Yeni Başlayanlar İçin Balıkçılık Ürünleri

25 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Günümüzde bir tutku olarak görülen balıkçılık, aynı zamanda bir meslek olarak bilinir. Günümüzde sadece beslenme amaçlı değil hobi ve spor aktivitesi olarak da tercih edilir. Türkiye’nin üç tarafını çevreleyen denizlerden Akdeniz’de mercan, karagöz, ‌barbun, Ege Denizi’nde sardalya, levrek, çupra, Karadeniz’de hamsi, torik, kefal, palamut, lüfer, mersin balığı, istavrit bolca bulunur.

Yeni Başlayanlar İçin Balıkçılık

Deniz balıkçılığı doğal bir döngü içinde yaşayan deniz canlılarının avlanmasıyla ilgilidir. Çok eski zamanlardan beri insanların gıda ihtiyaçlarını gidermek için sularda yaşayan her türlü balığın avlanması, elle tutma aşamasından günümüzdeki modern balıkçılık teknolojilerine kadar oldukça yol kat etmiştir. Amatör bir spor olarak da bugün pek çok insan deniz balıkçılığı ile ilgilenir. Bu konuda devamlı araştırmalar yapılmaktadır. Balıkçılıkta yeni avlama sistemleri ve yeni balıkçılık malzemeleri geliştirilir. Eskiden su kenarlarında elle yapılan balıkçılık daha sonraları zıpkın, olta, ağ gibi malzemelerle yapılmaya başlanır. Deniz balıkçılığı, amatör ve profesyonel olarak ayrı ayrı faaliyet sürdürür. Profesyonel balıkçılık, kıyı ve açık deniz balıkçılığı olarak ikiye ayrılır. Deniz balıkçılığı diğer balıkçılık türlerine göre avlanma aletleri bakımından çeşitlilik arz eder. Su altı balıkçılığı; balıkçının su altında uzun müddet kalabilmesini sağlayacak ekipmanlarla gerçekleştirilir. Bu ekipmanlar su geçirmez kıyafet, ayaklara takılan su içerisinde hareketi sağlayan paletler, hava tüpü ve balıkları yakalamaya yarayan, zıpkın atan tüfek gibi malzemelerdir. Suya dalan balıkçı, su altında avını tüfekle zıpkın atarak yakalar. Su üstü balıkçılığı oltalar kullanılarak yapılır. Misina adı verilen naylon iplerin ucuna iğne bağlanır. İğnelerin su altına batması belirli ağırlıklarda kurşun kullanılır. Bu tür balıkçılık küçük tekne içinde kıyıya çok yakın olan yerlerde yapılır. Deniz balıkçılığının Türkiye’de en yaygın görülen şekli kıyı balıkçılığıdır. Kullanılan av malzemeleri ve olta ucuna takılan yemler mevsimine ve tutulan balığın cinsine göre farklılık gösterir. Deniz balıkçılığı yapmak için yasalarda ticari kaygı taşımamanız kaydıyla herhangi bir engel bulunmamaktadır. Deniz balıkçılığına yeni başlayan balıkçılar günde 5 kg limit sınırına dikkat ederek balık tutabilirler. Ayrıca balıkçılıkta zaman yasaklarına da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Yumurta döneminde yavru balık tutarsanız zarar vermeden geri denize salmanız gerekir. Deniz balıkçılığı özetle insana sabretme özelliğini aşılayan, ruhunu dinlendiren, doğayla buluşturan bir uğraştır. İlgisi olan herkesin yapabileceği deniz balıkçılığı sürekli yeni şeyler öğreten ucu oldukça açık bir hobidir ve zamanla yaratıcılığınızı geliştirir.

Balıkçılıkta Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Tarihi çok eski yıllara dayanan, ilkel malzemeler kullanılarak başlayan balıkçılık, günümüzde teknolojinin ve balıkçılık sporunun gelişmesi ile artık herkesin uğraş edinebileceği bir hobidir. Kendi yaptığınız ya da satın aldığınız bir kamışla bile denizden harika balıklar tutup sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Deniz balıkçılığı hobiniz için ilk olarak: 3 metre veya üstünden en az 30 - 250 gram arası kurşun atabilme özelliği bulunan bir kamış satın alabilirsiniz. Dilerseniz 5000 - 8500 aralığında misina sarım yatağına sahip düşük veya orta seviye bir makine tercih edebilirsiniz. Kurşun ağırlığını havanın ve dalganın durumuna göre seçilir. Rüzgarlı havalarda misinanın ucuna bağlamak için ağır kurşunlar kullanılırken, daha dingin havalarda hafif kurşunlar kullanılır. Aynı zamanda plastik solucan, sahte yem, klips, misina ve misina makası gibi malzemeler balıkçılık deneyiminizi kolaylaştırmak adına yanınızda bulundurmanız gereken malzemelerdir. Balıkçılık sporunu yaparken tercihiniz ve konforunuza bağlı olarak malzeme çantası, kova, yağmurluk, eldiven gibi ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Daha profesyonel olarak sonar balık bulucu kullanarak saatlerce beklemenize gerek kalmadan balık tutabilirsiniz. Deniz balıkçılığı yağmurlu ve rüzgarlı havalarda daha verimli olarak yapıldığından kıyafet tercihleriniz hem kötü hava koşullarına hazırlıklı olmanızı hem de rahat etmenizi sağlar. Soğuk tutan bir taşıma kabı balıkların bozulmasını engeller. Başlangıç olarak tercihler ve istekler genişletilebilse de ilk etapta sadece “temel olta takımı” satın alarak deniz balıkçılığı sporunuza hemen başlayabilirsiniz.