Futbol Krampon Ve Halı Saha Ayakkabıları

61 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Erkek Krampon ve Halı saha Ayakkabısı

İyi bir şekilde futbol oynamak için teknik bilgiye sahip olmanın yanı sıra doğru ekipmanları seçmeye de özen göstermek gerekiyor. Futbolcuların en önemli ekipmanı olan kramponların pek çok farklı modeli bulunuyor. Krampondan beklenen faydayı alabilmek için doğru krampon modelleri arasından tercih yapmak önemli oluyor. Krampon seçerken özellikle oynayacağınız mevkiye ve sahanın türüne göre seçim yapmaya dikkat edebilirsiniz.

Sahaya Göre Krampon Seçimi

Kramponlar en genel haliyle FG, MG, TF ve AG olarak ayrılıyor. Normal çim zeminlerde tercih edilen kramponlar genellikle FG modeller oluyor. AG kramponlara göre çivileri çok daha uzun olan bu modeller yalnızca çimde kullanılabiliyor. En ideal zemin ise yağmur görmemiş ama hafif nemli ve kısa çimler oluyor. Halı saha krampon modelleri ise ağırlıklı olarak suni çim sahalara uygun şekilde üretilen AG ve TF modelleri içinde yer alıyor. AG kramponların çivileri FG kramponlara göre biraz daha kısa ve boş olacak şekilde üretiliyor. Krampon halı saha içerisinde kullanılacağı zaman TF kramponların da tam olarak halı sahada kullanıma uygun şekilde tasarlandığını unutmamalısınız. Kapalı sahada kullanılan kramponlarda ise genellikle düz kauçuk taban bulunuyor ve çiviye ihtiyaç duyulmuyor. Aynı zamanda sokakta giymeye de uygun olan bu modeller yer tutuşu oldukça iyi olduğu için üstün bir hareket kabiliyeti sağlıyor.

Mevkiye Göre Krampon Seçimi

Futbol oynarken tercih edeceğiniz kramponun çeşidine oynayacağınız mevkiye göre karar vermeniz gerekiyor. Defansta oynayacak futbolcuların kramponlarının yüksek dayanıklılığa sahip olması önemli oluyor. Bunun için ayağı tamamen kavrayan, kontrol sağlayan ve rahatlık sunan modellere yönelebilirsiniz. Orta sahada oynayan futbolcuların merkez orta saha, kanatlar ve defansif orta saha oyuncularına göre tercih etmesi gereken kramponlar da değişkenlik gösteriyor. Merkez orta saha oyuncularının top hakimiyeti ve kontrol sağlayacak pas kramponlarına yönelmesi gerekiyor. Kanatlarda oynuyorsanız hızlı koşmaya ihtiyacınız olduğu için hız kramponlarını tercih edebilirsiniz. Çok daha hafif olan bu tam prof krampon modelleri, ayağınızda yokmuş gibi hissettirirken aynı zamanda rahat koşmanızın da önünü açıyor. Eğer defansif orta sahada oynuyorsanız sert müdahaleye fazlaca maruz kalabileceğiniz için dayanıklı ve kalın kramponları seçebilirsiniz. Forvette oynayan futbolcuların ise hızlı hareket olanağı sunan ve yüzey yapısı sayesinde topa hızlıca vurmayı kolaylaştıran kramponları tercih etmesi gerekiyor. Son olarak kalecilerin de koruyucu özelliği yüksek olan modelleri kullanmasının önemi büyük oluyor. Bu yüzden kramponlarınızı deri ya da başka bir sert malzemeden üretilmiş olan ürünler arasından seçebilirsiniz. Kaleciler için krampon ağırlığının ise bir önemi bulunmuyor.

Halı Saha Ayakkabısı Nasıl Seçilir ? Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı sahada futbol oynarken başarıya ulaşmak için mutlaka doğru bir halı saha ayakkabısı tercih etmek gerekiyor. Üstelik bu durum başarının yanı sıra sakatlık yaşamamak için de önemli oluyor. Halı saha, çim sahadan daha sert bir zemine sahip olduğu için bu zeminlere uygun ayakkabılara yönelmelisiniz. Yani çim sahada kullanmak için satın aldığınız ayakkabınızı halı sahada kullanmamalı ya da her ikisinde de giyebileceğiniz bir model arayışına girmemelisiniz. Yumuşak zeminli çim sahalarda futbol oynarken eklemlere binen yük sahanın yapısı sayesinde absorve edilebiliyor. Ancak çok sert bir zemine sahip olan halı sahalarda ise bu görevi ayakkabının üstlenmesi gerekiyor. Eğer bu görevi en iyi şekilde yerine getirecek bir ayakkabı tercih edilmezse başarısızlığın yanı sıra çeşitli sakatlıklar da meydana gelebiliyor. Dolayısıyla halı saha ayakkabılarının mutlaka yumuşak tabanlı ve küçük dişli olması gerekiyor. Bu sayede zemin tutuşu sağlanırken aynı zamanda bel, bilek ve diz bölgesine uygulanan baskı kontrol altında tutulabiliyor.