Urban Patenler

3 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Urban Patenler

Tekerlekli patenler özellikleri ve kullanım amacına göre çeşitlere ayrılır. Her patenin yapısı kendine özgüdür. Örneğin; keyifli bir sürüş için fitness paten tercih edilirken, atlama ve zıplama gibi eğlenceli hareketler yapmak için ise agresif paten kullanmak gerekir. Bunlardan biri de "urban paten" olarak bilinen farklı yapıdaki patenlerdir.

Urban Paten Nedir?

Urban paten, genellikle hız pateni ya da şehir pateni olarak bilinir. Urban patenler ile fitness patenlerde olduğu gibi normal sürüş yapılabilir. Ayrıca agresif patenlerdeki gibi yüksek yerlerden atlama ya da rampalardan zıplama hareketleri yapılabilir. Geleneksel patenlere göre tasarım ve teknolojik yönden farklı olan urban patenler oldukça hızlıdır. Böylece, patenlerinizle şehir içinde birçok yere hızlıca ulaşma fırsatı elde edebilirsiniz. Urban patenleri bu amaçla kullanan kişi sayısı ise günümüzde artmaktadır.

Urban Paten Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konforlu bir sürüş ve ayak sağlığı için urban paten satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

Paten İç Botu ve Dış Botu

Urban patenin konforlu bir yastıklama yapması gerekir. Bu nedenle iç botu kısmı yeterli yastıklamayı yapacak özellikte olmalıdır. Ayrıca, kayma esnasında güçlü bir destek ve koruma sağlaması için dış botu kısmının sert plastikten yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Paten Tekerlekleri

Urban patenlerin tekerlekleri diğer paten türlerine göre daha küçüktür. Böylece daha güçlü bir kontrol imkanı sağlarlar. Urban patenler, genellikle 80 mm - 90 mm aralığında tasarlanır.

Paten Frame'i

Urban paten frame’leri hafif ve dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden urban paten frame’leri; hafifliği, dayanıklılığı ve kalınlığı birlikte sunan alüminyum ya da performans kompozit malzemeden üretilir. Bu patenlerin frame'leri güçlü bir kontrol ve manevra kolaylığı sağlaması açısından kısa bir şekilde tasarlanır.

Paten Rulmanları

Urban patenlerin rulmanları genel olarak recreational, performans ya da yüksek performans şeklinde 3 kategoride üretilir. Akıcı ve randımanlı bir sürüş için yüksek performanslı rulmana sahip bir paten tercih etmeniz daha doğrudur.

Paten Cuff’ı ve Kapama Sistemleri

Urban patenlerde bulunan Cuff ve kapama sistemleri dış botun devamı niteliğinde olmalıdır. Cuff yani bilek bölgesi kalın plastik malzemeden üretilir. Kapama sistemi ise pateni kolayca sıkılaştırabilen ve darbelere dayanıklı bir tokadan oluşmalıdır. Urban patenler, aynı zamanda velcro kapama sistemi ya da geleneksel toka sistemi kullanılarak üretilir.

Urban Paten Özellikleri Nelerdir?

Urban paten modelleri, şehir içindeki yolların yanı sıra bozuk zeminlerde kullanım için de çok uygundur. En iyi urban paten özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Urban patenlerin bot kısmı sert malzeme kullanılarak üretildiği için uzun vadede açılma ve esneme yapmaz.
  • İç bot alanı bir hayli rahatken, dış bot kısmı ise dayanıklı ve sert yapıdadır.
  • Teker çapları genellikle 80 mm - 90 mm arasında değişir. Çoğu urban paten modelinde frame ve teker aralıkları kısadır.
  • Urban patenlerde topuk freni bulunmaz. Frenleri bulunmadığı için bazı slalom manevraları ve yükseğe sıçrama ile hızlanan urban paten hareketleri yapmak mümkün değildir.
  • Topuk freni olmayan bazı modellere ekstra fren takılabilir. Böylece çıkarılabilir topuk freni özelliği kolayca eklenebilir.
  • Urban patenlerin frame'i çoğunlukla alüminyumdan üretilir. Urban patenlerin çoğunda toka ve bağcıkla kilitleme sistemi vardır.
  • Urban patenlerde genellikle 85A teker sertliği ve ABEC 7 rulman yapısı mevcuttur.
  • Paten üzerinde yer alan şok emici özellikler sayesinde, kayma sırasında zeminden kaynaklanan titreşimler en aza indirilir.
  • Urban patenlerin tasarımında tercih edilen bot yapısı yüksek darbe emici kompozit malzemeden üretilir. Bu sayede kullanıcısının atlama ve zıplama hareketlerine karşı daha dayanıklıdırlar.
  • Urban paten fiyatları standart paten fiyatlarından nispeten daha yüksek olabilir.

Urban paten fiyatları, patenin sahip olduğu spesifik özelliklere göre değişir. Siz de şehir içinde eğlencenin tadına varmak istiyorsanız, urban paten Decathlon ürün seçkisi içerisinde bulunduğundan dilediğiniz en yakın mağazada zaman keşfe çıkabilirsiniz. Periyodik kampanyalar ve indirimler sayesinde en ucuz urban paten ve diğer çocuk patenleri çeşitlerini güvenle satın alabilirsiniz.