Hibrit Bisikletler

3 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Janta Göre

  • Renk

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Hybrid Bisiklet

Üretimde hibrit anlayışı, gün geçtikçe daha fazla ürün ortaya çıkartır. Hibrit ürünler, farklılıkları bir arada barındıran tasarımlarıyla öne çıkar. Örneğin hibrit otomobiller, benzin ile elektrikli çalışma prensiplerini içerir. Hibrit üretim stratejisi bisiklette de karşınıza çıkar. Karma bisikletler olarak da bilinen bu bisiklet modelleri işlevsel bir nitelik taşır.

Hibrit Bisiklet Nedir?

Dağ bisikleti ile yol bisikleti modellerinin çalışma stillerinin harmanlandığı hibrit bisiklet modelleri, bisiklet sürücülüğünde her tür kullanıma uyar. Hibrit bisikletler, genelde uzun yolculuklara çıkan bisiklet tutkunları tarafından tercih edilir. Çünkü bu tarz bisikletlerde kullanılan malzemeler, bisikleti hem hafif kılar hem de güçlü bir yol performansı sunar. Hibrit bisikletler, şehir ve dağ bisikletinin farklı özelliklerini bir arada barındırır. Örneğin şehir bisikletlerinin ağırlıkları 10-13 kg arasındadır ve bu tarz bisikletlerde yokuşları çıkmak, hız yapmak oldukça kolaydır. Ayrıca çok kalın olmayan, düz lastikleri sürtünme kuvvetini azaltır ve yorucu olmayan bir sürüş keyfi sunar. Hibrit bisikletler de bu özellikleri taşımaktadır. Bununla beraber dağ bisikleti modellerinin dayanıklı yapısı, hibrit bisikletin de genel malzeme yapısında bulunur. Ancak dağ bisikletleri, daha zor koşullu, engebeli yollarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Bu noktada dağ bisikletleri hibrit modellerden ayrılır. Hibrit bisikletler, daha çok patika, köy yolları gibi fazla zorlu arazinin yer almadığı nispeten zorlu yolculuklar içindir. Bu nedenle dağ bisikletlerinin ağırlığını istemeyen, rahat ve uzun bir yolculuk sunan bisiklet arayışında olanlar için hibrit bisikletler ideal bir seçim olur.

Hibrit Bisikleti Diğer Bisikletlerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Hibrit bisiklet modelleri, karma yapılarıyla öne çıkar. Bu bisiklet türlerini diğer bisiklet modellerinden ayıran en büyük özellik, hem asfalt yollarda hem de patikalarda sürülmek için tasarlanmış olmalarıdır. Diğer bisiklet modelleri hibrit bisikletler kadar kombine niteliklere sahip değildir. Genelde bir bisiklet, tek tip yolda kullanılmak için üretilir. Örneğin dağ bisikleti modelleri, zorlu yollarda kullanım için üretildiklerinden kalın, dayanıklı lastiklere sahiptir. Kalın lastikler ağırlığa neden olup bisikletin taşınmasını zorlaştırır. Hibrit bisiklet modelleri ise en çok 15 kg ağırlığındadır ve taşınmaları kolaydır. Bu nedenle gezginler için oldukça uygundur. Bisiklet ekipmanları açısından da diğer bisikletlere göre oldukça hafiftir. Decathlon'un Riverside 100 hibrit bisiklet modeli, başlangıç seviyesindeki bisiklet sürücüleri için geliştirilmiştir. 6 vites seçeneğinin yer aldığı Riverside 100, çelik kadro maşayla sürtünmesiz bir sürüş keyfi sunar. Decathlon’da bir diğer öne çıkan hibrit bisiklet modeli ise Riverside 120’dir. Tek hareketle ayarlanabilen 8 vitesi bulunan Riverside 120, zincirin atmasını önleyen bir sisteme sahiptir. Riverside 120, asfalt dışında fazla zorlu olmayan patika yollarında da rahatça kullanılabilir. Riverside hibrit bisikletleri arasında en fazla özelliği olan model ise 500’dür. Riverside 500, çift katlı alüminyum jant ile ekstra dayanıklılık sunar. Ayrıca 13,3 kg ağırlığında olan ürün, diğer modellere göre daha hafiftir.

İyi Bir Hibrit Bisiklet Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hibrit bisikletler çok yönlü kullanım için üretilmiştir. Bu nedenle hibrit bisiklet modellerinin seçiminde birden fazla kriteri göz önüne almalısınız. Bu kriterlerden en önemlisi ağırlıktır. Seçilecek hibrit bisiklet modelinin mümkün olduğunca hafif olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü hibrit bisikletin kullanım alanı değişkenlik gösterir ve gerekli durumlarda sürücünün bisikleti taşırken zorlanmamalıdır. Bu nedenle 10-13 kg ağırlığında; daha çok alüminyum kadro ve jantların olduğu hibrit bisikletler iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca hidrolik disk fren özelliği olan modellerin tercih edilmesi, fren güvenliği açısından sürücüye kolaylık sağlar; çünkü sürüş için arazi şartları her zaman aynı olmayabilir. Bunun dışında hibrit bisiklet seçiminizi yaparken sele yapısına da dikkat etmeli ve ergonomik sele yapısına sahip olan bisikletleri tercih etmelisiniz. Oturma rahatlığı ve kolaylığı bulunan bu hibrit bisikletler, özellikle uzun yolculuklar için uygundur. Son olarak, lastiğin malzemesi de tercihinizi belirleyebilir. Özellikle patlamaz lastiği bulunan modeller ile yolda kalma riskinizin en aza ineceğini aklınızda bulundurun. Decathlon’daki bisiklet fiyatları modellere göre değişim gösterir. Siz de hibrit bisikletler arasından hemen seçiminizi yaparak yolların keyfini çıkartmaya başlayabilirsiniz.