Basketbol Potası

10 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Cinsiyet

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Basketbol Potaları

Sporcuların tercih etmesi gereken basketbol potası; basketbol oynayacak kişinin yaşına, fiziksel özelliklerine ve profesyonelliğine göre değişkenlik gösteriyor. Rahat bir şekilde basketbol oynayabilmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka doğru basketbol potasını seçmelisiniz. Aynı zamanda basketbol potasını nereye koyacağınız da ürün seçiminde büyük bir önem taşıyor. Çünkü bazı basketbol potaları yalnızca iç mekanda ve bazıları yalnızca dış mekanda kullanılabiliyorken bazı modeller ise hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanmak için uygun oluyor

Bağlantı Şekillerine Göre Basketbol Potaları

Basketbol potası genel olarak 6 farklı bağlantı şekli ile üretilebiliyor. Tek direkli basketbol potası, ağırlıklı olarak dış sahalarda kullanılıyor. Muadillerine göre uygun fiyatlara satılan bu potalar, L şeklindeki bir profil direk ile flanşa sabitleniyor. Dört direkli basketbol potaları ise metal parçalarla bağlanan 4 ana profil ayak üstünde duruyor. Bu modelin sabit ve seyyar olarak iki farklı çeşidi de bulunuyor. Seyyar olan modeller tekerlekli olduğu için kolayca yürütülebiliyor. Ancak istenildiğinde zincirler ile çakılarak sabitlenebiliyor. Fakat bu aşamada çok dikkatli bir şekilde sabitleme yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde pota devrilerek sporculara zarar verebiliyor. Güvenliği yüksek bir model arıyorsanız önü korumalı olan ve yüksekliği ayarlanabilen modellere de yönelebilirsiniz. Duvara takılan basketbol potalarını da hem iç sahalarda hem de dış sahalarda kullanabilirsiniz. Bu modeller de sabit ve katlanabilir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Dilerseniz bu modelin yükseklik ayarı yapılabilen çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere günümüzde pek çok spor salonunda yer sorunu yaşanıyor. Birden fazla branşın aynı salonu kullanması gerektiği durumlar için tavana takılan basketbol potaları doğru tercih oluyor. Motor ile tavandan kolayca indirilip kaldırılabilen bu modeller, istenildiğinde salonda voleybol ya da hentbol maçlarının yapılabilmesinin de önünü açıyor. Eğer özellikle çocuğunuz için ya da amatör olarak evinizin bahçesinde kullanmak için bir basketbol potası arıyorsanız basit basketbol potaları arasından seçim yapabilirsiniz. Ayak bölümleri plastikten yapılan ve içine kum ya da su doldurulabilen bu tekerlekli potalar oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor.

Kullanım Alanlarına Göre Basketbol Fileleri

En az basketbol potası kadar doğru ve kullanışlı bir basketbol filesi seçimi de önemli oluyor. Basketbol fileleri genellikle iç sahada kullanılabilecek ve dış sahada kullanılabilecek modeller olarak ikiye ayrılıyor. İç sahada kullanılan basketbol fileleri ise kalın iple örülmüş ve floş iple örülmüş olacak şekilde iki çeşitte sunuluyor. Floş iple örülen fileler en fazla kullanılan fileler arasında yer alıyor. Ancak yağmur, güneş ve kar gibi hava koşullarına karşı az dayanıklı oluyorlar. Bu yüzden ağırlıklı olarak salonlarda tercih ediliyorlar. Kalın iple örülen basketbol fileleri ise profesyonellerin tercihi arasında yer alıyor. Oldukça kalın bir yapısı bulunan bu fileler yüksek dayanıklılık sunuyor. Dış sahalarda kullanılabilecek fileler ise genellikle metal malzemeden üretiliyor ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip oluyorlar. Zincir file olarak da adlandırılan bu basketbol filelerini dış sahalarda kolayca kullanabilirsiniz.

Basketbol Potası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Basketbol potası seçerken öncelikle kaliteye büyük bir önem vermek gerekiyor. Kalite ile doğru orantılı olarak potanın güvenilir olmasına da dikkat etmelisiniz. Özellikle okul için basketbol potası seçimi yaparken çok titiz davranmalısınız. Basketbol potası üzerinde çocukların hangi hareketleri yapacağını fazla kontrol etme imkanınız olmayacağı için devrilmesi ya da kırılması mümkün olmayan potalar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda kaliteli bir basketbol potası uzun yıllar boyunca sağlamlığından bir şey kaybetmeden kullanılabiliyor. Ayrıca satın alacağınız potanın TSE belgesinin bulunmasına ve onaylanmış kaliteye sahip olmasına dikkat etmelisiniz.