutmayınız. Aksi durumda, polistiren yapıdaki tog zarar görebilir ve performansı düşebilir.

Kafa Genişliği Tek Boy Olan Toglar: ▲ Sayfa başı

Özellikler
Genel olarak tog ölçüleri 53 - 61 arası değişir. Kumaş kaplama klasik model ya da farklı malzemeler (kumaş, deri, plastik) kullanılarak geliştirilen daha modern görünüşe sahip modeller mevcuttur. Normal veya turnuva biniciliğinde en fazla kullanılan modeller bunlardır. 

Avantajlar
Tog, kafaya tam oturduğu zaman kullanıcıya ileri seviye konfor sunulmuş olur. Takılıyken hareket etmez, sabittir. Enseyi tam kapatarak darbelere karşı koruma seviyesini arttırır. 

Dezavantajlar
Çocuklar, zamanla büyüdükçe (genellikle 11 - 12 yaşına kadar) tog değiştirilmek zorunda kalınacaktır. Bu yüzden, çocuk togu seçerken daha çok kafa genişliği ayarlanabilen toglara yönelinmelidir. Bu tür togların havalandırma özellikleri genellikle orta seviyedir. Oval veya tuvarlak oldukları için herkesin kafa yapısına uyum sağlamayabilirler.

Kafa Genişliği Ayarlanabilen Toglar: ▲ Sayfa başı

Özellikler
Kafa genişliği ayarlanabilen togların bedeni XL ve L arasında değişmektedir.
Bu toglar en çok biniciliğe başlangıç aşamasında, hobi olarak yapılan biniciliklerde ya da outdoor (gezinti, arazi biniciliği, koşum atı vb) biniciliğinde kullanılır.
Aşağıda, kafa genişliğinin santimetre olarak karşılıklarını bulabilirsiniz:

Kafa genişliği 44-48 cm 48-52 cm 52-56 cm 56-60 cm
Tog bedeni XS S M L

Avantajlar
Kafa genişliği ayarlama mekanizması ile togu kafa yapınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde, çocuk togları uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ayrıca, kafa genişliği ayarlama mekanizması sayesinde toglar oval ya da yuvarlak kafa yapılarına göre ayarlanabilir.
Bu toglar çok hafiftir ve havalandırma özellikleri ileri seviyedir. Çoğu togun iç kısmı çıkarılabilir ve makinede yıkanabilir. 

Dezavantajlar
Kafada takılıyken yerinde oynayabilir.