Botlar

51 Adet Adet

Sıralama:

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Botlar

Ayaklarınız, kalbinizden ve vücudunuzun diğer bölümlerinden en uzakta yer alan uzuvlardan. Bu nedenle havalar soğuduğu zaman vücudunuzun ve ayaklarınızın ısısını korumasına yardımcı olmanız gerekiyor. Vücut ısınızı, spor yaparken veya kış soğuklarında dışarıdayken sabit tutmak için doğru botu seçmeniz önem arz ediyor. Kadın ve çocuklar için sunulan kışlık bot seçenekleri pek çok alternatiften oluşsa da ihtiyaçlarınıza, kullanım alanınıza ve amacınıza uygun ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Decathlon'un birbirinden dayanıklı, fonksiyonel ve şık seçenekleri arasından alışveriş yapabilirsiniz.

Kadın Botları

Söz konusu kadın botları olunca öne çıkan seçenekler, bazı kategorilere ayrılıyor. Pac botları adı verilen modeller, alt tarafı genellikle kauçuk ve lastikten oluşan kış botları olarak biliniyor. Pac tarzı ürünlerin çoğunun üst kısmı deri, naylon veya benzeri dayanıklı bir malzemeden oluşuyor. Kauçuk taban yapısı su geçirmez özellikte olsa da botun üst yapısına bağlı olarak suya dayanıklılığı değişebiliyor. Pac tarzı botlar, en zorlu kış şartlarında ayakları rahat tutmak için tasarlandığından özellikle kürekçilik ve buz balıkçılığı gibi oldukça soğuk aktivitelere uygun görülüyor. Kar botları, genellikle kar ve soğuktan koruma sağlayan yalıtımlı ürünler olarak biliniyor. Bu tip botlarda pac modellerden farklı olarak kauçuk bir alt taban yer almayabiliyor. Bazı kar botları, suni kürk manşetleri, astarları ve diğer detaylarıyla modaya uygun seçeneklerden oluşabiliyor.Kışlık avcı botları ise diğer modellerden daha hafif yapıda sunuluyor. Bu tip avcı botları genellikle Gore-Tex adı verilen su geçirmez malzemeden üretiliyor. Daha az hacimli tasarımıyla avcı botları, outdoor yürüyüş maceralarında ideal olabiliyor. Kışlık binici tarzı botlar, uzun ve kısa modellerden oluşuyor. Bu tip botlar, günlük hayatta da rahatlıkla kullanılabiliyor. Soğuk bölgelerde kullanmak istenen botların yerden gelen soğuğu engellemesi için tabanında ekstra yalıtım katmanları yer alabiliyor. Tüm bunların yanı sıra yelken gibi sporlara özel geliştirilen neopren materyallere sahip bot modelleri de bulunuyor.

Bot Modelleri

Kışlık botların; aşınmaya, delinmeye ve rüzgâra dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekiyor. Kışlık botların üst kısmının karlı havalarda en iyi şekilde koruma sağlamak için ayak bileğinizin üstüne kadar uzanması da önem arz ediyor. Kar ve nemden koruma özelliği bulunan kadın botlarında dayanıklı ve su geçirmez bir kaplama yer alıyor. Aşırı soğuk hava koşullarında ise Gore-Tex gibi su geçirmez ve nefes alabilen bot modellerine yönelmeniz tavsiye ediliyor. Kullanacağınız alana göre aşırı soğuk hava şartlarında tercih edeceğiniz bot modellerinin alt kısmının su geçirmez yapıda kauçuk malzemelerden üretilmesi gerekiyor. Yürüyüş için tasarlanan daha hafif yapıdaki botları kullanırken merinos yünü ve benzeri malzemelerden nem tutmayan çoraplar kullanmanız önem arz ediyor. Kışlık botlarda pamuk gibi nemi çeken yapıdaki çoraplardan kaçınmanız öneriliyor. Pac tarzı bot modellerinde yer alan yalıtım astarları, genellikle akrilik, keçeleşmiş yün ve polipropilen gibi malzemelerin karışımından oluşuyor. Bazı bot türlerinde, belli derecelere kadar sunduğu sıcaklık ve koruma için puanlama kılavuzları da yer alabiliyor.

Bot Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bot için alışveriş yaparken öncelikle gerçekleştireceğiniz aktiviteleri ve hava koşullarını göz önünde bulundurmanız önem arz ediyor. Kış aylarında konforunuzu ve güvenliğinizi sağlamak için bu tip teknik özelliklere dış görüntüden çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Kalın yalıtımlı alt tabana sahip bot modelleri, özellikle karda kısa yürüyüşler yaparken ideal oluyor. Daha hafif kışlık botlar ve yalıtımlı yürüyüş botları ise daha uzun yürüyüşlerde rahat bir kullanım sağlıyor. Yağmura ve suya karşı dayanıklılık göstermesi için çizmelerde DWR (dayanıklı su geçirmez) ibaresinin bulunmasına dikkat etmeniz de önemli bir ayrıntı. İhtiyacınıza uygun kadın, çocuk ve erkek bot modelleri için Decathlon'un birbirinden dayanıklı ve fonksiyonel ürünlerden oluşan koleksiyonuna göz atabilirsiniz.