Dağ Bisikletleri

8 Adet Adet

Sıralama:

  • Seçiminiz: (0) Filtreleri kaldır
  • Fiyat

  • Cinsiyet

  • Renk

  • Kullanıcı Yorumu

Ürününüz eklendi
Seçilen Ürünleri Karşılaştır (0/5)
Karşılaştırılacak hiçbir ürün yok
Karşılaştırıcınız dolu Lütfen bir ürün silin
Sil

Dağ Bisikleti

Dağ bisikleti; toprak, arazi ve patikalarda kullanıma özel olarak üretilmiş bir bisiklet çeşididir. Dağ bisikleti ile doğada zorlu arazilerde yol almak, yokuşlarda ve engebeli topraklarda yüksek manevra kabiliyetine sahip olmak mümkündür. Sert koşullara uygun olarak tasarlanan ve son derece dayanıklı olan dağ bisikletleri teknik olarak da pek çok bisiklet modelinden üstündür. Güvenli bir sürüş adına dağ bisikleti alırken zemin tutuşu ve ergonomi kriterlerine dikkat edilmeli, patlamaya dayanıklı, kalın ve hafif lastikler tercih edilmelidir. Bugün yaygın olarak kullanılan dağ bisikletleri, modern teknolojinin imkanlarıyla son derece etkili ve yüksek performans göstermeye yardımcı özelliklerle donatılmıştır. Peki iyi bir dağ bisikletinin temel özellikleri nelerdir? Dağ bisikleti hangi açılardan diğer bisikletlerden farklılık gösterir?

Dağ Bisikletinin Diğer Bisiklet Modellerinden Farkları Nelerdir?

Dağ bisikleti farklı zemin koşullarına uygun olarak tasarlanmış bir bisiklettir. Yol bisikleti ya da hibrit bisiklet gibi farklı bisiklet modelleriyle kıyaslandığında hafif ve sağlam karbon gövde, silikon sele, tekli maşa, hidrolik disk freni, ön ve arka amortisör, harekete duyarlı yaylı gövde, kalpiye pedal ve rahat vites değişimi gibi özelliklerle öne çıkar. Dağ bisikletinde tekerlek çapları 26, 28 ya da 29 inç olabilir. Dağ bisikletlerinde kadro, bütçeye ve profesyonel kullanıma göre değişkenlik gösterir. Giriş ve orta seviye bisikletlerde hafif olması bakımından en çok alüminyum kadro tercih edilirken, kadrolarda kullanılan diğer üst seviye malzemeler arasında ise karbon ve titanyum yer alır. Kullanıcılarına genellikle 30 vites seçeneğiyle sunulan dağ bisikletlerinde vites kısmı iki bölümden oluşur. Gidonun sağ ve sol tarafında yer alan vites kollarıyla arka ve ön vites dişlileri kontrol edilir. Dağ bisikletlerinin diğer bisikletlerden ayrıldığı en önemli noktalardan biri de tekerleklerdir. Eğer dağ bisikleti toprak alanda kullanılacaksa derin dişli lastiklerden tercih etmek gerekir. Dağ bisikletinin uygun basınç değerinde olması da güvenli ve keyifli bir sürüş için önemlidir. Dağ bisikleti modelleri iç lastikli ve iç lastiksiz tekerlek çeşitleriyle öne çıkar. İç lastikli tekerlekler fiyat açısından avantajlı, ancak kullanım açısından ağır ve rahatsızdır. İç lastiksiz modeller ise daha iyi bir yol tutuşu açısından tercih edilebilir. Son derece hafif olan bu lastiklerin lastikli modellere göre daha yüksek fiyatlarda olduğu söylenebilir.

İyi Bir Dağ Bisikletinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi Bir Dağ Bisikletinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?Kritik bisiklet ekipmanları arasında bulunan bisiklet kadrosu, bunların başında gelir. Genellikle piyasada daha hesaplı olan çelik malzeme gövdeler kullanılırken, alüminyum ve karbon malzeme kadrolar çok daha hafif ve kullanışlıdır. Kadro seçimini yaptıktan sonra sıra bedeninize uygun bir bisiklet seçmeye gelir. Bisikletinizi rahat bir şekilde uzun süre kullanabilmek için ideal bir kadro ölçüsüne sahip dağ bisikleti modellerinden almanız gerekir. İyi bir dağ bisikletinde vites geçişleri son derece akıcıdır. Bu nedenle satın alım öncesi vites ayarlarının iyi yapılmasına dikkat edilmelidir. Dağ bisikletleri ile yapılan arazi sürüşleri genellikle uzun sürer. Bu nedenle seleli bir dağ bisikleti seçimi önemlidir. Uzun yolculukları kolaylaştırmak için ayarlanabilir ve konforlu bir sele seçilebilir. Dağ bisikletinizin sağlam, patlamaya ve darbelere dayanıklı ve hafif tekerleklere sahip olması gerektiğini de unutmamalısınız. Bu şekilde güvenli bir zemin tutuşuyla keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Dağ bisikletinizi keyifle kullanmak için ayarlanabilir gidon, alüminyum kadro, çentikli yapı, kullanım kolaylığı, hafiflik, pedal çevirme kolaylığı, ön süspansiyon, ergonomik sele ve kolay vites değişimi gibi özelliklere dikkat etmeyi unutmayın.Bisiklet fiyatları, bisikletlerin teknik özelliklerine ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre farklılık gösterir. Decathlon'un dağ bisikletleri koleksiyonundan bütçenize uygun, sağlam ve kaliteli bir dağ bisikleti edinebilirsiniz.