İçlikler

55 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

İçlikler

İçlik ve termal kıyafet çeşitleri, hava koşullarından daha az etkilenerek rahatça hareket etmeyi ve outdoor ortamlarda spor yapmayı mümkün kılar. Özellikle kış aylarında kullanılan içlik modelleri sayesinde rüzgardan ve soğuktan minimum derecede etkilenir, soğuğa rağmen spora devam edebilirsiniz. Bisiklet, kayak gibi outdoor sporlar için kritik bir ekipman olan içlik ve termal kıyafetler spor esnasında esneklik sağlayacak modeller arasından seçilmelidir.

İçlik Modelleri

İçlik modelleri yapılacak spor çeşidine göre tercih edilebilir. Örneğin kayak, snowboard ya da kızak gibi buz ve kar üzerinde yapılan spor çeşitlerinde kullanılmak üzere tasarlanan üst içlik modellerinde yüksek yaka dizaynı uygulanır. Böylece rüzgârdan veya buz püskürmelerinden maksimum derecede korunabilir, boynunuzu saracak diğer ekipmanları içlik ile destekleyebilirsiniz. Bu tip kış sporları için tasarlanan üst içlik çeşitlerinin bel kısmında uzun kesim modeller uygulanır. Bu sayede yoğun hareket edilen sporlarda içliğiniz kaysa bile belinizin tamamen korunması amaçlanır. Alt içlik modellerinde de maksimum sıcaklık sağlanabilmesi için fırçalanmış bileşen ile üretilen ekstra sıcak tutan kumaş çeşidi kullanılır. Buna ek olarak, kar ayakkabısı içine giyilen kayak çorabı gibi malzemelerle üst üste gelmemesi için diz altına kadar uzanan modeller mevcuttur. Böylece katlanmalar nedeniyle yaşanabilecek rahatsızlık önlenir. Kadın alt içlik modellerinde ise kadın vücuduna tam uyumlu tasarımlar tercih edilir. Sürtünmeyi önleyen az dikişli kumaş sayesinde tahriş hissi azaltılarak rahatlık ön planda tutulur. Maksimum esneklik sağlayan kadın alt içlik modelleri yumuşak bir yapıya sahip ve son derece konforlu bir kullanım sağlar. Üst içlik modellerinde yarım fermuar dizaynı kullanılan ürünler ise gerekli durumlarda vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur. Fazla sıcak hissedildiğinde veya aniden güneş açtığında terlemeyi önlemek için fermuar kullanılabilir. Kız ve erkek çocuklarına yönelik dizayn edilen modeller ise çocukların vücut yapısına tam uyumlu, nefes alabilen tasarımlardır.

İçlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçlik seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında ürünün esneklik oranı gelir. Vücuda tam uyumlu bir içlik kullanılmalı, esnek bir kumaş tercih edilmelidir. Spor esnasında giyeceğiniz konforsuz bir içlik performansınızı düşürebilir. Yine yoğun hareket halinde iken yaşanabilecek terleme durumu için teri dışarı atan ve çabuk kuruyan ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca ter dolayısıyla oluşabilecek kokuları önleyen teknolojiye sahip ve nefes alan içlik modellerini kullanmanızda fayda vardır. Ürünün rüzgâr geçirgenliği düşük olmalıdır. Özellikle eksi derecelerde yapılan kayak, kızak gibi aktivitelerde mutlaka sıcak tutma oranı yüksek bir ürün tercih edilmelidir. Ayrıca bu tarz kış sporlarında kullanım için boğazlı modellere yönelmek de önemli derecede avantaj sağlayabilir. İçlik seçiminde ön planda tutulması gereken bir diğer özellik ise antibakteriyel kumaş tasarımıdır. Yoğun hareket esnasında yaşanan terleme durumu, nem ve bakteri üretimine zemin hazırlar. Uzun süreli kullanımlarda ürünün antibakteriyel yapıda olması büyük bir fayda sağlar. 

Spor Yaparken İçlik Seçimi

Spor yaparken kullanılacak içlik seçiminde en önemli kriter ürünün teri dışarı atan bir kumaştan üretilmesidir. Spor esnasında yoğun hareketlilik yaşandığı için terlemek kaçınılmazdır. Bu durumda, terin vücudunuzda nem ve ıslaklık olarak hissedilmesini önlemek için kullanacağınız içliğin nemi dışarı aktarması gerekir. Bu özellik pamuklu içlik modellerinde bulunmaz dolayısıyla spor yaparken kullanılacak içlik seçiminde termal içlik modellerine yönelmeniz gerekir. Benzer şekilde pamuklu kumaş, çabuk kuruma özelliğini de barındırmadığı için spor esnasında kullanıma uygun değildir. Spor yaparken kullanılması gereken içlik modeli; termal kumaştan imal edilmiş, esnek ve nefes alan yapıda olmalıdır.