UV Korumalı Çocuk Kıyafetleri

11 Adet Adet

Sıralama:

UV Korumalı Kıyafetler

Açık havada olmanın en zevkli yanlarından biri, güneşin sıcaklığını ve ışığını hissetmektir. Bununla birlikte dışarıda olduğumuz sürece, güneşin zararlı etkilerinden korunmanın yollarını bulmamız gerekir. Güneş söz konusu olduğunda sıradan kıyafetler zararlı ışınları filtrelemek için yeterli değildir. UV korumalı kıyafetler ile kapsamlı bir güneş koruması elde edebilirsiniz.

UV Korumalı Spor Giyim Ürünlerinin Faydaları Nelerdir ?

Güneş ışığı ultraviyole (UV) radyasyon ışınlarını içerir ve bu ışınlara maruz kalmak güneş yanığı, erken cilt yaşlanması ve cilt kanseri gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Güneşten korunma için tasarlanan ve UV korumalı giysileri seçmek, genel olarak UV'ye maruz kalma seviyesi üzerinde daha fazla kontrol sağlar. UPF (Ultraviyole Koruma Faktörü) dereceli giysiler, UV kaynaklı sağlık risklerine karşı korunmayı sağlar, ancak özellikle aşağıdakiler için yararlıdır:Güneşe duyarlı insanlar- Kolayca yanabilen açık tenli insanlar UV ışınlarının zararlı etkilerine daha açıktır.Çocuklar- Çocuklar daha ince ve daha hassas bir cilde sahiptir. Erken yaşta meydana gelen hasarlar, daha sonraki yaşamlarında daha ciddi problemler yaşama riskini de artırabilir.Yükseklerde, ekvator bölgelerinde, karlı veya sulu bölgelerde yaşayan insanlar- Bu ortamların her birinde güneş yoğunluğu, diğer bölgelere kıyasla daha fazladır.İlaç alan kişiler- Sivilce tedavileri, antihistaminikler, antibiyotikler, bazı anti-enflamatuarlar, hatta bitkisel takviyeler dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar, güneş hassasiyetini artırabilir.Nadiren yanma belirtileri gösterebilecek koyu ten rengine sahip insanlarda bile cilt kanseri gelişebilir. UV korumalı giysiler, koyu tenli kişilerin güneşten korunma konusunda güçlü fayda sağlar.

Çocuklar İçin UV Korumalı Kıyafetlerde Bulunan Teknik Özellikler Nelerdir?

Hem yetişkinler hem de çocuklar için UV korumalı kıyafet alışverişi yaparken belli kriterlere dikkat etmek gerekir. Güneşten daha iyi korunmak için daha yüksek bir UPF derecelendirme numarası seçmeniz önem taşır. UPF, kıyafetler için kullanılan derecelendirme sistemidir. Güneşten koruyucu ürünler için kullanılan derecelendirme sistemi SPF'ye (Güneşten Koruma Faktörü) benzer. Aralarındaki temel fark ölçtükleri ışınların türleridir. SPF, yalnızca güneşin UVB ışınlarına karşı koruma sağlarken UPF ise bir kumaşın hem ultraviyole A (UVA) hem de ultraviyole B (UVB) ışığına karşı etkinliğini ölçer.UPF derecesi 15 ila 24 olan giysilerin güneş koruması açısından iyi olduğu kabul edilir ve güneş ışınlarının yüzde 93,3 ila 95,9'unu engeller. 25-39 değerinde bir UPF, UV'nin yüzde 96 ila 97,4'ünü bloke eder. UPF oranının 40 ila 50 arasında olması mükemmel kabul edilir ve UV'nin yüzde 97,5 ila 98'ini engeller.Çocukların cildi yetişkinlere kıyasla daha hassas olduğundan minimum 40 UPF derecesine sahip ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. UPF 15'in altında derecelendirilen kumaşlar UV koruyucu olarak kabul edilmez. Örneğin tipik bir beyaz pamuklu tişört, yaklaşık bir UPF 5 derecesi sunar, bu da mevcut UV radyasyonunun yüzde 20'sinin tişörtün içinden geçtiği anlamına gelir.

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

UPF dereceli giysiler güneş koruması için etkili bir çözüm olsa da sizi ya da çocuğunuzu tek başına ve tamamen koruyamaz. Kapsamlı bir UV koruması çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Aşağıdaki adımları izleyerek güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.UV koruyucu giysiler giyin.Cildin güneşe tüm maruz kalan bölgelerine yüksek SPF dereceli güneş koruyucu uygulayın.%100 UV ışını koruması sağlayan güneş gözlüğü kullanın.UV ışınlarına en yoğun olduğu 9:00 - 15:00 saatleri arasında, uzun süreli güneşlenmekten kaçının.Filtrelenmiş güneşin cildinize hala zarar verebileceğini unutmayın, bu nedenle bulutlu günlerde de kendinizi koruyun.Çocuğunuz ve kendiniz için en iyi UV korumalı kıyafetleri Decathlon'da bulabilir, güneşin tadını zararlı etkilere maruz kalmadan çıkarabilirsiniz.