Yol Bisikletleri

2 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Bisiklet Kadrosu

    Farenizi kadro seçeneklerinin üzerine getirerek boyunuza uygun olacak kadro seçeneğini bulabilirsiniz.

  • Fiyat

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Yol bisikletlerinin diğer bisiklet modellerinden farkları nelerdir?

Bisiklet modelleri kullanım alanlarına göre farklılık gösterir. Diğer bisiklet modellerinden çok daha hafif olan, ince tekerlekleri ile şehir içi ve dışı yollarda kullanılabilen yol bisikletleri sürat yapmaya en uygun bisiklet modelidir. Bu nedenle yarışlarda da kullanılan yol bisikletleri, daha çok profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilir. Asfaltta rahatlıkla kullanılabilen yol bisikleti ile şehirler arası uzun yollar rahatlıkla gidilebilir. Bunun yanı sıra yarışlarda, etkinlik sürüşlerinde ya da şehir içinde işe gidip gelirken de yol bisikleti kullanmak mümkündür. Kullanımı son derece rahat olsa da ciddi bir pratik ve dikkat gerektiren yol bisikletleri ile kontrollü sürat yapmanın keyfine varılabilir.

Yol Bisikletlerinin Diğer Bisiklet Modellerinden Farkları Nelerdir?

Yol bisikleti, hem kullanım hem de teknik özellikler bakımından bazı farklılıklara sahip bir bisiklet modelidir. Yol bisikletlerinde yoldaki çıkıntı ve engebeler karbon maşa sayesinde emilir. Profesyonel kullanıcıların severek tercih ettiği bisiklet modelleri arasında yer alan yol bisikletleri, son derece hafif olmaları nedeniyle özellikle yokuşlarda oldukça rahat bir kullanıma sahiptir. Ortalama ağırlığı 4 ile 10 kilo arasında değişen bu bisikletler genellikle gidon tipine göre ikiye ayrılır. Aerodinamik ve hafif özellikleriyle öne çıkan alta kıvrık gidonlar, hız yapmak isteyen kullanıcılar için uygundur. Drop bar olarak adlandırılan bu gidon şeklinin aşağıya doğru kıvrılan kavisli bir boru şeklinde olduğu görülür. Yol bisikleti gidonu kullanıcılara ergonomik bir tutuş sağlar ve farklı pozisyonlarda kullanılabilir. Düz gidonlar ise daha dikey bir sürüş pozisyonu elde etmek adına tercih edilebilir. Yol bisikletlerinde tekerleklerin ince ve hafif olması nedeniyle ıslak yollarda kayma sorunu yaşanabilir. Bu açıdan, yol bisikleti sürmek zorlu hava koşullarında deneyimsiz kişiler için risk yaratabilir.Bu durumda daha önce bisiklet kullanmamış kişilerin önce şehir bisikleti kullanmayı öğrenmesi, ardından yol bisikletine geçmesi veya kask vs. ile daha fazla korunması önerilir.

 İyi Bir Yol Bisikleti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer yol bisikleti almaya hazırlanıyorsanız bazı teknik detaylara dikkat etmenizde büyük fayda var. Bunların başında bisiklet - beden uyumu gelir. Bedeninize uygun bir yol bisikleti seçerek çok daha verimli pedal çevirebilir, bisiklet üzerinde ergonomik olarak uzun süre rahat edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bisikleti ne amaçla kullanacağınız da oldukça önemlidir. Eğer yarış ya da etkinlik sürüşlerine özel bir yol bisikleti arayışındaysanız, aerodinamik özelliğiyle öne çıkan hız odaklı modellerden tercih edebilirsiniz. Yol bisikletini işe gelip giderken, gün içerisinde asfalt zeminde kullanmak amacıyla alacaksanız, dikey sürüş pozisyonu ile tasarlanan yol bisikletlerinden satın alabilirsiniz. Bu amaçla ızgara, çamurluk ve ışıklandırma sistemleriyle üretilmiş modellere göz atabilirsiniz. Eğer yol bisikleti kullanmaya yeni başlayacaksanız, daha hesaplı olan alüminyum kadrolu karbon maşalı modellerden tercih edebilirsiniz.Yol bisikleti alırken uzmanlık seviyenize göre bir model seçmenizde de fayda var. Buna göre başlangıç ya da uzmanlık seviyesinde olan modellerden seçerek çok daha verimli bir şekilde pedallayabilirsiniz. Yol bisikletinde konforlu kullanım adına rahat geometri, ayarlanır gidon boğazı ve yüksek pozisyon özellikleriyle öne çıkan modellerden seçebilirsiniz. Bazı yol bisikleti modellerinde ön veya arka kısma çamurluk ve portbagaj takılabilir. Eğer fonksiyonel bir yol bisikleti almak istiyorsanız bu tür modellerden tercih edebilirsiniz. Bisikletlerde en önemli fonksiyonlardan biri gidon tutuşudur. Bu nedenle yol bisikleti seçiminde size en uygun gidon tipini ve el kavrayışını sunan modeli tespit etmeye özen göstermelisiniz. Son olarak, profesyonelleşme yolunun başında olan bir yol bisikleti kullanıcısıysanız, yağmurlu havalarda bile etkili bir fren kontrolü sunan mekanik disk frenli modellerden seçmeniz avantajınıza olacaktır.