Paletler

27 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

PALETLER

Su altı sporları arasında oldukça önemli bir yeri olan ve farklı su altı sporlarında aşama kaydetmek için temel düzeydeki eğitimin alınmasına katkı sağlayan dalış, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan dayanıklı olmayı gerektirir. Dalış sporunun olmazsa olmaz unsurlarından biriyse dalış paletleridir. 

Dalış Paleti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Dalış paleti satın almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk husus, paleti hangi tür dalışta kullanacağınızdır. Zira serbest ve scuba dalışta kullanılan palet çeşitleri farklılık gösterebilir. Nitekim dalış paleti özellikleri ele alındığında bu ürünler, serbest dalış ve scuba dalış paletleri olmak üzere ikiye ayrılır. Scuba dalış paletlerinde kısa, serbest dalış paletlerindeyse uzun ve ince palet modellerini seçmeniz önerilir.

Dalış Paleti Nedir?

Dalış paletleri, yüzücülerin su altında daha kolay hareket etmelerine yarar. Su altındayken elle yön belirlemek pek mümkün değildir ve doğru yönde ilerlemeniz için ayaklarınıza daha büyük iş düşer. Bu nedenle dalış yapacak yüzücülerin palet kullanması oldukça önemlidir. Suyun altındayken tüm yön mekanizması dalış paletlerinin kontrolünde olduğu için seçtiğiniz paletin ayağınızla uyumlu ve rahat olması gerekir.

En İyi Dalış Paleti Nasıl Olmalı?

Balış paleti nedir sorusunun cevabı size en iyi modeli bulmanız açısından da yardımcı olur. Dalış paletleri, tüm yön mekanizmasını kontrol edeceği için yapısal özelliklerini suyun altında uzun süre korumak zorundadır. Serbest dalış paleti kullanan yüzücüler bu noktada fiber palalı paletlere göre daha dayanıklı olan karbon palalı paletleri tercih edebilir. Karbon palalı paletler, hem daha sağlamdır hem de daha az efor harcayarak hızlı bir yüzüş gerçekleştirmenize imkân tanır. Bu ürünler dalış derinliğinin 10 metreyi aştığı durumlarda kullanmak için de daha uygundur.

Scuba dalış paleti kullanan yüzücüler içinse neopren materyalden üretilen ve ayakkabı tabanı kalınlığında taban kalınlığına sahip olan paletler en iyi seçenektir. Bu ürünün üstünde bulunan delikler su sirkülasyonunu azaltır ve bu sayede daha az efor harcamanıza yardımcı olur. Bu paletlerin arkadan bağlamalı bölümlerini belirli aralıklarla değiştirmek, kullanıcı deneyiminde sorun yaşamamak için yararlı olabilir.

Dalış Paleti Markaları Nelerdir?

Tüplü dalış aksesuarları içerisinde önemli bir yeri olan dalış paletleri, piyasada birçok farklı çeşit ve markaya sahiptir. Serbest ve scuba dalış türlerine göre farklı çeşitlere sahip olan dalış paleti markaları, en iyi dalış ve yüzüş keyfini vadeder. Nitekim Decathlon dalış paletleri de önemli seçenekler arasındadır. Hem kaliteli hem de bütçe dostu yaklaşımıyla kullanıcıların beğenisini kazanan Decathlon dalış paletleri, teknik özellikleri ile dikkat çeker. 

Dalış Paleti Nasıl Kullanılır?

Tüm su altı sporları çeşitlerinde dalış paleti kullanımı oldukça önemlidir. Suyun gücünü kendinize avantaj yaratacak şekilde kullanmak için temel palet vuruş tekniklerini bilmeniz gerekir. Dalgıç adaylarına eğitimler sırasında kalçadan palet vurmaları öğretilir. Bu teknik tamamen yanlış olmasa bile palet vururken bacağın düz şekilde aşağı yukarı oynaması, hem harcayacağınız eforu hem de hava tüketiminizi artırır.

Suda rahat ilerlemek ve su altındaki canlılara zarar vermemek için dizler kırık hâldeyken bileklerinizi kurbağa gibi dıştan içe kürek şeklinde hareket ettirmeniz gerekir. Bu sayede ivme de kazanmış olursunuz. Dalış elbisesi modellerinin önemli bir parçası olan yüzmede palet kullanırken başvuracağınız bir diğer teknik de helikopter dönüşü tekniğidir. Yine kurbağa stili şeklinde dururken döneceğiniz yöne doğru dizden aşağısını ve bileğinizi dıştan içe doğru oynatarak olduğunuz yerde dönmenize yardımcı olur.

Birçok farklı marka ve çeşidin bulunduğu bu ürünler arasında palet fiyatları farklılık gösterebilir. Dalış türünüz ya da paletin üretiminde kullanılan materyal, fiyatları belirleyen önemli unsurlar arasındadır. Siz de Decathlon'un internet sitesini ziyaret ederek en iyi dalış paleti modellerini inceleyebilir ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.